Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/

[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "If you have knowledge, let others light their candles at it." Margaret Fuller (1810 - 1850)
- (Added by: Tomas Baranauskas)

Pana Grzybowska
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Apie viską... Message format 

Linas Kondratas
Posted 2009-09-21 12:27 (#68619 - in reply to #68618)
Subject: RE: Vertybės

Elite Veteran

50020020050
Antanas - 2009-09-21 9:06 AM

1. Man svarbi lietuvių tauta ir Lietuvos valstybė. Ar ji demokratinė, ar ne- antraeilis klausimas. 2. Kita vertus, argi 1918-1939 Lenkija buvo demokratinė? Ar tamsta girdėjai apie 1926 gegužės mėn. maršalo Pilsudskio įvykdytą valstybinį perversmą? 

Štai mūsų gan skirtingos vertybinės nuostatos ir išryškėjo. Apie Pilsusdskio perversmą, ir apie tai, kad Lenkija to metu nebuvo demokratinė, aš žinau, bet aš kalbėjau apie hipotetinį atvejį, kad išryškinti vertybinių požiūrių skirtumą.

Mano požiūris toks - didesnė vertybė man yra gyventi laisvoje visuomenėje. Jeigu ta laisva visuomenė bus ir lietuviška, labai gerai, jei - ne ką padarysi. Bet gyventi lietuviškoje, bet nelaisvoje visuomenėje man atrodo tikrai blogesnis dalykas, negu gyventi nelietuviškoje, bet laisvoje.

Reikia nepamiršti, kad pirminė realybė yra individas, kurio pagrindinė savybė - laisvė. Tauta ir panašios kolektyvinės tapatybės yra antrinės, išvestinės, kurias individai būdami socialinėmis būtybėmis sudaro, kad siekti bendrų tikslų. Tauta yra tikrai vertinga, kada padeda individams bendrai su kiais individais įgyvendinti savo lūkesčius, tačiau jei tauta paverčiama savaimine vertybe ir iškeliama aukščiau individo, tada kyla pavojus, kad tauta virs stabu, kuriai bus aukojamos individualios būtys. Sutikite, kad jeigu tai, kas yra mažiau realu ir turi antrinį pobūdį(tauta) pradeda slėgti tai, kas yra pirminio, būtent individą, tai jau nebebus normali situacija. Bet aš manau, kad to galima išvengti laikant tautą vertybe, bet neabsoliučia, virš kurios gali būti ir aukštesnių vertybių. Laisvė yra būtent tokia vertybė, nes tai būtent yra individualios būties pagrindas, kurio dėka tik ir galima racionali ir atsakinga veikla ir sprendimų priėmimas.
Top of the page Bottom of the page

Frozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2019 PD9 Software