Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Those who cannot remember the past are condemned to repeat it." George Santayana (1863 - 1952), The Life of Reason, Volume 1, 1905
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Žaysle"
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2010-01-06 03:10 (#73857 - in reply to #73853)
Subject: RE: "Žaysle"-KalevelisExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
Remigijus - 2010-01-06 2:49 AM

kalvystės pradininku reikėtų laikyti V...-eliną. Balos, balų rūda, akmens lydymas, akmeniniai kūjai. Tai vis veliniška sfera. Vaitkevičius ir pažymi, kad tik vėliau atsiranda specializacija: Velinas-Kalevelis. Archeologai taip pat randa, kad pradžioje visą procesą "geležies magijos" valdė kalviai. Tik vėliau procesai išsiskyrė: rudininkystė(su visu kompleksu rūdos paieškų ir "kasimo", anglies degimo( svarbus momentas kremacijai) ) ir kalvystė-įnagių gaminimas. Labai jau viskas "moksliškai" dėliojasi.. 

Tai velniška sfera, kol žmogus jos neįvaldo. Velnias yra „kalvis pats sau“, slepiąs kalvystės paslaptį. Jeigu jau taip norisi susieti su istorija, tai kartu su geležies įsisavinimu ir turėjo atsirasti šis kovos su Velinu aspektas: kalvystė išgaunama iškovojama iš Velnio. Kalvystė kaip žmogaus sugebėjimas su Velniu siejama tik tokiu saitu, kad esą reikėję ją iš Velnio išgauti. Bet tikrasis (dabartinis jei nori) dieviškas Kalvis yra ne Velinas, bet Teliavelis (arba tiesiog Kalvis tautosakoje).

Labai maga tą Kalaveli datemti iki Kalavijo 

Tai kad niekaip neišeis. Chronografas parašo Телявели ir Volynės metraštis beveik tuo pačiu metu rašo Телявили. Nors šiaip jau duoda labai skirtingas žinias. Tiesiog paraidinis sutapimas, tai čia jau jokios kūrybos negalės būti. 


Turiu tokį Greimo paaiškinimą:
Teliaveli- visų pirma lietuviškosios šaknies kal pavirtimu umliauto keliu į kel, o jau po to palatenizuoto K slaviška T interpretacija, duodančia mūsų tekste Teliaveli.
sakykime su dalimi Tel..... reikia sutikti. Bet kodėl ....iaveli virsta būtent ...evelis. Ar tai ne datempimas iki dabartinės kalbos varianto. Kodėl neatstatinėti kaip buvęs Kalavelis ar Kalavejas. Kaip žinia LKŽ rodo buvus Kalvija. Norėtųsi tada gal net Kalvijo. Iš čia gal net vienas grėsmingiausių geležies įnagių: Kalvijas

Edited by Kriwis 2010-01-06 03:17
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software