Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "People ask for criticism, but they only want praise." W. Somerset Maugham (1874 - 1965)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Vienuolis
Posted 2007-07-13 05:29 (#45460 - in reply to #45446)
Subject: RE: Visuomene XIII amziaus pradziojeExtreme Veteran

Posts: 529
50010105
Location: Vilnius
Dauguma - laisvi zmones gyvenantys lauku bendruomenese (koks procentas?, kokio didumo bendruomenes?) Organizacinis vienetas - zemes (gal galima gauti nuoroda i to laiko zemiu zemelapi?) Zemei vadovauja vietinis - kunigaikstis (kunigas), kurio valdzia paveldima (?). 

Žemė – tai kelių gretimų laukų sąjunga. Būtinas žemės dalykas – pilis. Pilį pasistato ir paeiliui prižiūri pilėnai – tie laisvi savarankiški laukininkai. Dirbama žemė yra jų privati nuosavybė, gyvena jie atskirai, sodžiais (viensėdžiais). Pilis, pievos, vandenys ir miškai jau lauko bendruomeninė nuosavybė, naudojama bendrai.

Zemes kunigaikscio valdzia remiasi jo kariauna. 

Santvarka laikosi savanoriškumu ir apsimokamumu. Kunigaikštis (viešpats, viešasis pats – bendruomenės vyriausias vyras, tėvas, atstovas) visų pirma yra teisėjas (vaidila). Esminis jo rūpestis yra teisėsauga, ginčų nagrinėjimas, santaikos palaikymas, gynybos organizavimas, santykiai su kitomis žemėmis.

Kariauna sudaro atskiras visuomes sluoksnis - kariai 

Kariai yra patys pilėnai. Kiekvienas sodžius prireikus duoda į draugę (kariauną) bent vieną nevedusį vyrą, turintį nuosavą žirgą ir kardą. Karinio parengimo jie mokosi nuo mažens (tokios „senoviškos“ tvarkos likučių dar yra Šveicarijoje).

(bajorai? - ar tai tinkamas terminas tam laikotarpiui?) kurie gyvena islaikomi kunigaikscio, ir gyvena bajorkaimiuose 

Bajorai išsilaiko patys. Ūkiniu požiūriu jie pramoninkai, kariniu – riteriai (vyčiai). Bajorkaimis – bereikalingas sudurtinis žodis, nes kaimas ir yra bajoro žemės nuomininkų gyvenvietė (kaimu nedera vadinti lauko sodybų).

(kokio didumo? ar turi priklausomu valstieciu? kiek? 

Bajoras turi priklausomų samdinių – tarnų, nelaisvų žmonių. Visi jie vadinami šeimyna, o bajoras šeimininku. Bajoro nuomininkai vadinami kaimynais. Kaimynai savarankiški, priklausomi dalinai – tik prievole atsilyginti už naudojamą ne savo žemę, pastatus, dirbtuves. Atsilygina dalimi derliaus, gyvulių, gaminių arba darbu šeimininko žemėje ir dirbtuvėse.

Ar kariauna irgi laisvalaikiu priziuri savo ukius?

Lauko sodiečiai taip, o bajorai gali išlaikyti ir nuolatinių karininkų. Iš kovų grįžę bajoro ginklanešiai ir belaisviai tampa šeimyna – tarnais.

Zemes kunigaikstis turi kaimu kurie yra tiesiogiai priklausomi nuo jo. (Kuo skiriasi tie tiesioginiai priklausomi kaimai nuo "laisvu" lauku bendruomeniu?

Kunigaikštis irgi yra bajoras, turi nuosavą dvarą, šeimyną, kaimynų. Sodžius nuo dvaro skiriasi tuo, kad neturi šeimynos, kaimynų, pramonės – viską nudirba savo jėgomis. Nors sunkiausi metų darbai laukuose dažnai organizuojami talkos (sodiečių savitapio pagalbos) būdu. Lauko sodybos pavienės, o bajoro kaimai dažniausia gatviniai.

Lauko bendruomes is priklausomi kaimai uzsiima zemes ukiu, gyvulininkyste, bitininkyste, miskininkyste, kazkiek amatu (?). 

Pramone ir amatais užsiima tik bajorai, dėl to jie ir atsiskyrę nuo laukų.

Kunigaistis gyvena is renkamos deklos. Dekla renkama is priklausomu kaimu, bet taip pat ir is laisvu bendruomeniu (?). 

Kaimas duokle atsilygina už nuomą, o laukas susimeta tik kilus reikalui – statybai, gynybai, nelaimei, nuostolių padengimui.

Kas verciasi prekyba? Tik uzsienio pirkliai? Jie gyvena didesnese gyvenvietese? 

Bajorai. Bet profesionalūs pirkliai, vien prekyba verčiasi tik miestelėnai. Nors smulkesni pirkliai glaudžiasi prie pilių, dvarų, turgų, išvis nuolat keliauja.

Is anksto dekoju uz atsakymus. 

Žaidimas – vadinasi, netruks smurto? Tad tiktų ir teisėtvarkos paklausinėti. Kur policija, prokuroras, kas atsakingas už nusiklatėlių paiešką? Niekas. Ieškovas pats turi surinkti įrodymus ir pats pristatyti į teismą nusikaltėlį. Lauko pilėnai yra savininkai, atsako savo turtu ir garbe. Tarnai neturi balso, už juos atsako šeimininkas.

Susitarimai galioja tarpusavy – jei žala padaryta kitam laukui, šis turi iškart atlyginti nuostolį, o jau po to susirasti kaltininką savo viduje ir su juo susidoroti. Melagingai ką apkaltinęs šmeižikas atsako lygiai taip, kaip tai grėsė apkaltintajam. Bauda mokama ne kaip dabar įprasta į valstybės iždą, o kaip žalos atlyginimas (įskaitant ir neturtinę skriaudą) nukentėjusiajam (kai nebėra – jo artimiesiems).

Tokią teisėtvarką primenančių vaizdų galima išvysti kaubojiškuose vesternuose, o artimiausi Amerikos naujakuriams mūsų platumose būtų kazokai.

Edited by Vienuolis 2007-07-13 05:59
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software