Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Anybody can make history. Only a great man can write it." Oscar Wilde
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Vienuolis
Posted 2007-07-15 22:01 (#45509 - in reply to #45503)
Subject: RE: Visuomene XIII amziaus pradziojeExtreme Veteran

Posts: 529
50010105
Location: Vilnius
siuo atveju as nenoriu spresti filosofiniu problemu 

Deja, neperpratus tarpusavio santykių žmoniškai, be logiškos santvarkos įsivaizdavimo grįšim į tą pačią aklavietę, suksimės kaip voverės ratu:

Reali valdzia turi buti paremta jega. Jega gali buti tik kariauna. Jei kariauna tik surenkama is tu paciu valsciu karo atveju - reiskia kad priversti viena valsciu kazka daryti - reikia remtis kitais valsciais. Nelabai patikimas dalykas. Man atrodo kad bent jau zemes kunigaikstis turejo tureti sau istikima kariauna is nuolatiniu kariu, o ne siaip pasauktiniu is valsciaus zmoniu. 

Kuo geriau už klaidingą užsienio žaidimą savas, bet romantiškai infantiliškas: viskas paremta smurtu, pagrindinė veikla plėšikavimas, o kultūra – vaikams gąsdinti prietarai ir religinės pasakos?

Del grobio - tai jei grobis - zmones, tai is karto duoda ju savininkui darbo jega - ir is karto jo uki padaro daug produktyvesni. 

Sakai, kuo darbuotojas labiau pavergtas, tuo didesnis jo našumas? Neįsileidi bent retkarčiais priešingos minties? Kad būtent pramoninkai sukuria tokį ūkio našumą, kad gali duoti uždarbio ir kaimynams, išlaikyti didesnę sargybą, gali sau leisti neproduktyvių išlaidų tarnų išlaikymui, idant pats labiau išsilaisvintų produktyvesnių sumanymų įgyvendinimui.

Jei tu belaisviu yra pakankamai - reiskia savininkas turi dar daugiau laisvo laiko ruostis zygiams. O be to - jei jis is zygiu praturtejo - tai kodel sustoti? Tuo jis vis labiau panaseja i nuolatini kari - t.y - zmogu gyvenanti is karybos. Jo palikuonys taip pat mato sekmingo pragyvenimo pavyzdi is karybos. Tokie gali buti bajoru sluoksnio pradzia. 

Lengviausia pragyventi plėšikavimu? Gal turtą kuria smurtas? Tai ko pats neplėšikauji? Todėl, kad tik į kitus žiūrint taip atrodo. Ypač per teleko ar moniko ekraną. Ne, turto ir visų gėrybių kilmė yra protas (Kūrėjas).

"Kaimynai" (belaisviai

Kaimynai ne belaisviai. O nuoma nebūtinai lemia mažesnį našumą. Apskritai lauko bendruomenėje, nors mums iki protėvių nuosavybės sampratos toli, vis dėlto buvo gana stiprus ir talkos (savitarpio pagalbos, solidarumo) jausmas – ten labai neišsiskirsi. Norint įgyvendinti kokį stambesnį sumanymą, ne bitininkystės ir pan., o pvz. veislininkystės, techninių kultūrų auginimo pramonės užsakymu, malūno, kalvės įmonei įkurti vien savų išteklių neužteks, teks kraustytis, bent iš pradžių nuomotis ir skolintis, laiduojant savo gaminiais.

Beje, jei ligos, karai, nelaimės neišnaikindavo gausių sūnų, likusiems tapdavo ankšta sodžiuje – tekdavo išeiti užkuriu, naujakuriu, ne vienas galėjo samdytis pameistriu arba nuomotis žemės. Sėkmingai dirbdami ilgainiaui galėjo išsipirkti žemę, pastatus, dirbtuves, perpratę patys imtis savarankiško verslo.

todel panasiau kad tuo metu kunigaikstis - netgi jei jis renkamas - tai renkamas is buvusio kunigaikscio gimines. Taigi kunigaiksciu "luomas" yra ryskiai virs kitu bajoru luomo. 

Taip.

Netgi jei jo valdzia daugiau laikosi tradicija nei karine galia - vistiek jam reikia tureti kazkokia karine galia kad nebuti tiesiog pasalintam kokio ambicingo bajoro. 

Ambicijos ir aršumas neką padės. Prireiks ne tiek ambicijos, kiek amunicijos. Kuo tas bajoras patrauks daugumą eiti su juo, kovoti už jį, pasikliauti juo?

Valdžia remiasi pasitikėjimu. Svariausias pasitikėjimo argumentas – turtas. Dar sumanumas, išmintis – bet juos sunkiau apčiuopti, kol neatneša naudos. Karinė galia irgi iš esmės priklauso nuo turtinio pajėgumo.

