Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "The real hero is always a hero by mistake; he dreams of being an honest coward like everybody else." Umberto Eco (1932 - ), Travels in Hyperreality
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Vienuolis
Posted 2007-07-13 18:18 (#45467 - in reply to #45462)
Subject: RE: Visuomene XIII amziaus pradziojeExtreme Veteran

Posts: 529
50010105
Location: Vilnius
Svarbu issiaiskiti stai ka - jei santvarka laikosi savanoriskumu - tai kunigaikstis butu daug maz renkamas laukininku? Tokiu atveju jo valdzia nebutu paveldima? Bet juk pabreziama kad XIIIa pradzioje kunigaiksciu valdzia buvo paveldima. Ar as klystu?
Jei valdzia paveldima - tai tada ji ne tokia jau ir savanoriska - ir kunigaiksciui darosi gana svarbu pasilaikyti pili netgi taikos metu. Ir tureti savo pastovia kariauna kad likti valdzioje.

Tai didelis skirtumas. Ar galima isivaizduoti kad buvo ir taip ir taip? 


Taip, tai esminis klausimas. Norint suvokti ne tik pirmykštę, bet ir šių dienų visuomenę. Ne tik baltų – apskritai civilizacijų iškilimo, klestėjimo ir žlugimo priežastis. Kokią socialinę sąrangą protaujantiems žmonėms yra sumanęs sutvėrėjas.

Demokratija – pašaipus graikų keiksmažodis lyginant teises, kviečiant balsuoti ir nenaudėlius (plebėjus, demosą). Argi gaikų poliuose tvarką jų piliečiams (pilėnams) įvedinėjo centralizuota kariuomenė? Jei balsuosi savo turtu be veto ir kitų teisių į svetimą, ginčų ir pačių reikalų bus visai nedaug.

Napoleonas sakydavo, kad patarėjų netrūksta, siūlant gražius projektus įgyvendinti valstybės pinigais ir prievarta, bet paprašius prisiimti atsakomybę savo turtu ir garbe, pasirodo, kad sumanymų netgi trūksta. Štai ką jis pasakė švietimo ministrui: Fontanai, žinai, kas mane labiausiai žavi pasaulyje? Jėgos bejėgiškumas, kai reikia ką nors organizuoti.

Humanitariniu romantizmu persmelkta visuotinė privaloma švietimo sistema mus įtikinusi, kad galia pasiekiama kariniu smurtu (dabar „pinigų valdžia“). Piramides, akvedukus pastatė vergai, vasalus užkariavo senjorai. Atvirkščiai, besisiūlančių vasalų ištikimybės priesaikas buvo perteklius, trūko kas už juos imtųsi atsakomybės. Bajoras kaip karys irgi romantinis įvaizdis, kur kas svarbiau ūkinis jo sumanumas. Nebus turto – nebus nei iš ko, nei dėl ko kariauti.

Natūraliai sėkmingais žmonėmis seka ir kiti, sumaniais pasitiki, protingus iškelia, kilmingus gerbia ir jų veislę puoselėja patys žmonės. Nes drįstančių pasikliauti savo galva ir imtis atsakomybės visada reta. Sąjūdžio metu, staiga netekus tarybų valdžios ir globos, buvo pasirinkimas – bet dauguma tik siūlė save kaip „darbo jėgą“ ir keikė Gorbačiovą „kad jis nieko nedaro“. Konkursai „verslo administravimo“ diplomui gauti buvo dešimtys į vieną vietą, o „verslo organizavimo“ grupių sunku buvo surinkti, nebeliko tokių specialybių universitetuose. Baigę aukštuosius mokslus, dauguma nesugeba ir nenori gyventi oriai, savarankiškai. Visuotinė tarnų kultūra.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software