Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Kitos tautos, mūruose, uolose užsirakinusios, vos ne vos išgelbėjo savo liuosybę, lietuviai ir žemaičiai, gyvendami giriose ir laukuose, mokėjo ja ilgą laiką džiaugtis ir nuo visų baisiausių savo neprietelių saugoti viena savo narsybe ir kantrybe." Simonas Daukantas, "Istorija žemaitiška" (1837)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Siena
Posted 2007-07-13 22:25 (#45470 - in reply to #45467)
Subject: RE: Visuomene XIII amziaus pradzioje


Member

Posts: 28
10105
siuo atveju as nenoriu spresti filosofiniu problemu

as ziuriu i tai paprastai:
netgi jei kunigaikstis renkamas - visu pirma galim turbut atmesti kazkokia balsavimo schema - nes tai sunkiai tiketina ir butu per daug sudetinga ir nestabilu - nes tada prasidetu visokios rinkimines intrigos ir t.t.
Taigi netgi jei jis renkamas - tai turbut kaip nerasyta stipriausiojo taisykle. kaip senoves germanai ar vikingai - kur stipriausias vadas. Kas nori gali mesti jam issuki, bet pralaimejes zusta.
Bet netgi ir sita sistema nelabai sutampa su tuo ka mes zinom apie XIIIa pradzios Lietuva - nes ten kunigaiksciai paveldi valdzia. Nemazai ju susije giminystes rysiais - o tai tikrai butu sunkiai tiketina jei ju valdzia butu laikina ir priklausytu nuo rinkeju (kokie siuolaikiniai renkami prezidentai siejasi giminystes rysiais? - neapsimoka).

todel panasiau kad tuo metu kunigaikstis - netgi jei jis renkamas - tai renkamas is buvusio kunigaikscio gimines. Taigi kunigaiksciu "luomas" yra ryskiai virs kitu bajoru luomo. Netgi jei jo valdzia daugiau laikosi tradicija nei karine galia - vistiek jam reikia tureti kazkokia karine galia kad nebuti tiesiog pasalintam kokio ambicingo bajoro. Nesgi - kaip tas ambicingas bajoras taps kunigaiskciu - jei buvusio kunigaiskcio ipedinis sveikas ir gyvas. O koks kunigaikstis nori buti nudetas ambicingo bajoro? Reiskia reikia tureti kazkokia chebra kuri apgintu ir priverstu ambicinga bajora pritemdyti ambicijas - kariauna.
Nors aisku - dar klausimas - kokia prasme buti kunigaiksciu? Turi buti kazkokia nauda is to. Garbe? Didesne grobio dalis? Valdzia teisti? Gal to ir pakanka kad vertinti kunigaikscio pozicija.

man atrodo kad mes cia kazkur artejam...
Taigi - kunigaikscio valdzia laikosi tradicija, bet tuo paciu - tradicijos pasekme - kad kunigaisktis turi daugiau tarnu (didesne grobio dalis turbut duodama lyderiui). O jie suinteresuoti ginti savo seimininka. Taigi naturalus kariniai palydovai. Zinoma ju vistiek per mazai kad palaikyti realia kunigaikscio galia.
Be to - kunigaiksciai kariauja tarpusavy. Todel cia visuomet nugales tas kuris turi didesne kariauna. Taigi jis gyvybiskai suinteresuotas tureti jos daugiau. Mirti nenori niekas.
Laukinikai nebutinai gali buti suinteresuoti ginti savo kunigaiskti. Reikia kazko daugiau uztikrinto. Bajorai? Kaip uzsitikrinti ju istikymybe? kazkokios materialines gerybes? Is kur jas gauti? Vien is didesnes grobio dalies? Ar is kazkokios duokles renkamos is duoklininku?
Uzburtas ratas, nes kad surinkti duokle reikia kariaunos or kad tureti kariauna - reikia pastoviu lesu iplauku kurios gaunamos is duokles - arba sekmingu kariniu zygiu....

Idomu ar mano spekuliacijos panasios i tiesa - ar nusisnekejimas...
Gerai lyginam:


Šis aukščiausias visuomenės sluoksnis apie XI a. ėmė transformuotis į tikrus kunigaikščius, kurie buvo išlaikomi gyventojų mokesčiais. Iki XIII a. pabaigos buvo daug smulkių kunigaikščių – kiekviename valsčiuje buvo savas kunigaikštis, užėmęs ankstesnio laikotarpio valsčiaus vado vietą. Šie kunigaikščiai buvo pavaldūs žemių kunigaikščiams, o apie 1183 m. susikūrus Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei – didžiajam kunigaikščiui. XIV a. valsčių kunigaikščiai buvo pakeisti tijūnais. Tijūnas buvo valdovo vietininkas, valsčiaus administratorius ir teisėjas.
Iki XIV a. dauguma žemdirbių tebebuvo laisvieji ūkininkai (laukininkai). Nuo neatmenamų laikų jų ūkiai priklausė atskiroms šeimoms ir buvo paveldimi. Vėlesni šaltiniai tokius ūkius vadina dūmais, tarnybomis. Kiekvienas dūmas ar tarnyba privalėjo mokėti mokesčius kunigaikščiams.
Karo belaisviai buvo paverčiami vergais – šeimyniškiais. Jie neturėjo savo žemės ir dirbo valdovo arba bajoro dvare.
Prie valdovo dvarų telkėsi ir aukštesnio statuso priklausomų žmonių grupė – leičiai. Leitis – senasis lietuvio etnonimas. Tai lietuviai siaurąja prasme, „valdovo žmonės“, jo atrama visoje valstybėje išbarstytuose, ypač strateginę reikšmę turinčiuose valsčiuose. Nors leičiai buvo priklausomų valstiečių kategorija, dėl savo artimumo valdovui jie buvo savotiškai privilegijuoti.
 


Taigi - kunigaikstis islaikomas gyventoju mokesciais. Gyventojai - laukininkai.
Kunigaiksciu yra 2 sluoksniai - valsciu ir zemiu. Valsciu kunigaikstis - taip pat ir teisejas (sprendziant is velesniu tijunu funkciju).
Karo belaisviai - seimyniskciai - vergai - priklauso bajorui arba kunigaiksciui.

Niekas neaisku koks santykis tarp bajoru ir kunigaiksciu. Nors aisku kad kunigaikscio valdzia laikosi and laukininku mokesciu. Ir tuos mokescius jis naudoja kazkokiai kariaunai islaikyti. Nes kas ji apgins nuo konkurentu, jei ne kariauna. Laukininkams nusispjaut kam moketi mokescius. Na isskyrus jei jie tikrai megsta savo kunigaiksti... Bet vien megimu niekas savo gyvenimo nepagrindines.
Ar kunigaikstis samdo bajorus i kariauna?
Kas sudaro ta kunigaiskcio kariauna - kuri gali buti skirtumas tarp gyvenimo ir mirties pesantis kunigaikciams?

Leiciai - turbut to nugalejusio kunigaikscio tarnai, arba laukininkai - kurie uz privilegijas tapo istikimesni uz kitus.

Edited by Siena 2007-07-13 22:45
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software