Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Vytauto Didžiojo žirgo išmaudymas Juodojoje Jūroje mums ne ką tepadėjo. Geriau jis būtų pajodinėjęs Baltijos pakrante ir čia išmaudęs savo žirgą." Vytautas Alantas (1902 - 1990)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


ar isnyksim?
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Apie viską... Message format 
 
Linas
Posted 2009-04-26 15:22 (#60964 - in reply to #60822)
Subject: RE: ar isnyksim?


Expert

Posts: 1661
5005005001005010
Location: Barton Upon Humber
minde - 2009-04-20 8:35 PM

Linas - 2009-04-19 5:09 PM
Galbut kalbai daugiau naudos butu ne nuo tokio svetimu zodziu ravejimo, bet kazkokio kurybingesnio poziurio? Idomu ar tie ponai ir ponios sedintys Lietuviu kalbos komisijoje be lietuviu (ir rusu), kokias kitas kalbas moka?
 

Terminus kuria ne kalbininkai, o „technariai“, kalbininkai tik patikrina, ar sukurtas naujadaras morfologiškai įsipaišo į kalbos struktūrą.

Man asmeniškai naujadarai netrukdo, žiūriu į juos kaip į rekomendacijas. Prigis – gerai, neprigis – irgi nieko. Jeigu bent trečdalį pradėsim vartoti, tai jau neblogas rezultatas. Galima prisiminti, kiek barbarizmų ne per seniausiai vartojom ir kaip juos visiškai neskausmingai pakeitė gerokai stilingesni naujadarai. Dabartinis a la Smetonienės požiūris mano galva yra pakankamai kūrybiškas ir lankstus, nėra ko lyginti su senaisiais A. Pupkio laikais. Niekas tarptautinių žodžių žodyno nenaikina, bet aklas svetimybių perkėlimas irgi nėra jokia kūryba. Kuriam naujadarą – kūryba yra, pasiskolinam kitos kalbos žodį – kūrybos nėra. Man, pavyzdžiui, koks vaizduoklis ar programišius skamba pakankamai linksmai, žaismingai ir „krūtai“. O displėjus su hakeriu – va čia jau naftalinas, fantazijos deficitas. Kokį kūrybiškesnį požiūrį galit pasiūlyti, negu naujų žodžių kūryba? Ir kur čia prezervatyvas?

Be to, kultūra yra daugiasluoksnė. Visose kultūrose buvo ir bus bent du kalbos lygmenys – akademinis-aristokratiškas-„švarusis“ ir gatvių-proletariškas, o taip pat ir įvairiausių sričių profesiniai žargonai. Manau, nenorit pasakyti, kad Londono gatvių imigrantų pseudo-anglų „trasianka“ turi ką nors bendro su anglų kalbos vadovėliu ar su tuo, kaip kalba, tarkim, Jos Didenybė. Šitie lygmenys niekada nesuartės ir nėra prasmės rinktis, kuri tendencija geresnė, o kuri blogesnė. Kiekvienai situacijai savo atributai. Į balių neisit su sportbačiais, į pabą – su smokingu.
 


Minde, as ne tik kalba turejau omenyje...
jei kalbet apie naujadarus - jus teisus, daugelis ju sekmingai prigijo. Incognito cia jums jaucio oda galetu prirasyti kad visa naujoji lietuviu kalba yra Jablonskio & co ismislas, paremti apsisaukeliu lietuviu neteisetoms pretenzijoms i svetimas zemes Bet kai kurie terminai tiesiog nebeturi atitikmens lietuviu kalboje ir tie durtiniai ju nepakeicia. Ar toks pernelyg uolus valymas neskurdina kalbos jusu nuomone? Greit neprisiminsiu pavyzdziu, bet sakykim kad ir "media", sekmingai vartota devynesdesimtuju pradzioje - ar istikruju zodis media tereiskia ziniu skleidima?
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software