Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "The palest ink is better than the best memory." Chinese Proverb
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Antianarchizmas
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Apie viską... Message format 
 
Žygeivis
Posted 2009-01-21 22:39 (#57318 - in reply to #57316)
Subject: RE: Demokratija ir diktatūraExtreme Veteran

Posts: 515
500105
Location: Ignalina
Tomas Baranauskas - 2009-01-21 6:42 PM

Apibendrinkim. Numatomoje ateityje aš nematau situacijos, kai demokratija taptų netinkama valdymo forma. O jeigu - tarkim - visuomenė regresuotų tiek, kad demokratija jai nebetiktų, reikėtų kalbėti, kokio diktatoriaus reikia. Iš esmės tokios visuomenės išsigelbėjimas - aksominė diktatūra, tokia, kaip Smetonos (nes ji palaiko ir formuoja visuomenės kultūrą civilizuotose ribose - tokiose, kuriose ji gali pamažu bręsti demokratijos atkūrimui), o pražūtis - totalitarinė diktatūra, tokia kaip Hitlerio. Kalbant konkrečiai apie Murzą, jis kur kas panašesnis į Hitlerį, nei į Smetoną, o ir visa savo simbolika bei retorika orientojasi į pirmąjį. Todėl net jei galėtume įsivaizduoti situaciją, kad demokratija Lietuvoje žlugtų, negalima įsivaizduoti situacijos, kurioje Lietuvos išsigelbėjimas būtų Murza.

 


1. Aš, deja, nesu toks optimistas, kaip jūs.

Pavojų matau daug - ir ne tokioje jau tolimoje ateityje - tačiau visų pirma ne pačiai mūsų "demokratijai", o Lietuvių Tautai bei Lietuvos Valstybei.

Ir matau iš kelių pusių: ES kosmopolitinės diktatūros augimo; mūsų pačių finansinių-pramoninių oligarchų "planų" įgyvendinimo; Rytų kaimynų nestabilumo bei neprognozuojamumo (Lukašenkos režimo - mažiau, o Putino - daugiau). O ir Lenkija taip pat gali staigiai "pasikeisti".

2. Lietuvos saugumas šiuo metu iš esmės paremtas tik NATO, o tiksliau JAV parama. Jei pasikeistų pasaulinė geopolitinė situacija ir JAV tektų tartis su Rusija dėl jos paramos (pvz., kilus rimtam konfliktui su Kinija, Indija, Pakistanu ...), tai nei kiek neabejoju, kad Lietuva, Latvija, Estija būtų "atiduotos" Rusijai. Vokietija, Prancūzija, Italija jau dabar "parduoda" mus Rusijai už bet kokias ekonomines nuolaidas.

Mūsų valdžia juk tokiu atveju, galime tuo neabejoti, geriausiu atveju pabėgtų į Vakarus, o greičiausiai pasielgtų taip pat kaip Smetonos vyriausybė 1939-1940 metais - oficialiai priimtų visus "siūlymus". Juk Smetonos "diktatūra" tikrai tiko valdant Lietuvą "standartinėse" situacijose, bet visiškai susimovė, kada situacija tapo kritine.

Kaip tik tokiais kritiniais atvejais M. Murzos organizacija ir turėtų "realizuoti" save, ir nors trumpam paimti valdžią, kad galėtų oficialiai paskelbti bei organizuoti realų pasipriešinimą okupacijai - nes būtent ji yra geriausiai parengta pogrindinei veiklai ir partizaniniam karui.

Deja, bet 1939-1940 metais Lietuvoje nebuvo nei tokios organizacijos, nei lyderio, galinčio perimti valdžią bei imtis vadovauti pasipriešinimui - Plechavičius gal būt galėjo, bet "pramiegojo" ir tik po kelių metų suprato savo klaidą.

3. Vis tik šiuo metu, manau, lietuvių tautinėms jėgoms (su labai įvairiomis politinėmis, socialinėmis ir ekonominėmis pažiūromis - "dešiniosiomis", "kairiosiomis", "centristinėmis", "marginalioms" ...) reikia stengtis vienytis, remiantis bendra tautine "platforma" (keliolika visiems priimtinų principų) ir bandyti "žaisti" pagal dabartines "demokratines taisykles" - dalyvauti visų lygių rinkimuose. Kaip tik tam ir įkūrėme Lietuvių Tautinį Centrą.


Edited by Žygeivis 2009-01-21 22:48
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software