Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Працуй пільне, будзе дома Вільня." Беларуская прыказка
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Stereotypy i historia Czego nie pamiętają Litwini
[Frozen]

View previous thread :: View next thread
  Frozen      MULTILINGUAL -> Multilingual Forum of Lithuanian history Message format 
 
wwalles
Posted 2006-02-20 22:48 (#34065 - in reply to #33978)
Subject: RE: Chichot w Moskwie


Member

Posts: 15
105
Swego czasu pisałem na Forum o sposobach przekazywania informacji do tak zwanego "pospolitego odbiorcy". Artykuł zamieszczony powyżej zawiera starannie dobrane cytaty, ale tylko takie aby uzyskać odpowiedni wydźwięk. Artykułów o podobnej tematyce nie brakuje, a dotyczy to każdej ze stron. Jak się chce, wystarczy zgromadzić wybiórczo pewne fakty, pewne nazwiska, pewne cytaty i gotowe. Wszystko zależy od autora, co chce w danym momencie przekazać. Nazwałem swój post "Chichot w Moskwie", bo tak na marginesie tego artykułu skojarzyło mi się wydarzenie sprzed kilku miesięcy tzn. moskiewskie obchody "wyzwolenia Moskwy spod okupacji", które zorganizowała administracja Putina. Wszystko niby historycznie się zgadza, fakt taki miał miejsce - ale co na ten temat pisały polskie i litewskie gazety?
Ano jakoś nie mogły uderzyć w zgodny ton. Na Litwie pisano (w większości gazet) o tym jak wojska litewskie zajęły Moskwę przy okazji "smuty" (i o Polakach ani mru, mru), a polskie gazety pisały jak to polskie wojska w Moskwie się rozgościły (i o Litwinach ani mru, mru). Przeciętny (litewski czy polski) czytelnik przyjął do wiadomości to co mu na szpaltach zakomunikowano. Tenże przeciętny czytelnik nie czytuje Forum Istorija, moderowanego przez Tomasa, gdzie on sam przy tej okazji napisał o POLSKO-LITEWSKICH (!) wojskach w rosyjskiej stolicy w latach 1605-1612. Moskiewska administracja, a konkretnie zespół prasowy, który analizuje prasę zagraniczną - mógł więc z "przyjemnością" skonstatować po przetłumaczeniu polskich i litewskich artykułów w listopadzie 2005 - "Jest dobrze! Litwini i Polacy dalej się nie mogą dogadać, co do własnej historii. A więc jest tak - jak miało być". Jestem pewien, że chichotali sobie w najlepsze. Duch Murawiowa i jemu podobnych czuje się też dobrze.
Wracając do artykułu, niby zawiera prawdziwe informacje, ale są one tak skonstruowane w jedną całość, aby osiągnąć odpowiedni klimat do wysnucia przez autora konkretnych wniosków. A przecież gdyby dodać jeszcze trochę innych faktów, innych nawisk i innych cytatów, byłoby inaczej. Zbigniew Siemienowicz zabrał swego czasu głos (tu w formie artykułu) i to jego niezbywalne prawo. I jak to w życiu bywa jedni się z nim zgodzą, inni nie. A ktoś trzeci się śmieje.........
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software