Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Прошлое - родина души человека. Иногда нами овладевает тоска по чувствам, которые мы некогда испытывали. Даже тоска по былой скорби." Генрих Гейне
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Vytis
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
gedsas
Posted 2009-09-29 13:19 (#69135 - in reply to #69134)
Subject: RE: Vytis


Extreme Veteran

Posts: 331
200100101010
Linas Kondratas - 2009-09-29 12:54 PM

gedsas - 2009-09-29 9:29 AM

Linas Kondratas - 2009-09-29 11:41 AM

Žodis "witing" yra užfiksuotas šaltiniuose, ne lingvistų pramanas, bet būtent Mažiulis(ne Palmaitis) rekonstravo jo formą "vytingis", nes būtent tokia forma idealiai etimologiškai atitinka slavų vitiaz'.

 


Tą ir norėjau akcentuoti - yra įrodymai, jog baltai naudojo žodį "witing", kurio prasmė buvo panaši kaip dabartinis "vytis" ar kaip rytų slavų "vitiaz". Jei "witing" vartojo prūsai, kodėl nieko panašaus negalėjo būti ir pas lietuvių protėvius, ypač kai yra aiškių duomenų, apie panašios darybos žodžius, asmenvardžius ir vietovardžius. Realiai niekaip negaliu sutikti, kad "vytis" yra kažkoks romantizmo epochos pramanas, neturintis absoliučiai jokio realaus atitikmens. 


Niekas to ir nesako, tiktai tiek, kad vargu ar įmanoma atsekti, iš kur konkrečiai Vilniaus studentų būreliai tą "witi" ištraukė ir kokiu realiu pagrindu jie rėmėsi. Vėliau, pavyzdžiui, Daukantas daug studijavo Lietuvos Metriką, prie kurios galęjo prieiti valdininkaudamas Peterburge. Jeigu "witi" būtų randama tik pas jį, tada būtų galima spėlioti, kad jis aptikęs glosą kažkur Metrikoje, betgi turime Mickevičių ir 1843 metus. Mickevičius nuo 1829 ryšių su Lietuva nebegalėjo turėti, tie žemaičiai, su kuriais bendravo Paryžiuje, irgi buvo palikę Lietuvą 1831m., o Daukantas ėmė dirbti Peterburge tik 1834(dirbdamas Peterburge su Lietuvoje gyvenančiais lietuviais ryšius jis palaikė, pvz. su Narbutu). Tad ir Mickevičius, ir Daukantas turėjo perimti "witi" iš kažkokio bendro šaltinio dar studijų laikais - gal tai iš studentų terpės, gal iš kurio nors iš profesorių, kaip Lelevelio ar Onacevičiaus. O ar tas "witi" "išradėjas" rėmėsi rimtais šaltiniais, ar ne - bent jau aš informacijos neturiu Galėjo ir rimtais šaltiniais remtis. Pagaliau tas faktas, kad kas nors iš romantikų išlaužė "witi" iš piršto, dar automatiškai nereiškia, kad tokio žodžio savo laiku nebuvo. Galima juk prasimanyti žodį, o jis atsitiktinai sutaps su iš tikro kažkada egzistavusiu. Atsitiktinumų pasitaiko. :sm10: 


Gal ir taip būti, bet vis tiek lieka neaiški vietovardžių ir asmenvardžių kilmė...
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software