Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "History is the science of what never happens twice." Paul Valery
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Pana Grzybowska
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Apie viską... Message format 
 
Tomas Baranauskas
Posted 2009-09-22 02:44 (#68697 - in reply to #68642)
Subject: Kodėl tauta yra vertybė?Administrator

Posts: 6986
5000500500500200200501010105
Location: Vilnius
Todėl daugeliu atveju gali visai "naudinga" būti lietuviu, net jeigu lietuvių visuomenė ir nėra socialiai ir politiškai pirmaujanti, kadangi tapimas nelietuviu kainuoja daug pastangų ir paprastai nėra toks pilnas ir visiškas kaip norėtųsi.  


Žodžiu, jeigu tingi tapti britu, gali likti ir lietuviu? Jei problema tik ta, tai galų gale reikia išnaikinti tą lietuvybę, kuri šiaip jau nenaudinga, bet kai kam tenka "nelaimė" nuo vaikystės būti užprogramuotam lietuviškai. Su tuo dažnam ir tenka nugyventi gyvenimą, nes jis per silpnas tai įveikti. Vargšai žmonės... Jūsų logika neišvengiamai veda į tokį ar panašų rezultatą.

Dabar rimčiau. Tauta yra socialinis organizmas, o ne šiaip kažkokių žmonių grupė. Tai yra tam tikra individualybė su savo įpročiais, mąstymo stereotipais ir savo atmintimi (apie ką ir šis forumas - kitų tautų atstovams, ypač jei tai toliau nuo mūsų gyvenančios tautos, būtų visai nesuprantami čia aptarinėjami dalykai). Kalba yra šio organizmo kraujas. Neliktų lietuvių, dingtų ir žmonės, kuriems rūpi visi tie dalykai, kurie rūpi lietuviams. Na, gal kas nors laikas nuo laiko ir susidomėtų Lietuvos istorija ar kuriuo nors jos epizodu, kaip kad dabar kartais pasidomima pečenegais arba kokiais nors hetitais ar tocharais, bet tai kiek kitoks domėjimasis.

Sakysite, na ir kas, kad viso to neliks? Kam to reikia? Iš tiesų reikia visų pirma mums - tos bendruomenės nariams. Matote, šiaip jau, vertinant pagal panašų "naudingumo" žmonijai kriterijų, atskiro žmogaus gyvenimas taip pat niekam nereikalingas, na, nebent tas žmogus - koks Einšteinas ar Niutonas. Bet kiekvienas nori gyventi ir išgyventi, ir, apskritai, principas, pripažįstantis teisę į tai ir yra pamatinė vertybė be kurios netektų prasmės ir žmonijos genijų veikla.

Gal būtų gerai suvienodinti žmones, taip panaikinant kiekvieno individo ydas? Turbūt fantastinėje literatūroje galima būtų surasti panašią utopiją. Pabandykite atsakyti sau į klausimą, kodėl žmonės turi būti skirtingi, kodėl tie skirtumai yra geras dalykas, ir jūs priartėsite prie atsakymo, kodėl reikalingos skirtingos tautos ir skirtumai tarp jų.

Kultūra žmones tam tikru mastu niveliuoja. Mes esame programuojami kultūrinės aplinkos ir daugelį dalykų priimame kaip savaime suprantamus, nors šiaip jau į juos galima būtų pažiūrėti ir kitaip. Tauta - tai tam tikra informacinė-kultūrinė erdvė, kurios viduje komunikacija yra žymiai intensyvesnė, nei su kitoms grupėms priklausančiais individais. Lietuviškoje informacinėje erdvėje mes perskaitome ir išklausome daugybę dalykų, kurie šiaip jau nėra tokie vertingi, kad kam nors kiltų mintis juos versti ir supažindinti su jais visą žmoniją. Ir vis dėlto būtent ši informacija formuoja mūsų mąstymo įpročius, įgūdžius ir stereotipus. Lygiai tas pats vyksta ir kitų tautų informacinėse erdvėse. Kai mes susipažįstame su kitų tautų kultūriniais pasiekimais, mes nematome to proceso, mes susipažįstame tik su jo rezultatais - tam tikrais iškilesniais reiškiniais, kūriniais. Mes nesame veikiami tų stereotipų, kurių veikiami kūrė šių kūrinių autoriai. Kiekvienos tautos kultūrą mes vertiname iš šalies. Tai iš esmės išveda pasaulinės kultūros raidos procesą iš daugelio uždarų ratų. Jei stereotipas trukdo suprasti kokį nors paprastą dalyką, kitos tautos atstovas tą supras ir pataisys, nes tas stereotipas jo neveikia. O šiaip be stereotipų jokia kultūra neįmanoma. Jeigu pasaulyje būtų tik viena tauta ir viena informacinė erdvė, žmonija tiesiog būtų daug panašesnė į avinų bandą.


Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software