Extreme Veteran
Posts: 331
    
| tikras lietuvis - 2009-09-24 2:15 AM
Ibicus - 2009-09-23 8:01 PM
Archeologiniai kasinėjimai kaip tik įrodė, kad ten mūšis vyko (paskaityk Batūrą).
Apsiverkiau. Neiliuzoriškai
Iškasti 223 šurfai (1x1 m.) linijomis kas 10 metrų skersai ir išilgai lauko, vėliau dar šešios perkasos. Ištirtas 247 m2 plotas. Pasirodė, kad tyrinėjamasis plotas yra buvusio užpelkėjusiu ežero pakraštys, jo smėlėta pakrantė ir molingas krantas. Pastarajame aptiktos penkios ugniavietės, bet, nesant radinių, jų amžius nenustatytas. Pastebėtos senkelio Šiauliai - Ryga sampilo liekanos. Apskritai tyrimai parodė, kad numatytame plote archeologinio palikimo nėra ir čia galima statyti memorialą.
R. Batūra, 2005, p. 93 Mat kaip...  Ir kaip tada, vis tik, tas pats Batūra padarė išvadą, kad kaip tik ten tas mūšis vyko? Ir dar sako, kad didieji Lietuvos "istorikai" (lysenkos ), abejodami, kad tas mūšis vyko ten, klysta, nes nėra tiek įsigilinę į tą dalyką? :sm41:
O kokias realiai mūšio archeologines liekanas buvo galima aptikt? Karių šarvų, ginklų? Juk niekas tu kritusių riterių niekada nepalikdavo kovos lauke nenurinkę nuo jų visų šarvų, kalavijų ir pan. dalykų, kurie tais laikais savaime buvo vertingas karo grobis, juk pvz. kalavijas ar sarvai tikrai daug kainavo to meto sąlygomis. Ar galima buvo rasti pvz. žmonių ir gyvulių kaulų? Manau, irgi abejotina, nes mes nežinome kaip ir kokiom aplinkybėm tie kritę kariai buvo palaidoti, gal pvz. žemaičiai (lietuviai) sudegino paprasčiausiai sudegino kritusių savo ir (ar) priešo karių kūnus... Kad savus laidojo kažkur atskirai ir, matyt, iškilmingai tai irgi neabejotina, negi pagal papročius kas būtų palikęs tų vargšų karių lavonus mėtytis mūšio lauke kažkur pelkėje... Taigi nerealu mūšio vietą nustatinėt vien pagal archeologinius duomenis, daug labiau gali padėti detalios to meto (XIII a.) ir dabarties geografijos bei kraštovaizdžio studijos, analizė, pvz., kur buvo kalavijuočių pultos svarbesnės pilys (gyvenvietės), kur galėjo eiti atsitraukimo kelias į Livoniją ir t.t. ir pan. Vargu ar visa tai galima išspręsti tik archeologijos pagalba.
Man tik įdomu ar dabar pas mus "oficialiai" pripažinta Saulės mūšio vieta į šiaurę nuo Šiaulių ties Jauniūnų kaimu (kuri paženklinta atitinkamais informaciniais ženklais) yra suderinta pvz. su latviais? Kiek žinau, daug kas pas juos Saulės mūšio vietą nukėlinėjo į Latvijos teritoriją, pvz. ties Vecsaule (senąja Saule), ten irgi archeologiniai tyrimai buvo ir net rado keleta tų laikų ginklų (kalavijų) liekanų :sm11:, tik ar jos sietinos su Saulės mūšiu, tai neaišku. Aš asmeniškai tikrai nemanau, kad Saulės mūšis vyko dabartinės Latvijos teritorijoje, tik man įdomus šiuo atveju latvių požiūris, ar jie pripažįsta tą Saulės mūšio vietą ties Jauniūnais? Gal kam žinomos kokios nors jų istorikų, visuomenės atstovų ir pan. nuomonės? |