Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "People ask for criticism, but they only want praise." W. Somerset Maugham (1874 - 1965)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Kęstas
Posted 2007-07-25 19:47 (#45689 - in reply to #45628)
Subject: DAR-TRUMPAI


Member

Posts: 22
1010
Pasakysiu dar šių "Lino teiginių pėdsakais" tiek, kiek verta šiam forumui (pagal jo gebėjimą kažką „išspręsti“ ir pan.)

Daug kur, ką parašėt, realiai – žinomi, paplitę, bet... visiškai vaikiški svaičiojimai...
Užtenka fakto, jog prūsų visuomenė buvo daug labiau patriarchalizuota, kad griūtų „kortų kaladė“ pavadinimu – „lietuvių pasaulietinė kultūra buvo labiau dinastizuota“...
Užtenka fakto, kad „dvasininkas“ – „bendruomenės apeigų lyderis“, kad griūtų „kortų kaladė“ pavadinimu - „malkų šventai ugniai nešiotojai ir spėjikai buvo dvasininkai“.
„Pasaulietinis kunigaikščių pobūdis“ ir „dinastiškumas“ (lietuviai gi net tokio žodžio neturi!!!:)) – neįrodomi dalykai, demagogiški pezalai. Juolab, kad „priešingos versijos“ yra „puikiai įrodomos“.
Hierarchizavimas "pagal dinastiškumą" nėra rimtas argumentas apskritai. Hierarchizavimas pagal "specifinį kompetentingumą" - daug patvaresnis dalykas.

Na, kadangi šiame forume, kaip pastebėjau, yra "madinga kažką pakapoti" (tam tikra jo, kaip "bendruomenės" subkultūra), tai pridursiu dar...
O kas gi Lietuvoj istoriografijoj, be Z. Ivinskio, J.Jurginio kada nors grindė savo versijų „tikrumą“ alternatyvių versijų "pagrįstumo" paneigimais..?
Aišku, kad daug paprasčiau, nespėjus sublizgėt „prie sovietų“ (dėl to, jog pvz. Jurginis "pristabdydavo"), užsiimti konjunktūrine politine demagogija dabar ir rašinėti beprasmybėmis atsiduodančias frazes, tipo – „apie europėjimo kelius“ (toks „terminas“, kaip „Europėjimas“ žinomas tik Rusijoje ir tik čia jis turi turinį - „išsivadavimas iš mongoliško kultūrinio palikimo“... paprastai tas siejama su Petro I-ojo "reformomis")


Linas - 2007-07-22 4:01 PM

Nemanau, dukros išleidžiamos su kraičiais, sūnums lieka žemė. Be to jie patys dalyvauja lenktynėse. Našlės greičiausiai glaudžias kur nors. Įdomu, jog Lietuvoje našlių ir našlaičių dainose moterys išeina ieškoti savo dalios, galima suprast, jog palieka visą turtą. 


Nuo Vulfstano iki XIIIa praejo nemazai laiko. Be to burtu keliu buvo dalijamas tik kilnojamas turtas. Christburgo sutartyje netekejusi dukte yra zemes paveldetoja, Prusu Teisynas palieka naslei jos vyro uki, o jei jis nebuvo pasidalintas su broliais, uztikrina dalybas. Apie turtinius santykius, nuosavybe, visuomene pasiskaitykite Edvardo Gudaviciaus straipsniu rinkini "Lietuvos Europejimo Keliais", ten galima rasti daug idomaus Sienai rupimais dalykais.

Bet istorijos knygose pabreziama kad butent lietuviu visuomenes struktura buvo kazkuo (?) labiau feodaline nei kitu baltu ir tai igalino lietuvius sukurti valstybe. Ar tai nesamone?
Sunku pasakyt, kai nematau pirminio teksto. Galima sakyt, kad pirmieji Mindaugo žingsniai buvo feodaliniai, jis statė sau lojalius asmenis ir tt... Tačiau jis nepakeitė visuomenės struktūros. Manau ir iki Mindaugo įvairių genčių valdovai panašiai elgėsi. Tiek Žiemgalių, tiek Latgalių, tie Prūsų, tiek Žemaičių stuktūra niekuo nesiskyrė. 


Lietuviai buvo toliausiai pazenge hierarchiniu susiorganizavimu, kunigaiksciai turejo paveldima valdzia ir kariaunas. Tuo tarpu kai Herkui Mantui reikejo 3 kart "mesti burtus" kad isgelbeti savo drauga frica, ko jis vistiek nesugebejo - genties valia buvo auksciau jo valdzios. Prusu struktura stipriai skyresi, nes atskiru zemiu issirinktiems vadams sunkiai sekesi derinti veiksmus. Pas Ziemgalius ir Jotvingius kunigaiksciu valdzia buvo stipresne. Kad Mindaugas nepakeite visuomenes strukturos irgi sunkoka sutikti - valstybe juk po jo isliko, reiskia kazkokios tai permainos ivyko, kai kurie velesniu procesu pradzia veda i jo laikus. 
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software