Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "What may be done at any time will be done at no time." Scottish Proverb
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Pana Grzybowska
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Apie viską... Message format 
 
dzukas
Posted 2009-09-14 16:21 (#68085 - in reply to #68076)
Subject: RE: Lietuvių skaičius


Extreme Veteran

Posts: 412
20020010
Linas Kondratas - 2009-09-14 3:55 PMLietuvių skaičių iš to cenzo sunku nustatyti, nes pateikiama tik 80000 lietuvių, kas yra absurdiškai mažai. Bronisław Makowski knygoje Litwini w Polsce kiek prisimenu rašo, kad prieškario metais lietuvių su aiškia savimone(dalyvavusių Ryto ir pan. veikloje) būta 200000, o iš viso galėjo būti apie 300000. Tikėtina tad, kad ir 1920 galėjo būti panašus skaičius, dėl asimiliacijos jis vargu ar galėjo išaugti, bet vargu ar daug ir sumažėjo, nes 1920-1939 asimiliacija, nežiūrint Lenkijos valstybės politikos, vyko kiek lėčiau, negu ankstesniais laikotarpiais. "Skylėtuose" regionuose ir "salelėse" asimiliacija jau buvo daug kur užsibaigusi, o ištisiniai regionai - Švenčionių-Adutiškio-Tverečiaus-Mielagėnų ir Valkininkų-Varėnos lenkėjo kur kas lėčiau, nes lenkų ten būta gan nedaug. 


Man kažkur teko matyti dar mažesnius lietuvių skaičius - apie 60 000. Esmė, yra parodyti, jog lietuviai negyvena Vilniaus krašte. Tuo tarpu kai kurios teritorijos buvo išimtinai gyvenamos susipratusių lietuvių (Švenčionių, Marcinkonių, Druskininkų apylinkės). Nors lietuviai periskėlę į Druskininkus akimirksniu sulenkėdavo. Nors, bene visi miestelėnai mokėdavo lietuviškai. Netgi žydai mokėdavo ir kalbėdavo lietuviškai.

Tuo tarpu salose ar menkiau susipratusiose teritorijoje lenkėjimas (baltarusėjimas- kalbos prasme) greit parodė rezultatus. Nors, aišku, sunku išmatuoti jos dinamiką. Dalis žmonių turėjo užsirašyti formaliai lenkais, kad gautų darbą ir pan. Nors liko lietuviais, bet dokumentuose jau tapo lenkais. Daugelis paprastų žmonių tiesiog prisitaikydavo prie esamos valdžios.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software