Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "We are not asking for a complete opening of NATO’s door, just a small enough opening so that Lithuania can get through it." Lithuanian Prime Minister Gediminas Vagnorius, speaking to journalists in July, 1998
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Gardino pavadinimo kilmė
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2009-11-24 17:06 (#72100 - in reply to #72092)
Subject: RE: Gardinas-GaradniaExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
dzukas - 2009-11-24 1:50 PM

Kriwis - 2009-11-24 11:36 AM

Bolia - 2009-11-24 2:03 AM

Ar buvo galima skverbtis ir Nemunu?Įsteigti gyvenvietę? 


Spėlioti lengviausia, tik argumentų labai trūksta. Reikia įsivaizduoti, ką reiškia įsteigti gyvenvietę. Neužtenka vien įbesti į žemę vėliavą ir išplaukti. Reikia dar pastatyti įtvirtinimus, paruošti krantinę laivams, tai reiškia gan ilgam sumobolizuoti vietinius gyventojus darbams, pasirūpinti jų išlaikymu, pastoviai tiekti medžiagas statyboms. Paskui pastatytoje pylyje paliekama įgūla, kuriai reikia kažkaip išsimaitinti, tai reiškia priversti vietinius gyventojus tiekti produktus. Taigi be politinės valdžios tai nėra labai lengva, ir sunku dabar pasakyti, ar variagai kada valdė Nemuno baseiną. 


Neatrodo, kad galima abejoti, jog skverbimasis Nemunu buvo. Tą puikiai iliustruoja Kauno apylinkės ir Skalvių kapinynai. Apie tai jau diskutavome, kai kalbėjome apie Kauno vardą. Beje nauji duomenys yra paskelbti tik apie kokį dešimtmetį. Ir jie atsirado kaip žinia vos ne atsitiktinumo dėka.( Pradėtos statybos toje vietoje-Marvoje) Gi tesinio tyrimu Nemunu akštyn nenatyti. Beje archeologai, kalbėdami apie duomenų analizę naudoja panašius terminus kaip "milžiniškas mastas".

Kita įdomi detalė, kad sudarytuose kelių žemėlapiuose pagal skandinavų šaltinius, šis regionas yra tarytum balta dėmė. Peršasi prielaida, kad šią sritį kontroliavo būtent stipri vietinė valdžia. Ir jau darytinos prielaidos apie Lietuvos valstybės formavimosi ištakas. Tai be abejonės apverčia daug ką aukštyn kojom ir nubraukia kai kurių istorikų darbus, nes paprasčiausiai neigia jų kurtas teorijas. Todėl ta kryptis ne visiems patogi. 


Gal tiesiog kainos/kokybės santykis blogas buvo:) aršūs vietiniai ir nedaug grobio.

Šiaip tai, berods, lietuviai nepriėjo iki Nemuno- Skalva, Žemaičiai, Jotvingiai. Jotvingiai buvo pavergti Rusios, Užnemunėje jų centras lyg ir buvo tolokai nuo Nemuno. 


Kainos/kokybės santykis, jeigu kalbame apie plėšiamuosius žygius. Bet kalba eina apie tranzitą, apie tranzito arteriją. Jos tikslas sujungti šiaurę su pietumis. Ir turime kalbėti apie bent tris dedamasias: Pietinis taškas-tranzitas- šiaurinis taškas. Procesas ,žinoma, nebuvo toks paprastas ir neapsiribojo vien tuo ,kad sujungti tuos du taškus. Pakeliui buvo daugybė interesų zonų, kur vyko mainai. Ir ne būtinai karavanui nueiti iš taško pietuose x į tašką šiaurėje y. Tikimybė gauti per galvą maksimali. Paprasčiau užsimti tarpiniu transportavimu ir spekuliacija. Pažiūrėkite į Marijampolės ar Gariūnų fenomenus jų klestėjimo laikotarpiu. Jie puikiai veikė "laukinio kapitalizmo sąlygomis". O kai pradėjo reikalą tvarkyti "centralizuotos valdžios" su savo mokesčių ir protekcionizmo politika, pamatėme akivaizdų nuosmūkį. Gintaro kelio problematika ta pati.
Apie vikingų rolę. Regis neturime duomenų apie proceso valdymą iš vieno centro. Tai nepavaldūs nei šiaurei, nei pietums stichiniai procesai. Ir tik vėliau prasidėjo teritorijų valdymo ir apmokestinimo procesai. Pradžia prasideda po Kristaus gimimo, kai nei apie slavus, nei apie germanus nekalbame. Tačiau gotų klausimas jau iškyla. Kaip pavyzdys Lietuvos teritorija. Veiksmas pirmiausia turėjo vykti upių slėniais. Tik po to per kelis šimtmečius plėtėsi dirbamos žemės plotai. Žemdirbystė tampa prioritetu, reikia vergų ir t.t. Baltarusijos teritorija: pelkės ir miškai. Susisiekimas vandens keliais. Todėl būtent vandens arterijos ir yra ašis, apie kurią vystosi civilizacija. Gintaras ir tampa viena iš fenomenalių prekių, kuri verčia šią arteriją dirbti.Tikslo nėra jį kaupti. Tikslas jį perparduoti tiems, kurie jį vertina. Tada interesas ,kad procesas vyktų, nesustotų ir tai yra turtėjimo sąlyga. Kauno apylinkės ir yra pavyzdžiu, kuris yra bene geriausiai nušviestas. Ir pagal jau dabar turimus duomenis klausimas ne tame ar vyko prekyba, bet tik kaip vyko.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software