Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Mes, lietuviai, esam mįslinga tauta. Mes vis dar savo dvasioje tebesiblaškom tarp buvusių valdovų imperinės pilies ant Gedimino kalno ir susmegusios į žemę vargdienio lūšnos, vis dar nedrįsdami praverti langų ir mesti drąsų žvilgsnį į Lietuvos rytojaus viziją." Vytautas Alantas (1902 - 1990)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Gardino pavadinimo kilmė
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2009-12-16 23:02 (#73207 - in reply to #73201)
Subject: Rogių gardasExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
aurimass - 2009-12-16 9:38 PM

Versija tikrai verta dėmesio, ir miesto pavadinime tiek slaviškai, tiek vokiškai matome gard-, gorod-, gart-, o ne grad-, tik reikėtų pasitikslinti - kada pirmi Nemuno paminėjimai artimiausia baltiškam pavadinimui forma (Memel .). 


ir .. kaip vikingai/variagai iš Nemuno aukštupio toliau į pietus keliaudavo (o gal jiems nereikėjo, gal reikalingos prekės "sukeliaudavo" į patį Gardiną ? tarpininkai ir t.t 


Kiek teko pastebėti, tai būtent Nemunas nėra laikomas "skandinavų keliu". Jo lyg nebūtų pateikiamuose žemėlapiuose. Tačiau mūsų archeologai tiesiog teigia: Prekyba vyko milžiniškais mąstais Ir ši prekyba matyt leido suklestėti Kauno apylinkių draugovėms. Apie tai tiesiai šviesisi teigia ponas M.Bertašius. Skandinaviškų pėdsakų randama, bet tikrai nedaug. Taigi reikia spėti,kad prekybą kontroliavo vietinė "chebra". Beje jau diskutavome apie tai diskusijose apie "Kauno atsiradimą".

O štai kažkurioje gijoje aukščiau buvo bandyta užsiminti apie "vikingų įprotį sustatyti vežimus ratu ir padaryti tarytum gardą". Vartydamas Juozapo Stakausko "Lietuva ir Vakarų Ruropa XIII amžiuje" radau tokį aprašymą:

"Lietuviai, matydami,kad neišvengiamai reikės kautis,apsistatė rogėmis. Priešai sumanė pulti lietuvius iš dviejų šonų. Dešiniuoju sparnu puolė ordino broliai su savo kareiviais, o kairyjį sparną laikė vyskupai. Ordino kavalerijai pradėjus pulti, lietuviai pasitraukė atgal ir iš po rogių nudūrė priešų arklius. Tuomet ordino broliai buvo priversti kautis pėsti ir kovą pralaimėjo"

Čia pasakojama apie 1270m Traidenio valdomų lietuvių įsiveržimą ir nuteriojimą Livonijos. Mūšis įvyko grįžtant lietuviams tarp Ozilijos ir Wiek ant ledo. Krito 52 broliai su 600 karių. Mūsų temos požiūriu čia įdomi mūšio taktika panaudota lietuvių-rogių gardas

Edited by Kriwis 2009-12-16 23:03
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software