Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "История - это союз между умершими, живыми и еще не родившимися." Эдмунд Берк
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Pana Grzybowska
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Apie viską... Message format 
 
dzukas
Posted 2009-09-18 14:05 (#68463 - in reply to #68456)
Subject: RE: Lenkiškos pavardės


Extreme Veteran

Posts: 412
20020010
incognito - 2009-09-18 1:29 PM

Šarmaitis - 2009-09-10 11:45 AM
Norkus > Narkiewicz
Kovelis > Kowalewski
Tomas > Tomaszewski
Laurynas > Lawrynowicz

Nieko tikrai lenkiško. 


Klystate ir kitus klaidinate. Vardas Tomas yra sutrumpinimas iš vardo Tamošius. Pastarasis yra skolinys iš lenkų Tomasz. Tomaszewski yra tikra lenkiška pavardė. Vardas Laurynas yra skolinys iš gudų kalbos- Lavrin. Apskritai lietuviškų krikščioniškų vardų nėra, visi jie yra skoliniai arba iš lenkų arba gudų (rusėnų) kalbos. Perskaitykite Z. Zinkevičius. Lietuvių kalbos istorija. t.3 Senųjų raštų kalba. Kowalewski - vėlgi tikra lenkiška pavardė kilusi iš Kowal - kalvis, o ne kovelis.
Narkiewicz - nežinau, o be to tai nesvarbu. Linas Kondotas išsamiai aprašė apie tą, mano supratimu, maniją. Jei žmogaus protėviai neteko lietuviškos tapatybės prieš šimtus metų, tai kodėl asmuo turi "atlietuvėti"? 


Jeigu asmuo nori, jis gali "atlietuvėti" ir tai yra jo teisėtas pasirinkimas. Šiai žmonių identitetas kinta. Tokie procesai vyksta ir dabar. Žinoma, apie mastelius aš negaliu šnekėti, nes žinau tik atskirus atvejus. Aš nekalbu apie generolą patapusį Vaikšnoru , bet apie Vilniaus krašto tuteišus/lenkus, kurie iš -ič tampa -ičiais:)

Kaip jau minėjau diskutuoti kalbėti apie lenkiškus ar gudiškus vardus yra kiek beprasmiška, nes visi jie yra krikščioniški ir jų užrašymas dažnu atveju priklausė tik nuo raštininko ar klebono. Jeigu tas pats asmuo yra ir Janusz ir Ioannes ir Iwan, tad apie ką galime šnekėti. Spręsti ar žmogus neteko lietuviškos tapatybės kai neturime jokių duomenų irgi nerimta. Turint omenyje, "aukštą" raštingumo procentą visiškai akivaizdu, jog daugelis net nežinojo kas parašyta metrikose. Abejotina, ar daugeliu atveju jie buvo Iwan'ais ar Janusz'ais, Jerzy'iais ar Jurijais (mano senelis apskritai tris vardo versijas turėjo ir visos buvo naudojamos:). Pavardės irgi dažnai buvo duodamos pagal tėvavardį. Vargu, ar netgi žmonės jas naudodavo- greičiau pasitenkindavo pravardėmis arba kaip kartais užrašyta, pvz.: Alena Wornela (kaip iki šiol kaimo žmonės vadina vieni kitus).

Jei tavo pavardė kinta nuo Daugint, iki Daugintanis ir Daugintowicz - nematau prasmės kodėl žmogus negali naudoti bet kuria pavardės versija. Tik vargu ar kyla klausimas, kad -owicz yra slaviška galūnė, o - anis yra lietuviškas tėvavardžio variantas, kurį laiką plačiai naudotas, bet laiko bėgyje įsigalėjo -owicz ir -ewski.

Jei kaimas buvo oficialiai vadinamas Subortowicze, tačiau XX a. pradžioje buvo vartojami du pavadinimai, šalia dar ir Subartonys. Nematau, problemos, kad kaimas taptų Subartonimis. Juk nevadinsime Merkinės- Merecz, jeigu žinomas istorinis pavadinimas naudojamas lietuvių.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software