Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "The palest ink is better than the best memory." Chinese Proverb
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Pana Grzybowska
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Apie viską... Message format 
 
Linas Kondratas
Posted 2009-09-14 19:37 (#68111 - in reply to #68110)
Subject: RE: Atlietuvėjimas


Elite Veteran

Posts: 954
50020020050
Antanas - 2009-09-14 4:17 PM

Tai priklausė ir nuo Bažnyčios pozicijos, juk lenkiškas tikėjimas nuo luietuviško niekuo nesiskiria, Vilniuje būtų Lietuvos arkivyskupija... 


1905-1914 išsiplėtojo gan smarki "muštynių bažnyčiose" kampanija. Paprastai uoliausiai protestavo neseniai suslavėję tuteišiai, tokiu atveju, jei lietuvis kunigas(kurių beje būta Vilniaus Vyskupystėje ne tiek ir mažai) pasisakydavo už lietuviškų pamaldų įvedimą. Mat atsisakydami nuo lietuvių kalbos, jie buvo ką tik įvykdę, kaip jiems atrodė, "socialinį pakilimą", ir dabar buvo baisiausiai nepatenkinti ir baiminosi, kad vėl bus prievarta verčiami į "mužikiškumą" ir "pagonišką kalbą" ir nužeminami savo žmogiškoje vertėje. Net ir 1931(!), kada buvo lenkų valdžia ir vyskupas Jalbrzykowski, ir atrodo nebuvo ko bijotis, tuteišiai bijojo ką nors pasakoti Halinai Turskai apie anksčiau jų senelių vartotą lietuvių kalbą ir pasakojo pasakas apie "nuo amžių vartotą lenkų kalbą". Vienoje šeimoje, kai vyriškis prasitarė, kad jo senelis ar tėvas kalbėjęs lietuviškai, jo žmona pakėlė isteriką "idiote, ką tų dabar šneki, čia dabar tau bažnyčioje Litwą įves" ir taip isterikavo gerą pusvalandį, kol galų gale Turska parodžiusi universiteto darbuotojos pažymėjimą ir kažkokį vietos valdžios išduotą raštą, galų gale šiaip ne taip ją nuramino.

Palyginti lengvai buvo galima atlietuvinti tik tuos, kurie nors meldėsi lenkiškai ir laikė save "lenkų tikėjimo" žmonėmis, bet dar šeimoje kalbėjo lietuviškai ir lenkiškai ar gudiškai dar nebuvo bent kiek daugiau pramokę. Bet tie kurie jau buvo pradėję vartoti slavų kalbą, buvo pasirengę rodyti įnirtingą pasipriešinimą.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software