Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Mes, lietuviai, esam mįslinga tauta. Mes vis dar savo dvasioje tebesiblaškom tarp buvusių valdovų imperinės pilies ant Gedimino kalno ir susmegusios į žemę vargdienio lūšnos, vis dar nedrįsdami praverti langų ir mesti drąsų žvilgsnį į Lietuvos rytojaus viziją." Vytautas Alantas (1902 - 1990)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Siena
Posted 2007-07-13 09:05 (#45462 - in reply to #45460)
Subject: RE: Visuomene XIII amziaus pradzioje


Member

Posts: 28
10105
Visu pirma - labai dekoju. Zaidima kol kas palikim nuosalej - nes tas dar nesudeliota iki galo netgi mintyse. As esu tikras kad sita informacija bus neikainuojama ne man vienam - kiti gali buti daug talentingesni ar zaidimo kurime, ar knygos rasyme ar t.t. bet Lietuvos tema.
Nera taip lengva isivaizduoti tu laiku visuomene...

Vienuolis - 2007-07-13 5:29 AM
Žemė – tai kelių gretimų laukų sąjunga. Būtinas žemės dalykas – pilis. Pilį pasistato ir paeiliui prižiūri pilėnai – tie laisvi savarankiški laukininkai. Dirbama žemė yra jų privati nuosavybė, gyvena jie atskirai, sodžiais (viensėdžiais). Pilis, pievos, vandenys ir miškai jau lauko bendruomeninė nuosavybė, naudojama bendrai.
 


Jei zeme yra keliu lauku sajunga - tai laukas turetu buti gana didelis darinys. As kaip tik varciau Stasio Vaitiekuno knyga "Lietuvos Gyventojai". Jis 41p cituoja Lowmianski kad laukai galejo susideti is 30-40 sodybu. Ten pat jis raso kad 5-8 sodybos gali buti 35-50 zmoniu (taigi apie 7 zmones per sodyba). Tai laukas butu 210-280 zmoniu. Tarkim puse vyriskos lyties - tai 105-140. Kiek is ju gali eiti kariauti? 30-40 nuo lauko? Tokiu atveju padoriai zemei reiketu bent 10 lauku sajungos (norint suburti 300-400 kariu)? (300 - 400 sodybu)
Taip pat - zeme turbut gali tureti keleta piliu?


Santvarka laikosi savanoriškumu ir apsimokamumu. Kunigaikštis (viešpats, viešasis pats – bendruomenės vyriausias vyras, tėvas, atstovas) visų pirma yra teisėjas (vaidila). Esminis jo rūpestis yra teisėsauga, ginčų nagrinėjimas, santaikos palaikymas, gynybos organizavimas, santykiai su kitomis žemėmis.
 


Vaidila - tai teisejas? Ar taip pat ir zynys?
Svarbu issiaiskiti stai ka - jei santvarka laikosi savanoriskumu - tai kunigaikstis butu daug maz renkamas laukininku? Tokiu atveju jo valdzia nebutu paveldima? Bet juk pabreziama kad XIIIa pradzioje kunigaiksciu valdzia buvo paveldima. Ar as klystu?
Jei valdzia paveldima - tai tada ji ne tokia jau ir savanoriska - ir kunigaiksciui darosi gana svarbu pasilaikyti pili netgi taikos metu. Ir tureti savo pastovia kariauna kad likti valdzioje.

Tai didelis skirtumas. Ar galima isivaizduoti kad buvo ir taip ir taip?


Kariai yra patys pilėnai. Kiekvienas sodžius prireikus duoda į draugę (kariauną) bent vieną nevedusį vyrą, turintį nuosavą žirgą ir kardą. Karinio parengimo jie mokosi nuo mažens (tokios „senoviškos“ tvarkos likučių dar yra Šveicarijoje).
 


Sodyboj gyvena tik seima? Vyras, zmona vaikai? Ar tai butu didesnioji seima? Seneliai, kelios seimos, daug vaiku? Nevedes vyras - gyvena kaip sunus, ar turi atskira sodyba? Jei turi atskira sodyba, tai tada yra ir sodybu be nevedusiu vyru.
Taip pat - is kur tas nevedes vyras gauna nuosava zirga ir karda? Ar turi gauti pats, ar jam nuperka susimetes sodzius?


Bajorai išsilaiko patys. Ūkiniu požiūriu jie pramoninkai, kariniu – riteriai (vyčiai). Bajorkaimis – bereikalingas sudurtinis žodis, nes kaimas ir yra bajoro žemės nuomininkų gyvenvietė (kaimu nedera vadinti lauko sodybų).

Bajoras turi priklausomų samdinių – tarnų, nelaisvų žmonių. Visi jie vadinami šeimyna, o bajoras šeimininku. Bajoro nuomininkai vadinami kaimynais. Kaimynai savarankiški, priklausomi dalinai – tik prievole atsilyginti už naudojamą ne savo žemę, pastatus, dirbtuves. Atsilygina dalimi derliaus, gyvulių, gaminių arba darbu šeimininko žemėje ir dirbtuvėse.
 


