Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "A silent pig digs the deepest root." Lithuanian Proverb
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Vytis
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
gedsas
Posted 2009-09-28 11:17 (#69026 - in reply to #69006)
Subject: RE: Vytis


Extreme Veteran

Posts: 331
200100101010
Linas Kondratas - 2009-09-27 2:59 PM

Mickevičius studijavo Vilniaus universitete 1815 -1819, Daukantas - 1816-1822, taip kad studijų metu jie tikrai galėjo būti bent pažįstami, nors artimesnės draugystės tarp jų vargu ar būta, Daukantas galų gale buvo 6 metus už Mickevičių vyresnis. Bet idėjos, kurias Daukantas panaudojo savo veikaluose, buvo greičiausiai ne jo paties asmeniškai išgalvotos, tikriausiai jos buvo žinomos VU studentų žemaičių(gal ir ne žemaičių) tarpe. Mickevičius idėją apie "witi" nebūtinai turėjo perimti iš Daukanto asmeniškai. Filomatų ir filaretų ratelyje, kuriam priklausė Mickevičius, būta nemažai ir išeivių iš Žemaitijos ir tikėtina, kad bent kai kurie iš jų priklausė ir tam žemaičių studentų rateliui, kuris telkėsi apie Stanevičių, Daukantą ir kt. O kad po 1824, kada Mickevičius buvo ištremtas į Rusija ir vėliau 1829 išvyko į Europą, jis niekaip negalėjo susitikti su Daukantu, tai neabejotina. Tačiau ir tremtyje Mickevičius bendravo su daugeliu išeivių iš Žemaitijos.

 


Tai ar yra įrodymų, kad Mickevičius bendravo su Daukantu būdamas išeivijoje? Arba kad kažkas iš jo aplinkos artimai bendravo su Daukantu? Bent jau aš tokio atvejo tikrai nesu girdėjęs Net jei tarkim mintys apie "witi" kilo "filomatų - filaretų ratelyje", tai nieko konkrečiai nepaaiškina. Jei tarkim "witi" sugalvojo Mickevičius ir Daukantas studijų Vilniaus universitete metu, turėjo egzistuoti kažkoks bendras šios sąvokos šaltinis, paremtas tradicija, tautosaka ar dar kažkuo iš gyvosios lietuvių kalbos. Ir apskritai, tokie pamąstymai primena sąvotišką "sąmokslo teoriją" kaip Mickevičius su žmudzinu Daukantu specialiai kėsinosi atimti iš mūsų šauniųjų kaimynių "pohonia" ir pervadinti ją "Vyčiu".

Aš manau, kad Mickevičiaus liudijimas apie "Witi" yra pakankamai rimtas argumentas, rodantis žodžio "Vytis" gilias šaknis, ateinančias iš senovės. Jei pvz. buvo prūsų vitingai, tai kodėl panašių "vyčių", "vičių", "viti-" negalėjo turėti pvz. lietuviai, kurie net savo kunigaikščiams duodavo vardus "Vytenis", "Vytautas" ir pan. Akivaizdu, jog toks vardas tuomet buvo laikomas itin garbingu, žyminčiu aukštą socialinį statusą, priklausomybę socialiniam - politiniam - kariniam elitui.

Net jei viską atmetame, lieka vietovardžiai, jau minėti Vyčių, Vičių kaimai, Vytėnai, Vytogala ir pan., kaimas Vyčius ir Vyčio upelis Kauno raj. ir t.t. - kuo paaiškinti jų kilmę? Arba žmonių pavardės "Vyčius" (tokių irgi nemažai, užtenka vien pamėginti paieškoti naudojantis Google search funkcija).

Viską apibendrinus, manau, jog argumentavimas, kad vytį sugalvojo Daukantas nėra pakankamas ir neįneša aiškumo į šį reikalą, nes vargu ar visus vietovardžius, asmenvardžius ir kitas čia paminėtas aplinkybes galima paaiškinti tuo, kad visa tai lėmė S. Daukanto autorystė GAlų gale, net jei žodis "vytis" Daukanto laikais ir nebuvo niekur vartojamas, gal teisingiau sakyti, jog jis šį žodį "atkūrė", o ne "sukūrė" iš nieko ir be jokio realaus pagrindo.
Tai kad žodžio "vytis" nėra Sirvydo žodyne, taip pat nėra rimtas argumentas, kadangi šis žodis priskirtinas politinio ar karinio pobūdžio sąvokų kategorijai, kurios tam pačiam XVII a., kai buvo sudaromas Sirvido žodynas, jau nebuvo plačiai vartojamos. Be to, kiek apskritai tokio pobūdžio sąvokų pateikiama Sirvydo žodyne ?
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software