Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "How much easier it is to be critical than to be correct." Benjamin Disraeli (1804 - 1881), speech, January 24, 1860
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Vienuolis
Posted 2007-07-16 00:52 (#45511 - in reply to #45510)
Subject: RE: Visuomene XIII amziaus pradziojeExtreme Veteran

Posts: 529
50010105
Location: Vilnius
Patyrinėkit LKŽ. 

Be abejo ieškojau, bet nesėkmingai. Didžiajame, kur sudėtos ir visokios svetimybės. Lietis, liecius, lietas, leitis, leičiai... Kokiu dar pavidalu įrašytas žodis?

Bet vėl tikrindamas aptikau savo lietuvių kalbos spragą – nežinojau žodžio lieta, kuris gali būti svarbus liečių (leičių, liecių, lacių, litų) bylai. Pirminė jo reikšmė – nauda, pelnas. Išvestinės: tikslas (naudos siekimo prasme, pritaikymas, panaudojimas); įrankis (vėlgi uždarbio, pragyvenimo, pramonės); dalykas, reikalas (verslo prasme); (žmogaus) būdas, ypatybė ir galop – valstybė, valdžia (valdžios žmonės).

Vartojimo pavyzdžiai: Pasiuntinių skaitės į šešias dešimtis, mažne visi buvo žemaičių didžiūnai, augaloti, o tarp tų patys lietos vyrai buvo - M.Valančius; Buvo gi pats lietos vyras, karėje ir ūkėje sumanus - S.Daukantas; Pavedė savo valdžią, įduodamas lietos arba ūkės lazdą, krivūle būk vadinamą - Auszra, 1884 m. 81 psl.

Sunku kaip nors kitaip žodį lietis, liecius suvokti, kaip tik bajoras. Šeimininko, valdininko, karininko, ūkininko, pramoninko ir pirmiausia verslininko prasme. Tad Lietuva – šių bajorų, lietuviškų arijų šalis, sąjunga, valstybė (arijais irgi buvo vadinami tik kilmingi, pasiturintys persai). Smagu – gražus savas žodis vietoj slavizmo bajoras.

Edited by Vienuolis 2007-07-16 01:21
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software