|
Elite Veteran
Posts: 954
   
| Šarmaitis - 2009-09-10 1:14 PM
Linas Kondratas - 2009-09-10 2:59 PM
Šarmaitis - 2009-09-10 11:45 AM
Linas Kondratas - 2009-09-09 11:49 AM
Visi tie Paukštel, Gaidel ir Kiškel lietuviškai nešneka, nešnekėjo nė jų tėvai ir ko gero, jau ir seneliai. Taip kad jie yra ir taip visiški lenkai, nieko lietuviško neturintys, ir niekaip dar labiau jų "sulenkinti" negalima. Galų gale jų pavardės ir dabar rašomos, Paukštel, Kiškel o ne Paukštelis, Kiškelis. Dabartinės tų pavardžių formos yra tiesiog transkribuotos lietuviško alfabeto raidėmis iš kirilicos, tad iš esmės rusiškos. Jeigu jie taptų Pauksztel ir Kiszkiel, nieko iš esmės nepasikeitų, jos liktų kaip buvo slaviškos, tik jau lenkiškos, o be rusiškos. Be to yra daugybė lenkų pavardžių visai nelietuviškos kilmės - Narkiewicz, Kowalewski, Tomaszewski, Lawrynowicz. Kokia prasmė rašyti juos LR piliečio pasuose iš kirilicos lietuviškai transliteruota forma - Narkevič, Kovalevski, Tomaševski, Lavrinovič, užuot rašius žmoniškai? Sovietų valdžia rusino lenkus, o dabar lietuvių valdžia nori to rusinimo rezultatus įteisinti.
Norkus > Narkiewicz
Kovelis > Kowalewski
Tomas > Tomaszewski
Laurynas > Lawrynowicz
Nieko tikrai lenkiško.
Kowal tai jau neabejotinai lenkiška šaknis, o kad "Norkus" būtų lietuviškos kilmės asmevardis, kažkaip abejoju. Etimologija ne itin aiški.
Likę du yra kilę iš krikščioniškų asmenvardžių, kurie neabejotinai nelietuviškos kilmės (aišku ir ne lenkiškos ). Krikštavardžiai į Lietuva atėjo per lenkus, bet neretai ir per rytų slavus: Ivaškevičius/Iwaszkiewicz < Iwaszko, Vasiliauskas/Wasilewski < Wasilij, Kvedaras < Chvedar < Fedor; Kvietkus < Chvedko < Fedko. Rytų slavų kilmės krikštavardžiai dabar pas lietuvius paprastai tenaudojami tik pavardėms, nors kai kurie ir kaip vardai pvz. Grigalius (ir pavardė Grigas ) < Grigorij (vakarų tradicijoje Gregorius > Grzegorz )
Kovas > Kovelis, Kovalis
Norbutas, Norgailas, Normantas, Norvaišas, Norvydas, Norvilas,... > trumpinys Norys, Norius > Norkus
Krikštavardžiai atėjo nebūtinai per lenkus, nes iki XVIII amžiaus pabaigos daug bažnyčių buvo naudojama tik lotynų kalba, nors, žinoma, dauguma raštininkų buvo lenkai.
Pavardžių Narbut, Narmont, Narwojsz, Norwid esama ir pas lenkus. Formos su "a" matyt yra kilusios iš ankstesnio lietuviško tarimo, kada dar visos "o" tarėsi kaip "a". Bet ar Narkiewicz irgi yra iš tos pačio šaknies dar nėra 100 proc. tikra. Gal ir taip. | |
|