Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "There is only one good, knowledge, and one evil, ignorance." Socrates (469 BC - 399 BC), from Diogenes Laertius, Lives of Eminent Philosophers
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Visuomene XIII amziaus pradzioje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Kęstas
Posted 2007-08-01 22:05 (#45800 - in reply to #45740)
Subject: RE: DAR-TRUMPAI


Member

Posts: 22
1010
Linas - 2007-07-28 3:02 AM

Visu pirma - tai ne Lino, "teiginiai" o Gudaviciaus, ten ju "pedsakai" ir nuves. Tikrai nezinojau kad tai "paplite" ir netgi "placiai" vaikiski "svaiciojimai" Sprendziat pagal "tona", kuriuo isdestytas "komentaras" auksciau, jums "remtis" niekuo "nereikia", nes "skamba" lyg jus pats "visu" tu procesu "liudininkas" buvote. Idomu butu "isgirsti" is jusu, arba paciu "prusu" kaip jie ten "hierarchizavosi" ir kokius jie ten "specifinius" kompetentingumus buvo "ivalde" ir kokiais "zodziais" juos "vadino". " :sm16:" ":sm33:" ":sm38:"

 


Na taip - "ne Lino"... Šioj šaly, kaip ir davatkų pulke "niekas už nieką neatsako"... Todėl visi "rieškučiomis į visas puses žarsto tai, ką iš kitur yra girdėję". Na, esu truputį kitoks - jei pvz. paminiu, jog Rowel'as kažką reikšmingo "rado, pastebėjo" ir pan., reiškia - prisiimu tam tikrą atsakomybę, jog "man tai taip pat yra sava"...

Būtent, kad "prūsai nebuvo įvaldę"... Jei "Lietuviai hierarchizavosi" - "jie buvo nįvaldę" ir "kunigaikštiškumas - tapatus teokratiškumui" būtų paaiškinimas... religinė kompetencija yra pati "specifiškiausia" (klaniškiausia).

Kaip matau - būtent Jums nereikia jokių "duomenų", kad sudėlioti "išvadas", "kaip Kęstas viską apsprendžia"

Na, kiek nustebau, kad kaip matau, forume man vos užsiminus apie tą „istorikų subjektyvaus tendencingumo“ galimybę (tik...) dar, visgi kaip mat įvyko šie "oponavimo mano „tekstams“ blyksniai.
Na, eskaluoti „paraistorinę temą“ („maždaug – „šiuolaikiniai istorikai, kaip tam tikri tendencingumo tradicijų ir įpročių tęsėjai“) visai nesinori, kad ir kokia ji dėkinga bebūtų, tad – tik keli pastebėjimai... Nepretenduoju į tai, kad "pagal juos ir tokias pat išvadas pasidarytumėte"... Tad ir nebeginčysiu jokių "kotrargumentų"... Man ir "tokioj šaly" gyvent yra patogu, o jei ji ir dar labiau "nuprotės ir nutendencingės" - ne bėda.

Nepasakyčiau, kad „man Gudavičius užkliūna“. Nesirengiu iš šio žmogaus mūsų matriarchalinėje visuomenėje per daug reikalauti „pramušinėti istoriografijos bendruomenėje“ individualų „netendencingumą“... Ir niekas neuždraus pvz. man gan diskretiškai, taktiškai (nes... šiame atkampiame, nieko nereiškiančiame forumėlyje...) „aptalžyti Gudavičių pagal tam tikrą jo teiginių epizodą“, kaipo „parašantį subjektyviai“, jei akivaizdu, „koks yra tas jo subjektyvumo modelis“... O jo pataikavimas tam tikrai politinės demagogijos krypčiai – akivaizdus dalykas...
O kita vertus - gal ir gerai, kad jo „teiginiuose“ iki maksimumo radikalizuotos Lietuvos istorikų bendruomenės ydos („pagal Gudavičių“ kažką „tęsti tolyn tuo pat, kaip jojo nebeišeina“ (pvz. ką galima „pratęsti iš tezės“ – „Vytautas buvo šunsnukis → didis žmogus“?... „kanibalizmas – didybės pamatas“?:)), tad reiškia - „po Gudavičiaus“ bus radikalus posūkis „kita kryptimi“ - į naujų „objektyvių interpretacijų“ paieškas)?
Kiekvienas istorikas yra „atspirties taškas kažkam kažkuria kryptimi“ ateičiai, tad kuo tų „atspirties taškų“ daugiau – tuo geriau ir negaliu pasakyti – „Gudavičius yra bevertis“, nes žiūrint į perspektyvą taip nėra. O tai, kad „kažkas iš jo“ man, ar – kitam užkliūva – puiku... yra „kažkas“, kas inspiruoja „kažko“ aptarimą ir papildomą atidumą tam tikram dalykui.

