|
| Dalyvis, brazaitis@istorija.lt, 2004 08 24 12:45
Malonu skaityti korektiškus komentarus ir jausti susidomėjimą mūsų tyrinėjimais.
Ežerų gyvenvietės datuojamos I tūkst. pr. Kr. nėra išskirtinis reiškinys Pabaltijo archeologijoje. Mozūrų ežeryne Lenkijoje žinomos kelios dešimtys šio laikotarpio gyvenviečių įrengtų ežerų seklumose. Dažniausiai būdavo padaroma dirbtinė sala iš rastų, akmenų ir žemių, kuri būdavo apjuosiama dviejų eilių tvora. Iš gyvenvietės buvo nutiesiamas tiltelis į sausumą. Rečiau būdavo statomos platformos virš vandens.
Luokesų 1-ojoje gyvenvietėje pagal polių išsidėstymą matoma panaši struktūra. Tyrinėto ploto (viso labo tik 4 kv. m. dydžio)kultūrinis sluoksnis atrodė taip, kaip atrodo ežero dugne susikaupusios sąnašos. C 14 datos ir radiniai (akmeniniai kirveliai, keramika, titnagai) nekelia didesnių abejonių dėl paminklo datavimo.
Skirtingai nuo akmens amžiaus gyvenviečių, kuriose polinės konstrukcijos pastatai buvo statomi pelkėtose vietovėse siekiant išvengti drėgmės ir pavasarinių potvynių, bronzos amžiaus polines gyvenvietes reikėtų laikyti kultūriniu reiškiniu. Sunku pasakyti, ko siekta statant ežeruose dirbtines salas (greta egzistuojančių naturalių salų, kuriose, beje, apgyvendinimo pėdsakų nerasta), tačiau laiko ir energijos statyboms negailėta.
Darbai tęsiami laboratorijose, rengiami tyrimų projektai kitiems metams. Apie rezultatus stengsimės informuoti, sekite spaudą. Visiems geros kloties.
http://www.delfi.lt/news/daily/science/article.php?id=4953560&com=1 | |
|