Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Mėgstu puodus daužyt. Šukes išvežu Kernavėn ir užkasu. Ateity čia bus daugiau praeities." Juozas Erlickas
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Žaysle"
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2010-01-06 02:00 (#73844 - in reply to #73839)
Subject: RE: "Žaysle"-KalevelisExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
Remigijus - 2010-01-06 12:45 AM

Dlugošas sako tiesiai šviesiai: Vulkanas.
Kitas dalykas,kad Kalevelis paliūdytas slaviškuose raštuose, tačiau vėliau jis dingsta iš šaltinių. Jo vietą užima Velinas.
Prūsuose taip pat minimas požemio sferos valdovas. Tyrinėtojai kaip taisyklė juos sutapatina.
Ir dar viena prielaida( šiaip): Ar Kalevelis negali skambėti ir kaip Kala-velinas? 

Paliudytas: 1262 chronografe, Haličo-Volynės metrašty, Prahiškio (apie gerbiamą kūjį, kuriuo saulė išvaduota). Dlugošo taip, bet nepamirškim, kad „Vulkanas ugnyje“. Dar galbūt Lasickio Tavvals (plg. Teliavelį). Požemiui čia nieks neprieštarauja: mitas (mitų sistema) sako, kad Velnias yra nugalėtas ar nuolat nugalimas, kad visos jo naudingos galios užvaldytos, kad visa „Velnio karalystė“ galiausiai pavaldi Perkūnui ir Perkūnui artimam Kalviui. Su pačiu Teliavelio vardu negalima savivaliauti, nes jis yra dviejuose šaltiniuose paliudytas. Teks skaityti ne pagal Būgos pasiūlymą (jis bene tik vieną šaltinį žinojo), bet pagal jo paties nurodytas taisykles lietuviškiems vardams rusiškuose raštuose. Apie tuos reikalus neblogai V.Vaitkevičius rašo:
http://sites.google.com/site/senoji/xiiia.lietuvosvalstybin%C4%97sr...

Atsakymų mažiau už klausimus:
Perkūnas ir Kalvelis Malalos kronikos intarpe vienas šalia kito minimi kaip atskiri dievai. 

Ir
Tad trijų kalvių bylą siūlytume spręsti kaip Perkūno (dangaus kalvio) pergalę prieš Velnią (požemio kalvį), į pagalbą pasitelkiant Kalvelį -savarankišką dievą, atstovaujantį Perkūno sakralumui iki tol jam nebūdingoje laidosenos srityje. Be to, kadangi Kalvelis, pasak A. J. Greimo, užima Velnio vietą ir tampa jo įpėdiniu, Kalvelį reikėtų traktuoti kaip dviejų priešingo sakralumo dievų – Perkūno ir Velnio – mitinių funkcijų lydinį, kuriame atpažįstama ne tik perkūniška dominantė, bet ir velniškasis substratas15 

Gal ir atsakymas:
kai vėlės keičia būseną, pereina iš Velnio kontroliuojamos sferos (požemio, pragaro) į Perkūno valdas (dausas, dangų). Religiniame gyvenime tokia modelių kaita turėtų atrodyti kaip reforma, įteisinusi naują, mitiškai aktyvų dievą, iš vienos sakralumo srities į kitą perkeliantį mirusiųjų vėles. Toks reikšmių persiskirstymas visiškai atitiktų ugnies, kaip pagrindinio apeiginio komponento, iškilimą ir suklestėjimą mirusiųjų laidojimo srityje. Tad simptomiška, kad Kalvelio vardas aptinkamas XIII a. šaltiniuose ir jo iškilimas (drauge su kitais trim dievais, tarp kurių nėra Velnio) čia siejamas su mitine Sovijaus veikla – naujo („ugninio“) kelio į mirusiųjų pasaulį atradimu. Dievas Kalvelis, gabenantis vėles iš pragaro į dangų, yra Sovijaus, žmogaus, parodžiusio mirusiesiems naują kelią į mirusiųjų pasaulį, atitikmuo dieviškame plane. Sovijus, ritualo įsteigėjas, parodo tiesų kelią iš gyvenimo į mirtį (Greimas, 1990, p. 375), o Kalvelis, „dievas, susijęs su amžinosios ugnies kultu“ (Greimas, 1998, p. 71-72), yra dieviškasis „vėlių vedlys“, sudegintųjų mirusiųjų vėles išvedantis iš pragaro į dausas. Šią skirtingų hierarchinių planų analogiją palaiko bendra ugnies gija, glaudžiai susiejanti mirusiųjų deginimo aplinkybes ir kalvystę, kremacijos meno žinovus ir geležį transformuojančius kalvius. 


Tačiau tada turime pripažinti,kad skirtingais laikotarpiaisturime skirtingus galių įkūnytojus ir negalime, bent jau istoriškai visko suplakti vienon krūvon.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software