Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Историк - это нередко журналист, обращенный вспять." Карл Краус
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Apie Šv. Eleną ir Šv. Kazimierą
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
VirginijusD
Posted 2009-08-22 14:43 (#66598 - in reply to #66596)
Subject: RE: Apie Šv. Eleną ir Šv. Kazimierą500500500500200200
Elenos buvima gal reiktu sieti su Sventoju kryziumi, o ne su Rusija. 

Šv. Elena, jei neklystu, buvo tapatinama su Lietuvą prie "Motinos Rusijos" prijungusia "naująja Elena" Jekaterina II. Nu bent jau taip "kritikai" išlankstė ...
Выражение «новая Елена» стало в восточном христианстве нарицательным — его применяют как к святым императрицам (Пульхерия, Феодора и другие), так и к княгиням (например, Ольга), много сделавшим для распространения христианства или утверждения и сохранения его догматов. 

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%A0%...

p.s. Ir dar. Straipsnelis ...
Lietuvos paminklai arba lietuvis be karūnos

Aivaras Lileika

Kiekviena valstybė turi savo svarbiausias šventoves, kurios gausiai lankomos turistų, juose vyksta svarbiausios valstybinės šventės, ir kurios dažniausiai yra sostinėse. Štai Didžioje Britanijoje tokia vieta yra Vestminsteris (Londone), Rusijoje – Kremlius (Maskvoje), JAV – Baltieji Rūmai (Vašingtone). Ne išimtis yra ir Lietuva – Šventaragio slėnyje stovinti Vilniaus Katedra ir šalia dygstantys Valdovų Rūmai yra viena iš švenčiausių ir svarbiausių šventovių mūsų valstybėje. Ši reprezentacinė vieta puikuojasi enciklopedijose, turistinių skrajučių ir foto albumų viršeliuose ... Tiesiog sunku įsivaizduoti Lietuvą be Šventaragio slėnio ir jo grožybių, ar ne tiesa?

Ryškiausias slėnio perlas – sunaikintos pagoniškos Vėlino Žinyčios vietoje stovinti Vilniaus Katedra. Pasipuošusi trimis skulptūromis, ji ne tik primena mūsų šalies istoriją, bet ir byloja apie dabarties visuomenės, politikos, ūkio įvykius. Kaip siejasi šios trys skulptūros su dabartimi, paklausite? Ogi atidžiai pažiūrėkite į jas, kas jomis pavaizduota? Pamiršusiems arba nežinantiems priminsiu: Šv. Elena, Šv. Stanislovas ir Šv. Kazimieras. Tai – istorinės asmenybės: Šv. Elena (259 – 330 m.) Romos imperatoriaus Konstantino (įkūrusio Konstantinopolį) motina, Šv. Stanislovas – kankinys (Tomanšas Viečorekas iš Ščepanovo, 1030 – 1079 m.) Krokuvos vyskupas ir Lenkijos – Lietuvos karalaitis Šv. Kazimieras (1458 – 1484 m. Kazimiero IV Jogailaičio sūnus). Visi trys yra skirtingų valstybių globėjai: Šv. Elena – Rusijos, Šv. Stanislovas – Lenkijos, Šv. Kazimieras – Lietuvos.

Dabar dar kartelį atidžiau pažiūrėkime, kaip juos išrikiuotos ant Katedros portiko? Pačiam viduryje, su kryžiumi rankoje, Šv. Elena; jos dešinėje sudėjęs rankas meldžiasi Šv. Stanislovas; kairėje už širdies susiėmęs su numesta karūna stovi Šv. Kazimieras. Aukščiausioje vietoje Rusija, jai iš dešinės Lenkija, o iš kairės Lietuva, bejėgė Lietuva su nukritusia karūna ... . Kai tai pamačiau, iškart supratau, kad mano, kaip tūkstantmetės valstybės piliečio, orumo pažeminimui geresnės vietos ir simbolikos nerasi.

Kokiu būdu jos ten atsirado ir kas, po perkūnais, žemindamas Lietuvą, jas taip išrikiavo?

Apie tai trumpai pasikalbėjau su jaunaisiais Katedros kunigais, kurie patikino, jog toks išrikiavimas atsitiktinumas, tačiau visgi parodė koplyčios (zakristijoje) nišą, kurioje šios skulptūros turėjo būti patalpintos pabaigus Katedros remontą.

Istorija paprasta. Visi žinome, kad pirmasis Abiejų Tautų Respublikos padalijimas įvyko 1772/73 m., antrasis – 1793 m., trečiasis (paskutinysis) padalijimas – 1795 m. Nuo pirmojo padalijimo Lietuvą faktiškai valdė Rusiją. Mūsų nelaimei, architekto Lauryno Stuokos-Gucevičiaus 1783 metais pradėtas Katedros pertvarkymas (trukęs iki 1801 metų), sutapo su Respublikos okupacijos metais. Šios K. Jelskio sukurtos skulptūros turėjusios stovėti vienoje iš koplyčių (dabar zakristija), apie 1792 metus parodant, kas yra tikrieji Respublikos šeimininkai, buvo iškeltos iš savo tikrosios vietos ir patalpintos ant portiko. Tai be abejonės įvyko su vyskupo Igno Masalskio, 1794 m. dėl valstybės išdavimo T. Kosciuškos įsakymu areštuoto ir birželio 28 d. minios pakarto Varšuvoje, pritarimu.

Taip ženklindama okupacijos pradžią, Rusijos globėja „užsiropštė“ ant Katedros stogo ir iš aukštybių žiuri į visus atvykstančius Lietuvos sostinėn. Nuo okupacijos praėjo jau 17 metų, tačiau ar suvokė 1997 m. atstatantieji skulptūras, kokius simbolius jie iškelia Lietuvos sostinėje? Ir ar žinojo, kur jų tikroji vieta? Ar nereikėtų dabar pagerbti S. Gucevičiaus atminimo ir perkelti šių skulptūrų į joms numatytas vietas koplyčios nišoje? Arba jas sukeisti vietomis? Karūnuotą Šv. Kazimierą pastatant viduryje, o šalia su nukritusiomis karūnomis bei už širdžių susigriebusius Rusijos ir Lenkijos šventuosius...
 
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software