Už kokį bajorą ar Tadą Blindą pavojingesnis būtų sūnus, brolis – nes nuosavybė susijusi su visa valdovo gimine. Nesisekant vadovauti, dalies bajorų ir pilėnų pasitikėjimas gali pakrypti kuriuo nors kitu kunigaikščiu, ypač jei jis turėjo progų įrodyti savo didesnį pajėgumą. Jei abu šalininkų surenka apylygiai, gali kilti pagunda įsitvirtinti ginklu.

Uzburtas ratas, nes kad surinkti duokle reikia kariaunos or kad tureti kariauna - reikia pastoviu lesu iplauku kurios gaunamos is duokles - arba sekmingu kariniu zygiu.... 

Taip, iš užburto rato neišsivaduosi, neišsivadavęs iš pasaulėžiūros, kad turto ir gerovės šaltinis – plėšimas.

Ir kaip tada isikomponuoja tas mislingas bajoru sluoksnis? Kas jie - praturtejusi kariauna? 

Protingesnių ir veiklesnių žmonių luomas. Sugebantis išlaikyti ne tik save. Besirūpinantis savo kilmingos veislės išsaugojimu ir puoselėjimu. Ar gali prilygti veisliniam šuniui beveislis? O juk šuns smegenų ne kažin kiek – vadinasi, žmonėms tai kur kas svarbiau.

Leiciai - turbut to nugalejusio kunigaikscio tarnai, arba laukininkai - kurie uz privilegijas tapo istikimesni uz kitus. 

Šito nežinau, neaptikau raštų ir nebegirdėjau gyvoje kalboje. Greičiausiai liecius (leitis, lacis, litas) ir bus tas pamirštas lietuviškas žodis, reiškiantis bajorą. Tada būtų logiška, kodėl Lietuva tokia plati sąvoka – tai būtų ne žemės, gal net ne genties, o visos bajorų tautos pavadinimas. Bet lietuviškų bajorų

Ar Lietuvoj bajorams buvo priimtina uzsiimineti amatais? 

Atrodo, tą gėdingumą gerokai vėliau atnešė krikščionybė, fundamentalistinė jos atmaina. Stačiatikiai irgi gana dogmatiški, bet slavų bajorų šiuo požiūriu taip smarkiai nepaveikė.

Velgi noretusi apibrezti bajoro santyki su kunigaiksciu. Ar yra kokie tai vasaliniai santykiai? Ar kunigaikstis gali liepti bajorui eiti i kara? 

Nelabai prasmingas klausimas – juk bajoras pats davęs vasalo ištikimybės priesaiką savo kunigaikščiui. Bet aišku neateina šaukimas nepasitarus, kaip perkūnas iš giedro dangaus. O ar smagu išjoti į karą? Matyt būna visko – ir azarto, ir vilties, ir baimės.

Iki unijų su Lenkija ir visokių sutarčių sudarinėjimų bajorų nebuvo. Buvo kunigaikštukai, kunigaikščiai ir visokia smulki fauna. Bajoras jau yra slaviškas terminas, atsiradęs 15 a., kuomet lietuviai pradėjo kopijuoti lenkišką santvarką. 

Oops. Gal nebuvo bajorų lenkišku pavadinimu? Vis tiek – buvo rusų... Reiks paieškoti sutartyje su lenkais dėl abišalio bajorystės pripažinimo. Iki krikščionybės ir lenkiškos santvarkos įvedimo atrodo turėjo būti tik tiek kunigaikščių, kiek buvo pilių (žemių). O ir Respublikoje išliko kunigaikščių titulai, aukštesni už bajorų.

Kaži ar valstietis taip lengvai gali būt prastumtas į aukščiausią sluoksnį. Genties žemių kunigaikščiai paprastai yra viena įtakinga giminė, esanti valdžioje nuo senų laikų. Tai dinastijos. Manau vienintelis kelias ypač geram kariui (smulkesniam kunigaikščiui) patekt į dinastiją - santuoka. Giminės visvien puoselėjo savo kraują ir su bet kuo nesimaišė. 

Taip, santuoka – natūralus pripažinimo būdas, kilmingų žmonių pakvietimas į savo giminę dar nekilmingo, bet savo nuopelnais, protu ir sėkminga veikla įrodžiusio pajėgumą ir vertę būti kilmingesniame luome.

Galbūt Mindaugo laikais galėjo egzistuot kažkas panašaus į romėnų patricijus ir plebėjus. 

Kad ir Algirdo laikais. Netgi Radzvilos laikė save Romos princais (Rytų, Konstantinopolio), turėjo kilmės liudijimus. O ir kur galėjo dingti romėnai? Negalėjo visi žūti arba nusižudyti. Griūvant tokiai aukštai civilizacijai, dalis šviesuomenės – inžinierių, pramoninkų, architektų, veislininkų, agronomų, pirklių – turėjo trauktis šiauriau, kurtis demokratijos dar nesugadintose senųjų baltų žemėse.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software