Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "To avoid criticism do nothing, say nothing, be nothing." Elbert Hubbard (1856 - 1915)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Slaviški gyvenviečių vardai Pietryčių Lietuvoje
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
dzukas
Posted 2009-12-09 19:27 (#72811 - in reply to #72804)
Subject: Ratnyčia


Extreme Veteran

Posts: 412
20020010
aurimass - 2009-12-09 6:02 PM

Gal pati brąsta ir nebuvo lemiamas veiksnys, greičiau kelio vieta upelio atžvilgiu. Be to hidrogeologų duomenimis Ratnyčėlė prieš kelis šimtus metų buvo gerokai vandeningesnė - Latežeris, iš kutio ji išteka, gerokai užpelkėjo, pasikeitė debitas. Dar kita priežastis - būtent kaimo vietoje upelis teka lygia vėtove, aukščiau pagal tėkmę, o žemiau - ypatingai - upės slėnis gerokai raižytas - slėniai su stačiais šlaitais ir pan. O dar miškingumo klausimas ir t.t. Dėl gyventojų bajoriškumo - savo replikoje aš pabrėžiau, kad tai vietinis folkloras, bet kitas pvz. - ratnyčėnai visą laiką buvo "valstybiniai", t.y. nepriklausė jokiam privačiam dvarui. Jų atveju - galėtume įtarti, kad buvo įkurdinti kaip priklausomi kunigaikščio žmonės konkrečiai funkcijai atlikti, o jei jų kunigaikštis į karus neimdavo - tai su laiku iš leičių/vyčių statuso "degradavo" iki valstiečių, ypač kai jų funkcija - apsauginių - prarado prasmę. juk ir degradavusių ar degraduotų valdžios sprendimu bajorų/šlėktos pavyzdžių Lietuvos istorijoje turim pakankamai - kad ir paskutinis caro valdžios įvykdytas bajorų surašymas - kiek jų buvo "pažeminti" iki "žemesnio" luomo ? Neteigiu, kad tikrai taip ir buvo - bet patyrinėti verta. Tuo labiau, kad apie pilių tinklą šį tą žinom, bet kas palaikydavo tvarką keliuose ? apylinkėse, ypač ankstyvaisiais viduramžiais - įtariu, kad didžiausias banditas/krikštatėvis kunigaikštis pasiųsdavo į jam svarbias ar problemines vietas "šaiką" ar jos dalį - renkamų šerifų lyg ir nebuvo ? (dar vienas pastebėjimas - upelio ir kaimo pavadinimų santykas - panašu, kad Ratnyčia pirminis, o Ratnyčėlė - išvestinis ?). 


Nežinau kiek pasikeitęs landšaftas ir senieji keliai, bet pvz.: Druskininkuose keletoje vietoje atrodo pakankamai lygu ar kad ir kokiuose Jaskonyse. Na, bet žinoma pagrindinis kelias į Vilnių ėjo per patį miestelį, kuriame ir buvo brasta/tiltelis. Įdomu yra tai, jog dalis Ratnyčios priklausė Gardino pavietui, kita - Trakų (?). Pervalko dvarui priklausiusi dalis buvo valstybiniai, tačiau valstybiniai valstiečiai automatiškai nereiškia, kad jie turėjo atlikti karinę prievolę (lygiai taip pat visi Druskininkų, Švendubrės, Gardašių ar kitų kaimų valstiečiai buvo valstybiniai). Dėl kitos Ratnyčios dalies - nežinau (Merkinės dvaras)?
Šiaip ankstyvesnės metrikos yra prieinamos (ikicarinės) - nelabai ten bajorų yra (tiesa, aš specialiai nenagrinėjau).
Manot šaikos nebūtų užtekę iš Pervalko (kur buvo valstybinio dvaro centras)?:) Bet, žinoma kažkurie veiksniai įtakojo Ratnyčios iškilimą iki miestelio. Aš manau, kad dėl geografinės- administracinės padėties (tiltas per upę ir administracinė riba).
Dėl pavadinimų - Jūs manot, kad pirma buvo kaimo pavadinimas ir nuo jo buvo pavadinta upė? Ar kad buvo upė Rotnicza ir paskui tapo Rotniczanka?

Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software