Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Kaip ir Gyvenimo logikos partiją, Reformų partiją galima laikyti "vilnietiškomis" marginalijomis, kurie nuo "kaunietiškų", dažniausiai propaguojančių nacionalizmą, skiriasi potraukiu tiesiog nusišnekėti." Vitalijus Kanapeckas, "OMNI laikas" (2002)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Linas
Posted 2007-07-22 16:01 (#45628 - in reply to #45582)
Subject: RE: Kalbant apie žaidimo scenarijų


Expert

Posts: 1661
5005005001005010
Location: Barton Upon Humber
Nemanau, dukros išleidžiamos su kraičiais, sūnums lieka žemė. Be to jie patys dalyvauja lenktynėse. Našlės greičiausiai glaudžias kur nors. Įdomu, jog Lietuvoje našlių ir našlaičių dainose moterys išeina ieškoti savo dalios, galima suprast, jog palieka visą turtą. 


Nuo Vulfstano iki XIIIa praejo nemazai laiko. Be to burtu keliu buvo dalijamas tik kilnojamas turtas. Christburgo sutartyje netekejusi dukte yra zemes paveldetoja, Prusu Teisynas palieka naslei jos vyro uki, o jei jis nebuvo pasidalintas su broliais, uztikrina dalybas. Apie turtinius santykius, nuosavybe, visuomene pasiskaitykite Edvardo Gudaviciaus straipsniu rinkini "Lietuvos Europejimo Keliais", ten galima rasti daug idomaus Sienai rupimais dalykais.

Bet istorijos knygose pabreziama kad butent lietuviu visuomenes struktura buvo kazkuo (?) labiau feodaline nei kitu baltu ir tai igalino lietuvius sukurti valstybe. Ar tai nesamone?
Sunku pasakyt, kai nematau pirminio teksto. Galima sakyt, kad pirmieji Mindaugo žingsniai buvo feodaliniai, jis statė sau lojalius asmenis ir tt... Tačiau jis nepakeitė visuomenės struktūros. Manau ir iki Mindaugo įvairių genčių valdovai panašiai elgėsi. Tiek Žiemgalių, tiek Latgalių, tie Prūsų, tiek Žemaičių stuktūra niekuo nesiskyrė. 


Lietuviai buvo toliausiai pazenge hierarchiniu susiorganizavimu, kunigaiksciai turejo paveldima valdzia ir kariaunas. Tuo tarpu kai Herkui Mantui reikejo 3 kart "mesti burtus" kad isgelbeti savo drauga frica, ko jis vistiek nesugebejo - genties valia buvo auksciau jo valdzios. Prusu struktura stipriai skyresi, nes atskiru zemiu issirinktiems vadams sunkiai sekesi derinti veiksmus. Pas Ziemgalius ir Jotvingius kunigaiksciu valdzia buvo stipresne. Kad Mindaugas nepakeite visuomenes strukturos irgi sunkoka sutikti - valstybe juk po jo isliko, reiskia kazkokios tai permainos ivyko, kai kurie velesniu procesu pradzia veda i jo laikus.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software