Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "History is the science of what never happens twice." Paul Valery
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Velnias
Posted 2007-07-15 17:02 (#45503 - in reply to #45488)
Subject: RE: Visuomene XIII amziaus pradziojeExpert

Posts: 3839
5005005005005005005002001001010105
Location: Klaipėda
Idomu koks buvo pirkliu ir kunikaiksciu santykis? 


Sunku pasakyt, nemanau, kad kitoks nei kituose kraštuose. Pirklystė buvo arterija, labai svarbu valstybei. Taigi, manau valdovau turėjo paremt pirklius. Be to miestiečiai (ten daugiausia pirklių) visada turėjo privilegijų, autonomijų. Miestų gynyba vėlesniais laikais rūpinosi magistrai, be to miestuose būdavo didžiųjų kunigaikščių rezidencijos ir jų karių įgulos. Senais laikais irgi greičiausiai buvo kunigaikštis, kuris nuolat klajoja, taip pat miestų išrinkti aukšti asmenys.

Ir taip pat - kas leisdavo "lietuviskus ilguosius"? Negi jie buvo pasigaminami kiekvieno norincio ir turincio sidabro ir svarstykles? Ar tuo metu tiesiog buvo naudojami uzsienio pinigai? 


Turbūt kunigaikščio pavedimu tam tikra institucija, gal iždinė. Nežinau. Čia radau straipsnį šiokį tokį apie ilguosius:

http://www.lbank.lt/lt/leidiniai/pinigu_studijos2002_1/terleckas.pd...

Smulkiuju kunigaiksciu negalejo buti labai daug vienoj zemej. "..Valsčių kunigaikščiai, palyginus su vėlesniais bajorais, buvo negausus sluoksnis - baltų žemėse jų buvo tik keli šimtai... " (Tomas Baranauskas).  


Vieną žemę valdo stambus kunigaikštis kuris giminiuojas su kitais stambiais genties kunigaikščiais, o jo žemėje pilna gyvenviečių, kuriose irgi yra visokie vietininkai kunigaikštukai, kurių paskirtis rinkti duokles, organizuoti kariuomenę ir tt... Tai gali būt ir tas pats seniūnas. Kokio šimto per Lietuvą užteko manau.

Tai jei zeme susideda is kokiu 10 lauku - tai 10 smulkiuju kunigaiksciu. Per mazai kariaunai.  


Žemdirbiai valstiečiai taip pat eidavo į karą, kaip senovėje rašė apie germanus: pusę metų kariauja, pusę dirba žemę. Kunigaikštukas turėjo juos suorganizuoti.

Tai irgi idomu. Kad galeti padovanoti kazkam visa valsciu - reikia tureti realia valdzia. Reali valdzia turi buti paremta jega. Jega gali buti tik kariauna. Jei kariauna tik surenkama is tu paciu valsciu karo atveju - reiskia kad priversti viena valsciu kazka daryti - reikia remtis kitais valsciais. Nelabai patikimas dalykas. Man atrodo kad bent jau zemes kunigaikstis turejo tureti sau istikima kariauna is nuolatiniu kariu, o ne siaip pasauktiniu is valsciaus zmoniu. 


Kaip ir dabar, buvo sistema ir žmonės norėdami gerovės turėjo paklusti. Be to kunigaikštis turėjo savo valdžios legitimumą. Jis paskirtas už nupelnus, yra paveldėtojas ir gal net turi religinę valdžią, kaip jau sakiau apie giminystės ryšius su žyniais ir pnš... (panašiai kaip senovės egipte - faraonas dievas žemėj, arba dievo pranašas). Jei prisiminus Pajautą, po mirties ji buvo sudievinta, žmonės garbino jos stabą ir šventmiškį... Taip pat kunigaikščiai turi kitų valdovų paramą, be to yra ypatingi kariai arba turį kitokių sugebėjimų, taigi žmonės norėdami gint savo turtą yra priversti paklusti ir kooperuotis.

O be to - jei jis is zygiu praturtejo - tai kodel sustoti?  


Nieks ir nesako, kad reikėjo sustot. Kariauta nuolat.

Tokie gali buti bajoru sluoksnio pradzia. 


Ta pradžia ir yra maždaug 5 - 6 a., kuomet atsiranda kunigaikščių (aukšto luomo karių) kapai.

idomu ar bajorai ir valsciu kunigaiksciai - vienas ir tas pats. 


Iki unijų su Lenkija ir visokių sutarčių sudarinėjimų bajorų nebuvo. Buvo kunigaikštukai, kunigaikščiai ir visokia smulki fauna. Bajoras jau yra slaviškas terminas, atsiradęs 15 a., kuomet lietuviai pradėjo kopijuoti lenkišką santvarką. Pradėjo griežtai formuotis luomai.

Laukininkai ---> Laikini Kariai ---> Nuolatiniai kariai (bajorai) ---> Valsciaus kunigaikstis ---> Zemes kunigaikstis 


Kaži ar valstietis taip lengvai gali būt prastumtas į aukščiausią sluoksnį. Genties žemių kunigaikščiai paprastai yra viena įtakinga giminė, esanti valdžioje nuo senų laikų. Tai dinastijos. Manau vienintelis kelias ypač geram kariui (smulkesniam kunigaikščiui) patekt į dinastiją - santuoka. Giminės visvien puoselėjo savo kraują ir su bet kuo nesimaišė. Galbūt Mindaugo laikais galėjo egzistuot kažkas panašaus į romėnų patricijus ir plebėjus.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software