Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Vytauto Didžiojo žirgo išmaudymas Juodojoje Jūroje mums ne ką tepadėjo. Geriau jis būtų pajodinėjęs Baltijos pakrante ir čia išmaudęs savo žirgą." Vytautas Alantas (1902 - 1990)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Gardino pavadinimo kilmė
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
dzukas
Posted 2009-11-29 15:58 (#72330 - in reply to #72294)
Subject: RE: Garda-laivas


Extreme Veteran

Posts: 412
20020010
Bolia - 2009-11-27 11:45 PMŠtai tamsta rėžiate, kad 40% lietuvių kilo iš finougrų. Tūlas suomis, pasiskaitinėjęs forumą, padarys išvadas, kad lietuviai permąsto savo etninę istoriją. Taigi kokiu lygiu suomiai svarsto apie savo istoriją? Kokių istorikų moksliniuose darbuose atsispindi naujasis požiūris? Kiek daug tokių darbų? Kokia oficiali akademikų pozicija? 


Visų pirma, nieko aš nerėžiu ir jokių teorijų aš nekeliu- viso labo persakau elementarias mokslo žinias. Čia ne aš sugalvojau, kad 40 proc. lietuvių yra finougrų kilmės. Yra atlikti genetiniai tyrimai. Jei jūs norite kvestionuoti šiuos tyrimus remdamasis savo mokslinėmis genetikos žiniomis ir norite sukrėsti genetikos mokslo pamatus- pirmyn:) tik būkit mielas, bet kreipkitės ne į mane, o į tuo užsiimančius tyrimo institutus.

Šnekėti apie tai kaip suomis kažkokiu būdu perskaitęs post'us šiame forume sumąstys, jog lietuviai permąsto savo etninę istoriją apskritai yra absurdas. Šiame forume yra begalė įvairių nuomonių ir pasisakymų, štai dėl to jis ir vadinasi diskusijų Forumas.

Dėl mokslo darbų pateiksiu keletą nuorodų.
Ante Aikio 2006: On Germanic-Saami contacts and Saami prehistory. — Journal de la Société Finno-Ougrienne 91: 9–55
Petri Kallio 2006: Suomalais-ugrilaisen kantakielen absoluuttisesta kronologiasta. — Virittäjä 2006


Baltai kilo iš neolitinių Narvos, Pamarių, Padnieprės kultūrų. Kiti indoeuropiečiai, kad ir virvelininkai, Narvos kultūrai didesnės įtakos nepadarė (kaip ir suomių nesuindoeuropietino, ar ne?). Štai Jūms tai spekuliacija, nors neaišku kodėl: ar dėl to, kad neįsipaišo 40%, ar dėl to, kad nežinote kokiais argumentais tai paremta ir net neįdomu, o gal dėl to, kad Istorijos instituto Archeologijos skyriaus vedėju tegali būti spekuliantas? 


Dėl spekuliantų Istorijos institute prašyčiau drastiškai visko neiškraipyti, nes niekuomet to neteigiau. Galima leistis į gilesnes diskusijas dėl apie humanitarinių mokslų teorijų validumą, tačiau susilaikykime.
Tuo pačiu atleiskite, bet man lietuviškoji mokslo sistema dažnu atveju nėra pernelyg didelis autoritetas. Taip pat ir tamstai siūlyčiau nevengti bent panagrinėti ir kitų šalių akademinių institucijų pozicijas ar tyrimų rezultatus, nes neigimas to kas neatitinka Archeologijos skyriaus vedėjo ar Lietuvos mokslo institucijų nuomonės labai rimtai neatrodo Labai gaila, kad Lietuvoje iki šiol vengiama platesnių interdisciplinių tyrimų, vengiama remtis ir naujais metodais bei tyrimais.

Lygiai taip pat jei pasidomėtumėte gal ir pamatytumėte, kad, galbūt, indoeuropiečiai ir turėjo nemenką įtaką dabartinėje Suomijoje prisidedant prie tolesnės finougrų etninių grupių evoliucijos.


Nejaugi? Lyginamąją kalbotyrą galite paversti prostitute ir pasiguldyti kaip tik norite, tačiau net ir tokiu atveju ji bus tik didžiausias Jūsų paskelbtos teorijos priešas. Pavyzdžiui kalbotyros duomenimis nėra nei Lietuvoje, nei lietuvių kalboje jokio finougriško klodo, išskyrus keletą trupinių, kas net etnosų bendravimo atvejais yra nedaug. Tuo tarpu tos pačios kalbotyros duomenimis finougrų kalbose daugybė baltizmų (kaip jau minėjau, suomių kalboje baltizmai sudaro daugiau nei 1% viso žodyno), be to baltai ne tik skolino žodžius, bet ir paveikė visą garsyną, leksikos elementus, net kalbos gramatinę sandarą.
O gal genetikai remiasi tik tais kalbotyros duomenimis, kurie jiems parankūs, o visus kitus "pražiopso"? 


Pagal kokį nors P. Bourdieu bet ką galima paversti prostitute manipuliuojant duomenimis ir medžiaga siekiant savo teorijos teisingumo ir pan. Tačiau tam ir egzistuoja kritika.
Kita vertus, aš jokių teorijų nekeliu, nes nesu šios srities specialistas. Galbūt tai man ir leidžia matyti kiek platesnį vaizdą arba pažvelgti iš kitos perspektyvos. Tai nebūtų nieko nuostabaus kitų tautų atžvilgiu, kurias sudaro daugiau genetinių grupių ir jų kalbinio palikimo nerandama.

Nereikia primityviai įsivaizduoti, kad genetikai dirba atskirai nuo kitų mokslo sričių atstovų. Egzistuoja pvz. tokia nauja mokslo sritis kaip genetinė archeologija. Mokslas vystosi, kaip vystosi ir naujos tyrimų priemonės, tad nereikia įsikabinti į tuos pačius modelius, kai nauji tyrimai keičia esamą situaciją.Va čia ir įdomiausia. Visus šiuos dalykus būtina įvardinti. Kur tie grynuoliai gyvena (ar gyveno), kokiai archeologiniai kultūrai priskirti, kuriais metais iš savo vietos pajudėjo ir kokiomis kryptimis? Sužinosim konkrečiau, tada palyginsim, patyrinėsim... 


Jūs net nepažvelgiat į nuorodas kurias Jums pateikiu. Būkit malonus:
https://genographic.nationalgeographic.com/genographic/index.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_N_(Y-DNA)

Daug atsakymų pateiks.


Na išvadas Jūs išrėžėte smagiai - 40% . Tai aš bandau iš Tamstos ištraukti, kaip tokios išvados buvo padarytos. Tuo pačiu įkyriai siūlau alternatyvą - "minėtas finougriškas genas iš tiesų yra baltiškas" (na kad su archeologija, antropologija ir kalbotyra taip smarkiai besipjautų). 


Ne aš išrėžiau, ne aš:) Paskaitykite minėtas nuorodas. Nėra jokio atskiro baltiško geno. Juk negalite siūlyti tokių niekuo neparemtų alternatyvų. Ar suomiai, estai, karelai, komiai netikėtai pavirs baltais, kurie pasirodo nėra indoeuropiečiai:) ? O dauguma lietuvių virs slavais? Juk reikia, kad teorijos nesipjautų, o sutaptų:)
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software