Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "A classic - something that everybody wants to have read and nobody wants to read." Mark Twain
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Vytis
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Linas Kondratas
Posted 2009-09-27 14:59 (#69006 - in reply to #68950)
Subject: RE: Vytis


Elite Veteran

Posts: 954
50020020050
gedsas - 2009-09-25 6:31 PM

Ibicus - 2009-09-25 7:11 PM

Jei Mickevičiaus "Witi" nėra "Vyčiai" tai kas tada?  


Mickevičiaus Witi, be abejonės yra Vytis, tačiau tas vytis arba paskolintas Daukanto iš rusų витязь (Būga) arba Daukanto sukonstruotas iš vyti pagal analogiją su pogonia (Skardžius)

 


"Seniausias žinomas lietuvių rašto paminklas, kuriame bene pirmą kartą pavartotas šis pavadinimas, - mūsų XIX a. pirmosios pusės bei vidurio rašytojo ir istoriko Simono Daukanto "Būdas senovės lietuvių", išspausdintas 1846 m. J.Laukio slapyvardžiu" - Mickevičius savo paskaitą skaitė 1843 m. Nesuprantu kaip Mickevičius galėjo perimti iš Daukanto "vyčio" idėją? Ar iš viso yra kažkokių duomenų, kad jie tarpusavyje bendravo , ypač kai vienas jau gyveno V. Europoje jau nuo 1829 m., o S. Daukantas - Rusijos imperijoje (Rygoje)

Kitas momentas - jei Vytį sugalvojo Daukantas, o perėmė Mickevičius, kas tada sugalvojo prūsų vitingus arba visas vietoves su saknimi "Vyt-", zmoniu pavardes, vardus... 


Mickevičius studijavo Vilniaus universitete 1815 -1819, Daukantas - 1816-1822, taip kad studijų metu jie tikrai galėjo būti bent pažįstami, nors artimesnės draugystės tarp jų vargu ar būta, Daukantas galų gale buvo 6 metus už Mickevičių vyresnis. Bet idėjos, kurias Daukantas panaudojo savo veikaluose, buvo greičiausiai ne jo paties asmeniškai išgalvotos, tikriausiai jos buvo žinomos VU studentų žemaičių(gal ir ne žemaičių) tarpe. Mickevičius idėją apie "witi" nebūtinai turėjo perimti iš Daukanto asmeniškai. Filomatų ir filaretų ratelyje, kuriam priklausė Mickevičius, būta nemažai ir išeivių iš Žemaitijos ir tikėtina, kad bent kai kurie iš jų priklausė ir tam žemaičių studentų rateliui, kuris telkėsi apie Stanevičių, Daukantą ir kt. O kad po 1824, kada Mickevičius buvo ištremtas į Rusija ir vėliau 1829 išvyko į Europą, jis niekaip negalėjo susitikti su Daukantu, tai neabejotina. Tačiau ir tremtyje Mickevičius bendravo su daugeliu išeivių iš Žemaitijos.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software