 Elite Veteran
Posts: 767
     Location: Kaunas - Lietuvos Širdis | Inga - 2009-09-19 11:02 PM
Faktų, kad baltai turėjo moterų šventikių, yra daugybė. Petras Duisburgietis mini įtakingą galindų žynę, Vygandas Marburgietis - Pilėnų "senę", kuri padėjusi nusižudyti bene šimtui karių. "Vestales" mini Janas Dlugošas, pagaliau Simonas Grunau mini "vaidiles" būtent kaip šventikes aiškiareges ir pranašautojas, kurios "dirbdavusios" su moteriškąją auditorija. Žodžiu, pagrindo neturi būtent vaidilutės kaip šventyklos (ar ugnies) prižiūrėtojos įvaizdis.
Senų moterėlių-žynių ir raganaujančių žolininkių tai tikrai buvo apsčiai, o kaip su kulto tarnėmis, kurios stovi šventykloje ir vadovauja apeigoms?
Dlugošas ir Grunau turbūt mini "vestales" ir "vaidiles" atiduodami duoklę romėniškai ir heleniškai tradicijoms.
Įdomu ar buvo senais baltų laikais tokia stipri matriarchalinė visuomenė, kad net moterys turėjo teisę būti aukšto lygio šventikėmis.
Paskutiniame tūkstantmetyje, tai baltų visuomenėje ryškiai vyravo patriarchalinė - karinė demokratija. Vyras buvo viename asmenyje ir valdovas ir šventikas.
Moterys buvo labai mažai prileidžiamos prie valdymo ir religijos, joms paliekant žiniuonių, žolininkių, pribuvėjų, aiškeriagių, sapnininkių ir panašias kaimo lygio funkcijas. |