Man užkliūna pvz. toks dalykas, kaip jo satelitų paistalai, jog „štai Gudavičius tą ir aną istoriško atskleidė... Viskas... basta... finita – „likę istorikai galit išsivaikščiot gatvių šluot, nes nebeliko ką jums veikt“:) Šiuo atveju tai netgi – ne „tendencingumo“, o – „vergiškos savimonės“ reikalas...
Juk realiai Istorija (kaip pvz. ir religijotyra) yra toks „mokslas“, kad jis niekad „visko“ galutinai ne“atskleidžia“... Net ir tas pats „autorius“ gali savo „veikalą“ perrašinėti po kelis kartus, taisydamas, keisdamas interpretacijas ir pan. Ir bet kurį istoriko pateiktą epizodą bet kas gali ginčyti, žinodamas „tą informaciją“ ir remdamasis „savo informacija - išvadomis“.

Iš viso – ką reiškia „atskleisti istorinius faktus“? Pvz. galima parašyti – „bajorai buvo tokie-anokie šaunuoliai“... kitoj daly galima atvaizduoti tai, „kaip jie rengdavo prašmatnius balius“. Taip pvz. yra mokykliniuose istorijos vadovėliuose ir gan logiška, jog toks istorijos, kaip „gyvenimo mokytojos“ „vaizdumas“ toli gražu nemažina paauglių alkoholizmo...
Tuo tarpu pastarąjį epizodą galima užrašyti, jog „bajorai buvo daug teisių įgiję pamaivos girtuokliai“... Ir abu „interpretacijų“ variantai nenusižengs faktologijai, pagal kurią atliktas aprašymas (beje, pastarąją interpretaciją paremtų ir savalaikiai švietėjiškų LLV asmenybių „tos padėties vertinimai“).
Žodžiu, tas „istorijos atskleidimas“ bet kuriuo atveju tėra tendencingumo įkaitas.

IR SVARBIAUSIA – REIKIA NEPAMIRŠTI, JOG ISTORIKAS NEIŠVENGIAMAI YRA DAR IR YPATINGAI „SPECIFIŠKAI TENDENCINGAS“ PILIETIS... VIEN TODĖL, KAD JIS YRA ISTORIKAS...
Nes istorikas yra specifinis, gan retas visuomenės narys, kuriam „istoriškumai“ („patyrimo senumas ir ilgalaikiškumas ir stabilumas, istorinis tęstinumas, visokios raidos, chronologijos“ ir t.t. ir pan.) yra itin imponuojantys dalykai (iš ko gi dar tas jo „pašaukimas istorijai..???) ir iš to kyla tas jo „specifinis tendencingumas“: „kaipo tokias pat (į jį panašias) vertybes, mąstymo kategorijas išpažįstančias asmenybes“ dažnas istorikas vaizduoja ir „svarbias istorines personas“...
„Tas anas priima krikščionybę, nes ji – sena... istorijos bėgyje yra įrodžiusi gyvybingumą“... Ir t.t.
Ar pvz.: Dinastiškumas – tam tikras gan konkretus („linijinis“) istorinis vertybinis-socialinis modelis, tad istorikui jis itin parankus ir patrauklus („istorišk‘ingas dalykas“). Tad tas pats „dinastiškumo vertinimo kriterijus“ suteikiamas ir istoriniams personažams.
Istorikui tas atrodo „vertybiškai natūralu“ – „savaime suprantama“, bet „ne istorikui“ (kalbant apie istorinį personažą) tas gali atrodyti „visiška vertybinė nesąmonė“. Ir „ne istorikai“ visuomet sudaro visuomenės absoliučią daugumą....
Štai du faktai:
1) Galima gan kategoriškai teigti, jog „pagal Lietuvos raštus“ iki pat 16a. lietuviams „istoriškumas, senoviškumas, tradiciškumas“ bemaž nerūpėjo (nėra jokių konkretybių apie „laikus, kai jų pačių dar nebuvo“).
2) Tuo tarpu bajorams nuo 16a. istoriškumas tampa vis reikšmingesniu „vertybiniu veiksniu“ (vėlgi – pagal tų laikų „raštus“), jų mentaliteto dalimi.
Žodžiu, šiais - pateiktais atvejais, turime žmones, mąstančius visai skirtingomis vertybinėmis kategorijomis ir štai nuo „post -16a. žmonių“ ateina raštai „apie žmones iki 16a.“, kur šiems priskiriamos „tų raštų autorių, užsakovų mentalitetas“.
Ar galima tokiais aprašymais - vertinimais remtis??? Aišku, kad – „Ne“.
O istorikai „remiasi“... nes tie „post-16a.“ žmonės yra „mentaliniai saviškiai“... „istorikai“. O tai – absoliutus tendencingumas, „faktologijos“ statuso suteikimas tam, kas yra tik savojo laiko „politinės demagogijos kūrinys“... „Istorikiška demagogija“.

„Žmogiškai“ istorikui sunku viso to, kas minėta, išvengti, bet ar aš, ar – kas kitas negali pasakyti, jog „reikia stengtis“...? Antraip „istoriką už TOKIUS jo teiginius“, po visiško „nusivažiavimo“ (jei nebus kritikos) teisėtai suspardys bet kuris netingintis „neistorikas“.
Edited by Kęstas 2007-08-01 22:12
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software