Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." Albert Einstein (1879 - 1955)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Gardino pavadinimo kilmė
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2009-11-19 20:22 (#71885 - in reply to #71814)
Subject: RE: Gardinas-GarodniaExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
dzukas - 2009-11-18 7:49 PM

Vietovardžio "Gardinas" kilmė aiškinama įvairiai. Pradedant nuo tokios nuotaikingos istorijos kaip lietuvių avių dievo "Gardinto" iki žodžio "gardas" (kaip aptvarinės pilies apibūdinimo) ir pan.

Istoriniuose šaltiniuose dabartinis Baltarusijos miestas Gardinas paminėtas XII a. pradžioje kaip "Городен, Городень,"- itin panašu į "Gardinas". Vėliau miestas senąja baltarusių kalba vadinamas "Городна, Городня". Lenkiška miesto pavadinimo versija XVI a. tapo Grodno. Ordino raštininkai miesto pavadinimą rašydavo kaip Garten, Garthen.
Wikipedijoj minima, jog miesto pavadinimas nuo slaviško žodžio "Gorodit" (aptverti). Žodis "gard/gord" yra protoslavų žodis įtvirtintai gyvenvietei apibūdinti. Kaip suprantu jis buvo naudojamas laikotarpiu iki pilių atsiradimo. Tiek slavai, tiek baltai yra indoeuropiečių kilmės. Manau, visai tikėtina, jog žodis "gardas", reiškiantis aptvertą teritoriją kilęs iš indoeuropiečių. Panašios etimologijos žodis yra anglų "yard" (panašių žodžių turi ir germanai/skandinavai). Ar yra kokių nors rašytinių šaltinių, kuriuose būtų galima atrasti kaip lietuviai vadino senąsias įtvirtintas gyvenvietes (dar ne pilis)? Berods, senieji baltarusiai ir ukrainiečiai turėjo kiek kitokį žodį įtvirtinai gyvenvietei pavadinti- "horod". Imu linkti prie nuomonės , jog pats "Gardino" miesto pavadinimas kilęs iš senosios indoeuropietiškos/baltų (jotvingių) išlaikytos žodžio formos, mat gudai tuo metu, berods, naudojo kiek kitokią formą. Kas atsispindi ir pasikeitusiame miesto pavadinime. Tai paaiškintų ir "Raigardo" vietovardį, kurio antroji dalis yra "gardas" ir su juo susijusią "nuskendusio miesto" legendą.

Beje, Lietuvoje yra viena gyvenvientė pavadinimu "Gardinas" ir tokio pat pavadinimo upė šalia Panevėžio. Gal kas žino, būtent, šių pavadinimų kilmę? Ar jie atsiradę atskirai ar pagal didijį Gardiną?


 


Šiek tiek aptakūs išsireiškimai. Įdomu būtų išgirsti konkretesnę nuomonę:

Imu linkti prie nuomonės , jog pats "Gardino" miesto pavadinimas kilęs iš senosios indoeuropietiškos/baltų (jotvingių) išlaikytos žodžio formos, mat gudai tuo metu, berods, naudojo kiek kitokią formą. Kas atsispindi ir pasikeitusiame miesto pavadinime. 


Jūs turite omenyje Garodnia

Dėl gardo tai įdomu. Lietuvių kalboje yra daug reikšmių, kurios greičiausiaib yra gan archaiškos, nes nueina į buitinį lygmenį. Yra paliūdytas ir kaip miesto atitikmuo : gardas Veliuona taigi vargu ar galima čia ieškoti germaniškų šaknų, ar slaviškų. Įdomu, kaip tai siejasi kitose kalbose. Man teko aptikti Gard tik kaip
karinius 
,
policijos 
ar
miesto 
terminus. Tada reikia manyti jie savo kilme yra vėlyvesni nei gyvulių augintojų terminai.

Edited by Kriwis 2009-11-19 20:23
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software