Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "История - это союз между умершими, живыми и еще не родившимися." Эдмунд Берк
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Siena
Posted 2007-07-17 02:53 (#45530 - in reply to #45503)
Subject: RE: Visuomene XIII amziaus pradzioje


Member

Posts: 28
10105
Velnias - 2007-07-15 5:02 PM
Sunku pasakyt, nemanau, kad kitoks nei kituose kraštuose. Pirklystė buvo arterija, labai svarbu valstybei. Taigi, manau valdovau turėjo paremt pirklius. Be to miestiečiai (ten daugiausia pirklių) visada turėjo privilegijų, autonomijų. Miestų gynyba vėlesniais laikais rūpinosi magistrai, be to miestuose būdavo didžiųjų kunigaikščių rezidencijos ir jų karių įgulos. Senais laikais irgi greičiausiai buvo kunigaikštis, kuris nuolat klajoja, taip pat miestų išrinkti aukšti asmenys.

Turbūt kunigaikščio pavedimu tam tikra institucija, gal iždinė. Nežinau. Čia radau straipsnį šiokį tokį apie ilguosius:

http://www.lbank.lt/lt/leidiniai/pinigu_studijos2002_1/terleckas.pd...
 


Dekui uz nuoroda i ta straipsni apie kapas - labai idomi informacija.

Butu neblogai rasti panasiu nuorodu apie XIII miestus. Jei tokie buvo.


Vieną žemę valdo stambus kunigaikštis kuris giminiuojas su kitais stambiais genties kunigaikščiais, o jo žemėje pilna gyvenviečių, kuriose irgi yra visokie vietininkai kunigaikštukai, kurių paskirtis rinkti duokles, organizuoti kariuomenę ir tt... Tai gali būt ir tas pats seniūnas. Kokio šimto per Lietuvą užteko manau.

Žemdirbiai valstiečiai taip pat eidavo į karą, kaip senovėje rašė apie germanus: pusę metų kariauja, pusę dirba žemę. Kunigaikštukas turėjo juos suorganizuoti.

Kaip ir dabar, buvo sistema ir žmonės norėdami gerovės turėjo paklusti. Be to kunigaikštis turėjo savo valdžios legitimumą. Jis paskirtas už nupelnus, yra paveldėtojas ir gal net turi religinę valdžią, kaip jau sakiau apie giminystės ryšius su žyniais ir pnš... (panašiai kaip senovės egipte - faraonas dievas žemėj, arba dievo pranašas). Jei prisiminus Pajautą, po mirties ji buvo sudievinta, žmonės garbino jos stabą ir šventmiškį... Taip pat kunigaikščiai turi kitų valdovų paramą, be to yra ypatingi kariai arba turį kitokių sugebėjimų, taigi žmonės norėdami gint savo turtą yra priversti paklusti ir kooperuotis.
 


Man nera sudetinga isivaizduoti tokia trisluoksne visuomene:
1)valstieciai kurie ir uzsiima zemes ukiu ir priziuri pilis ir kariauja.
2)smulkus kunigaikstukai - kurie valdo valstiecius, juos teisia ir tai darydami remiasi tradicijomis ir tais paciais valstieciais (na gal dar keliais svogeriais).
3)zemes kunigaiksciai - kurie valdo desimt ar daugiau smulkiu kunigaikstuku - ir valdo juos taip pat remdamiesi tradicijomis ir itikinamom kalbom.

ar tai skamba kaip stabili visuomene galinti susiorganizuoti karo zygiam i visas kaimynines salis?


Nieks ir nesako, kad reikėjo sustot. Kariauta nuolat.
 


bet kam kariauti jei vistiek "is karo nepragyvensi"?

man atrodo, kad cia truksta butent to kariu sluoksnio. Kai kuriem is tu valstieciu kariauti matyt sekesi, ir matyt grobis buvo vertas rizikuoti gyvybe. Ir tai turejo neisvengiamai vesti i atskiro kariu sluoksnio formavimasi - kurie veliau tapo bajorais.


Laukininkai ---> Laikini Kariai ---> Nuolatiniai kariai (bajorai) ---> Valsciaus kunigaikstis ---> Zemes kunigaikstis 

Kaži ar valstietis taip lengvai gali būt prastumtas į aukščiausią sluoksnį. Genties žemių kunigaikščiai paprastai yra viena įtakinga giminė, esanti valdžioje nuo senų laikų. Tai dinastijos. Manau vienintelis kelias ypač geram kariui (smulkesniam kunigaikščiui) patekt į dinastiją - santuoka. Giminės visvien puoselėjo savo kraują ir su bet kuo nesimaišė. Galbūt Mindaugo laikais galėjo egzistuot kažkas panašaus į romėnų patricijus ir plebėjus. 


Ta schema as nusipiesiau kad susidelioti visuomenes sluoksniu hierarchija. Zinoma, kad vienas zmogus per savo gyvenima negalejo persokti daugiau nei viena sluoksni (nors grieztai to pasakyti irgi turbut neimanoma). Ir zinoma, kad tarp Nuolatinio kario ir Valsciaus kunigaisktuko ziojejo bedugne. Bet schema daug maz tokia - kaip as isivaizduoju.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software