Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Mes, lietuviai, esam mįslinga tauta. Mes vis dar savo dvasioje tebesiblaškom tarp buvusių valdovų imperinės pilies ant Gedimino kalno ir susmegusios į žemę vargdienio lūšnos, vis dar nedrįsdami praverti langų ir mesti drąsų žvilgsnį į Lietuvos rytojaus viziją." Vytautas Alantas (1902 - 1990)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Gardino pavadinimo kilmė
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2009-11-20 01:05 (#71903 - in reply to #71900)
Subject: RE: Gardino pavadinimas-daržasExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
Bolia - 2009-11-20 12:39 AM

Koks piliakalnio pavadinimas? 


Upytės piliakalnis. Jis stovi tarp Vešetos ir Uostrauto upelių. Piliakalnis, toks retas objektas šiame krašte, buvo Upytės lauko ginybinis centras. Tuo tarpu vos už kelių kilometrų tekėjęs Gardinas priklausė jau visai kitam - Molainių laukui.
Šiame kontekste man įdomios pačių upelių ginybinės funkcijos. Piliakalnius sutvirtinti pylimais, aikštelėmis ir medinėmis tvoromis pradėta tik paskutiniaisiais amžiais prieš Kristų, tada juos ėmė pilti ir aukštesnius. Anksčiau piliakalniai sąlyginai buvo žemi, jų gynybą labiausiai gerino supantis vanduo. Pavyzdžiui tas pats miškelis tarp Gardino ir Molainos, palyginus su aplink telkšančiom pelkėm, buvo pakankamai aukšta vieta ir tiko tiek slėptis, tiek gintis, brangus piliakalnio supylimas net nebuvo būtinas. Tai terpė nagrinėti, kodėl neturime žodžiui gardas veiksmažodžio, nes žodžio reikšmė su laiku galėjo pereiti nuo primityvesnio vandens aptvaro (veiksmažodžiai gerti, gargaliuoti ir pan.) iki modernesnės medinės tvoros. 


O gal pereita prie daržo. Ir gal ne visur, bet tik atskirose tarmėse. Daržas-gardas savo prasmėmis persidengia. Ir jūsų mintis su aptvaru taip pat įdomi. gal jis aktualus tik tam tikrose vietovėse, kur kitos gamtinės sąlygos negelbsti? Juk ir aptvarinės-gardinės pilys Lietuvoje vėlesniais laikais neišpopuliarėjo?
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software