Supratau del kaimo - tas man visuomet maisesi. Gerai, tai kaimas yra vieno(?) bajoro zemes nuomininku gyvenviete.
Bajoru turbut tampa tas sodziaus isruostas karys jei jis gabus karyboj ir jam pasiseka karo zygyje?
Aisku kad bajorai - atskiras visuomenes sluoksnis. Ar jie kartais ir nera ta kunigaikscio kariauna? Kunigaiksciui turetu buti svarbu tureti bajorus savo puseje jei jo valdzia ne savanoriska. Jei kunigaikscio valdzia savanoriska - jam dar svarbiau tureti bajorus savo puseje. Kokiomis priemonemis jis gali juos patraukti i savo puse?
Kuo paremti bajoru - kunigaikscio santykiai?

Ir dar - kokie bajoru ir laukininku santykiai. Jei kunigaikstis renkamas - tai kaip? Laukininku daugiau nei bajoru. Jie gali isrinkti kunigaiksti kuris bajorams nepatinka.

Taip pat ka turejai miny sakydamas kad bajorai - pramoninkai? Ta prasme jie kazka gamina?


Lauko sodiečiai taip, o bajorai gali išlaikyti ir nuolatinių karininkų. Iš kovų grįžę bajoro ginklanešiai ir belaisviai tampa šeimyna – tarnais.
 


Aisku. Tai daug maz sutampa su lenku riterio ukio aprasymu romantineje lenku autoriaus Senkevic knygoje "Kryziuociai"...
Tarp kitko - nenoriu persokti i kita minti - bet nenoriu pamirsti - kuo kitu baltu genciu santvarka skyresi nuo lietuviu - nes daug kur pabreziama kad lietuviu buvo labiau feodaline - man idomu kuo tai pasireiske? Ar kiti baltai neturejo bajoru?


Kunigaikštis irgi yra bajoras, turi nuosavą dvarą, šeimyną, kaimynų. Sodžius nuo dvaro skiriasi tuo, kad neturi šeimynos, kaimynų, pramonės – viską nudirba savo jėgomis. Nors sunkiausi metų darbai laukuose dažnai organizuojami talkos (sodiečių savitapio pagalbos) būdu. Lauko sodybos pavienės, o bajoro kaimai dažniausia gatviniai.
 


Ah, tai kunigaikstis issirenkamas (ar iskyla ir isitvirtina) is bajoru... Aisku.


Pramone ir amatais užsiima tik bajorai, dėl to jie ir atsiskyrę nuo laukų.
 


Ta prasme kad bajoru samdiniai uzsiima amatais? Bajorai turbut uzsiima vien karyba? Ar Lietuvoj bajorams buvo priimtina uzsiimineti amatais?


Kaimas duokle atsilygina už nuomą, o laukas susimeta tik kilus reikalui – statybai, gynybai, nelaimei, nuostolių padengimui.
 


Hmmm, tai kunigaikstis turi ekonomine valdzia tiktai savo seiminyksciam - kurie yra daugiausia karo belaisviai? Tiktai idomus santykiai tarp laukininku ir kunigaikscio. Negi jis negaudavo is ju jokios duokles?

Kokio didumo galetu buti kunigaikscio kaimas? Turbut didesnis nei 5-8 sodybu (35-40 zmoniu) Lowmianskio minimas kaimas?


Bajorai. Bet profesionalūs pirkliai, vien prekyba verčiasi tik miestelėnai. Nors smulkesni pirkliai glaudžiasi prie pilių, dvarų, turgų, išvis nuolat keliauja.
 


Vel gi - man nusistovejes toks stereotipas, kad bajorai - tai kaip riteriai - profesionalus kariai. Ar imanoma jiems suderinti karyba ir prekyba? Jie jie verciasi prekyba - ar jie vis dar bajorai?
Tai kiek praplecia bajoro supratima. Taigi bajoras - tai laisvas zmogus, turintis savo kaima, arba sodyba - kuri nera dalis lauko, ir tada besiverciantis kuo nori.
Velgi noretusi apibrezti bajoro santyki su kunigaiksciu. Ar yra kokie tai vasaliniai santykiai? Ar kunigaikstis gali liepti bajorui eiti i kara?


Žaidimas – vadinasi, netruks smurto? Tad tiktų ir teisėtvarkos paklausinėti. Kur policija, prokuroras, kas atsakingas už nusiklatėlių paiešką? Niekas. Ieškovas pats turi surinkti įrodymus ir pats pristatyti į teismą nusikaltėlį. Lauko pilėnai yra savininkai, atsako savo turtu ir garbe. Tarnai neturi balso, už juos atsako šeimininkas.

Susitarimai galioja tarpusavy – jei žala padaryta kitam laukui, šis turi iškart atlyginti nuostolį, o jau po to susirasti kaltininką savo viduje ir su juo susidoroti. Melagingai ką apkaltinęs šmeižikas atsako lygiai taip, kaip tai grėsė apkaltintajam. Bauda mokama ne kaip dabar įprasta į valstybės iždą, o kaip žalos atlyginimas (įskaitant ir neturtinę skriaudą) nukentėjusiajam (kai nebėra – jo artimiesiems).

Tokią teisėtvarką primenančių vaizdų galima išvysti kaubojiškuose vesternuose, o artimiausi Amerikos naujakuriams mūsų platumose būtų kazokai. 


Aha. Labai idomu.


Dar karta dekoju uz atsakymus. As tikiuosi kad sita diskusija tesis. Nes kaip visuomet - kuo giliau i miska - tuo daugiau medziu As esu tikras kad tai idomu issiaiskinti ne man vienam.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software