Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Jeśli chwalić się to Krakowem, jak mieszkać to w Warszawie, a jak kochać to Wilno."
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Pana Grzybowska
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Apie viską... Message format 
 
Linas Kondratas
Posted 2009-09-22 04:43 (#68701 - in reply to #68697)
Subject: RE: Kodėl tauta yra vertybė?


Elite Veteran

Posts: 954
50020020050
Dabar rimčiau. Tauta yra socialinis organizmas, o ne šiaip kažkokių žmonių grupė. Tai yra tam tikra individualybė su savo įpročiais, mąstymo stereotipais ir savo atmintimi (apie ką ir šis forumas - kitų tautų atstovams, ypač jei tai toliau nuo mūsų gyvenančios tautos, būtų visai nesuprantami čia aptarinėjami dalykai). Kalba yra šio organizmo kraujas. Neliktų lietuvių, dingtų ir žmonės, kuriems rūpi visi tie dalykai, kurie rūpi lietuviams. Na, gal kas nors laikas nuo laiko ir susidomėtų Lietuvos istorija ar kuriuo nors jos epizodu, kaip kad dabar kartais pasidomima pečenegais arba kokiais nors hetitais ar tocharais, bet tai kiek kitoks domėjimasis. 


Mano nuomone, požiūris į tautą kaip į organizmą yra iš esmės nedemokratinis, totalitarinis. Juk jeigu pripažįstame "individualybės" statusą ne atskiram žmogui, o kolektyvui, tai išeitų, kad atskiri individiai tėra kažkokie tai organizmo "organai", tautinio organizmo "kojos" ir "rankos", kurių funkcija yra griežtai predeterminuota organizmo funkcijų ir interesų, taigi čia nelieka jokios erdvės asmeninei inciatyvai, pasirinkimui ar atsakomybei. O jeigu jau pripažinus, kad individai yra organizmo "kojos" ir "rankos", tada jau neišvengiamas reikia pripažinti, kad turi egzistuoti ir Galva, t.y. Vadas, kuris ir formuluoja tą kolektyvinę tautos valią. Taip kad organicistinė tautos koncepcija ją išplėtojus, neišvengiamai veda į totalitariamą ir vadizmą, ir matyt, panašia samprata vadovavosi ir prieškariniai tautininkai, iškeldami virš tautos Tautos Vadą.

Sakysite, na ir kas, kad viso to neliks? Kam to reikia? Iš tiesų reikia visų pirma mums - tos bendruomenės nariams. Matote, šiaip jau, vertinant pagal panašų "naudingumo" žmonijai kriterijų, atskiro žmogaus gyvenimas taip pat niekam nereikalingas, na, nebent tas žmogus - koks Einšteinas ar Niutonas. Bet kiekvienas nori gyventi ir išgyventi, ir, apskritai, principas, pripažįstantis teisę į tai ir yra pamatinė vertybė be kurios netektų prasmės ir žmonijos genijų veikla. 


Visų pirma, turėjau galvoje būtent individo interesus, o ne kažkokios tai abstrakčios žmonijos interesus. Žmonija yra dar didesnė ir mažiau konkreti abstrakcija, negu tauta, tad matuoti individą jo "naudingumu" žmonijai būtų dar didesnis absurdas, negu matuoti individą jo "naudingumu" tautai. Priešingai, tauta, žmonija ir visos kitos abstrakcijos turi būti vertinamos naudingumo individui ir jo fiziniam ir dvasiniam gerbūviui požiūriu. Laikau, kad būtent individo gyvenimas jam pačiam turi nelygstamą vertę, o kadangi tauta yra svarbi individo fiziniam ir ypač dvasiniam gerbūviui, tad ir tauta yra svarbi ir vertinga. Bet būtent tauta semiasi savo vertę iš individo, o ne atvirkščiai - individas iš tautos. Galų gale nereikia pamiršti, kad būtent individas yra, kaip sako krikščionys, Dievo Paveikslas ir Panašumas arba kaip sako budistai, turi Budos Prigimtį. Antrinės tapatybės tuo nepasižymi. Tik individas mąsto, jaučia, gali priimti sprendimus ir būti atsakingu prieš savo sąžinę.

Gal būtų gerai suvienodinti žmones, taip panaikinant kiekvieno individo ydas? Turbūt fantastinėje literatūroje galima būtų surasti panašią utopiją. Pabandykite atsakyti sau į klausimą, kodėl žmonės turi būti skirtingi, kodėl tie skirtumai yra geras dalykas, ir jūs priartėsite prie atsakymo, kodėl reikalingos skirtingos tautos ir skirtumai tarp jų.  


Turint galvoje, kad individualybės principo pagrindas yra laisvė, teisė į pasrinkimą, atsakomybė ir gebėjimas primti atsakingus sprendimus, suvienodinimas būtų visiškas absurdas. Kaip jūs ir pats pripažįstate, stereotipų ir kultūrinės niveliacijos išvengti neįmanoma, bet, norint išlaikyti laisvę ir atsakomybę, yra labai svarbu netapti jų vergais, vis patikrinti, ar jie padeda individams, užuot juos gniuždę. o kadangi daug stereotipų veikia pasąmonėje, žmonės jų netgi neįsisąmonna, tai intelektualų rūpestis ir yra aptikti tuos stereotipus, išvilkti juos į dienos šviesą, nes tik tuo atveju juos galima kritiškai įvertinti.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software