Extreme Veteran
Posts: 331
    
| Arūnas Armonas - 2009-09-24 4:00 PM
Ronja - 2009-09-22 1:18 PM
Susipazinau su forumo taisyklemis. Atsiprasau, kad uzrasiau keleta lingvistiniu hipoteziu, pasiremdama savo dvieju gimtuju kalbu asocijacijomis, o ne Fastneriu ar Briukneriu. Ateityje pasizadu savo asmeniniu pastebejimu arba apmastymu forume nebeskelbti.
Bet visdelto noreciau paklausti, nes labai rupi. Kas yra tas Vytis? Daukanto issigalvojimas ar yra dar kitu itikinamesniu hipoteziu?
Kokių dar hipotezių? Daugybė kalbiniių ir istorinių faktų patvirtina kad vytis, vytingis vytišius baltų kalbose reiškia profesionalų karį.
Aš irgi būčiau linkęs tam pritarti. Manau, jog terminas "vytis" tikrai nėra XIX ar XX a. naujadaras. Užtenka vien pažiūrėti į vietovardžius - Vyčiai (yra ne vienas kaimas tokiu pavadinimu), Vytėnai, Vytogala ir t.t. ir pan. Galų gale, turime net kunigaikščio vardą - Vytenis ar kad ir tas pats Vytautas - visur šaknis "Vyt-". Tai rodo, kad žodis "Vytis" (įvairiom reikšmėm ir formom) buvo vartojamas jau labai labai seniai ir tikrai iki Daukanto. Kitas dalykas - prisiminkim, kad ir kaip save vadino prūsų klimingieji, t. y. vitingai Be S. Daukanto apie vyčius (viti) yra rašęs net A. Mickevičius savo paskaitoje apie lietuvių tautos kilmę. Tai vėl paneigia faktą, kad "vytį" išgalvojo Daukantas. Nebuvo ko išgalvoti, jei tas žodis tikrai buvo paplitęs ir vartojamas bei atsisipindėjo vietovardžiuose, senosios pagoniškos kilmės varduose ir pan.
|