Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "There is only one good, knowledge, and one evil, ignorance." Socrates (469 BC - 399 BC), from Diogenes Laertius, Lives of Eminent Philosophers
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Velnias
Posted 2007-07-20 17:52 (#45600 - in reply to #45596)
Subject: RE: Kalbant apie žaidimo scenarijųExpert

Posts: 3839
5005005005005005005002001001010105
Location: Klaipėda
nes kai prasideda tokios placios diskusijos - kaip kad visuomeniu skirtumai visame pasaulyje - tai jos pasidaro kaip ir bevertes. 


Nereikia būt kažkokiu žinovu. Galima apsiriboti ir Europa. Vakarų necivilizuotos tautos (keltai, germanai) turėjo tokią pačią santvarką prieš Frankų imperijos iškilimą, kaip ir baltai iki 13 a. Tą patį galima pasakyti ir apie slavus iki krikšto ir valstybių susikūrimo. Vienintelė visuomenė, kurioj šitas dalykas skyrėsi - Romos imperija.

Mano nuomone visuomeniu buta labai ivairiu netgi tuo paciu laikotarpiu ir aplink Lietuva. 


Pats pasakėt, "mano nuomone". Visai kitokią nuomonę susidarytumėt paskaitaliojęs istorijos vadovėlių, arba įvairių mokslinių darbų šia tema.

Siaip tai mazai kas gincysis kad Ordino visuomene, lenku visuomene, rusu visuomene ir baltu visuomene - skyresi. 


Ordinas ir Lenkija buvo feodalinės valstybės, krikščioniškos, valstiečiai įbaudžiavinti ir išnaudojami elito. Lietuva turėjo elitą, bet valstiečiai nebuvo įbaudžiavinti. Jie buvo laisvi žmonės ir turėjo visas teises spręsti savo likimą. Laukinė demokratija.

Man taip pat idomu butu skirtumai tarp didesniu baltu genciu grupiu visuomeniu - ypac tarp lietuviu ir kitu baltu - zinoma jei tie skirtumai buvo 


Iki ordino įsigalėjimo baltų visuomenės struktūroj jokių skirtumų nebuvo. 1. Valdovai 2. Žyniai, svarbūs asmenys 3. Laisvieji valstiečiai 4. Šiek tiek belaisvių (karo grobis). Baltų gentys tarpusavy turėjo labai daug kontaktų, taigi nuo seno jų visuomenės struktūros vienodos.

kodel butent lietuviai buvo tie kurie dominavo tarp baltu genciu? 


Nė velnio jie nedominavo. Tiesiog ordinas pajungė kitas gentis, o kol prisibrovė iki lietuvių ir žemaičių, spėjom susivienyti. Juk žinom kaip 2x2, kad viena iš Lietuvos susivienyjimo priežasčių - ordino ekspansija.

Rytu krikscionys taip pat laikesi savo religojos - nors nepasizymejo prievartiniu primetinejimo jos kitiems.  


Kaip tai ne? Norėjo primest ir tie ir tie, bet lietuviams politiškai naudingiau buvo priimt iš vakarų. Rusai priėmė iš bizantijos, jnes Bizantiečiai buvo aršiausi kaimynai. Vakariečiai tiesiog turėjo agresyvių kryžiaus žygių tradicijas. Galų gale kryžiaus žygis prasidėjo ir pas mus.

Ka mes priskaitom kulturai?  


Kultūra yra viskas, kas sukurta žmogaus ir jį lydi.

Puodu darymo, namu statymo stiliaus ar laidojimo itaka man neatrodo labai svarbi.  


Tai labai blogai tamstai atrodo. Puodų darymas yra bene geriausiai genetinius ryšius nurodantis elementas. Puodai buvo gaminami šeimos moterų buitinėms reikmėms. Indoeuropiečių gyventos teritorijos ir jų plitimo datavimas būtent ir nustatomas pagal puodų paplitimą ir tam tikrų kitų artefaktų paplitimą.

Namų statymo stilius jau ne tik kultūros požymis, bet ir civilizacijos. Stilius nurodo architektūros brandumą ir tradicijas, o jei architektūra tokia didinga ir išlieka tūkstanmečius - tai jau civilizacija. Tokiai architektūrai kurti jau reikalingas raštas, valstybinis aparatas ir vis kita, kas būtina civilizacijai.

Su kalba reikalai kitokie. Kalba stengiamasi islaikyti, nes praradus kalba - nelieka kazko. Ko? Tautos? Kulturos? 


Čia jau painiojat 19 a. romantizmo tradicijas. Kultūra visada lieka, ji tiesiog integruojasi į kitas kultūras. Kalba gali dingti, bet tauta visvien liks kol egzistuos savimonė. Paimkim kaip pavyzdį žydus. Žydai hebrajų kalbą propaguot ėmė tik 19 a., o šiandien tai jau valstybinė izraelio kalba. Tačiau ilgą laiką žydai kalbėjo visom kalbom tik ne hebraiškai: vokiškai (jidiš), lenkiškai, angliškai ir dar kaip patinka. Tas pats su čigonais.

Štai 17-19 a. lietuvių elitas kalbėjo lenkiškai, bet save laikė lietuviais.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software