Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Kaip ir Gyvenimo logikos partiją, Reformų partiją galima laikyti "vilnietiškomis" marginalijomis, kurie nuo "kaunietiškų", dažniausiai propaguojančių nacionalizmą, skiriasi potraukiu tiesiog nusišnekėti." Vitalijus Kanapeckas, "OMNI laikas" (2002)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Žaysle"
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Leliwa
Posted 2010-01-07 20:55 (#73918 - in reply to #73908)
Subject: RE: "Žaysle" - paveldo skurdumasElite Veteran

Posts: 767
50020050105
Location: Kaunas - Lietuvos Širdis
Bolia - 2010-01-07 1:33 AM

1. Taip šiaurės Amerikos indėnai rato nežinojo, manau, kad ir lietuviams labai ilgai jis buvo nežinomas ir nenaudotas (gera tema moksliniam tyrimui, ar bakalauro darbui - Ratas senovės lietuvių gyvenime); Tas faktas, kad aplinkinės tautos germanai, skandinavai plačiąja prasme ir kiti esantys nuo jų piečiau, ratus naudojo visose gyvenimo srityse. Tai ką tuo metu naudojo mūsų protėviai? Žirgus ir vergus? Štai dar viena įdomi tema - vergovė baltų žemėse.
2. Sidabras ne vienintelė medžiaga iš kurios ilgais žiemos vakarais galima drožti kokį šuniuką, šerniuką ar Perkūną senelį, o gal šiaip erelį. Tai kur tie dirbiniai, kodėl mūsiškiai negamino?;
3. Su lietuvišku epu, tai ką turite omenyje. Gal pasakas, kurių dalis kaip Holivudo siaubo filmai
O kur yra dainos ar epai apie mūsų šaunius valdovus, jų žygdarbius. Negi nieko iki Apuolės gynybos ar Žalgirio taip ir nebuvo?
Raštui atsirasti reikėjo aukšto visuomenės išsivystymo lygio. Gaila tokios visuomenės nebuvo, greičiausiai buvo žiauri, tamsi žynių ir krivių diktatūra?
4. Ginklų surasta daug? Jūs paklauskite Luchtano, o jis pasakys, tas kilmės nuo Reino, tas skandinaviško tipo ir pan. Ašaros, nes vietinio tipo ginklo, kuris būtų tipiškas tik šiam kultūriniam regionui negalime klasifikuoti, deja. Na jau vėliau kažką ir turime, bet tik pas kuršius, kurių išsivystymas ir kontaktai tikrai lenkė vidurio lietuvaičius ir laukinius žemaičius ;
5. Tai jeigu mes savinamės gotų ir gudų žygius, tai žinoma turėjo būti daug daugiau grobio ir vaizduojamo meno kūrinių. Ne visus gi sunaikindavo, kad gauti žaliavą perdirbimui.
O gal dievams paaukodavo, tai turėtume rasti pilkapiuose sudegusių aukso ir sidabro dirbinių ar ežeruose ir pelkėse nuskandintų ar lobiuose paslėptuose? (Skandinavai-gotai randa ir randa...);
6. Tai ką jie veikė įdomu, kad neturėjo laiko plytas gaminti ar akmenis rankioti, gal kompiuterinius žaidimus žaidė?
Vėlgi, tai rodo valdovų ir žynių sąmonės lygį;
7. Laivų aišku reikia ieškoti prie jūros, bet visame Baltijos pajūryje nuo Vislos iki Dauguvos nerandame kažko. Tai, kad protėviai nelaidojo, kaip skandinavai su laivais ar jų dalimis irgi kažką parodo? Nu nekeliavo jie jūromis - išskyrus kuršiukus ir tai jau vikingų laikais;
8. Gintaras yra tik maža galimų kontaktų dalis, kodėl taip skurdžiai tie kontaktai aprašomi kitų tautų?
9. Aš apie krikšto vėlumą nekalbu. Man ši tema skaudi, nes tas krikštas atėjo su ginklu ir žudynėmis.
Aš kalbu apie materialinės kultūros ir visuomeninės santvarkos atsilikimą visose srityse.
Kai pradėjo formuotis pas mus karinė demokratija (žinoma pradžia prie Mindaugo?), tai kažkas ir pajudėjo 1. Kartoju - lietuviams pelkėtame ir miškingame krašte ratas kaip transporto priemonės dalis nebuvo reikalingas. Ir vergovė čia savotiška buvo, apie tai jau nemažai rašyta, kad ir Jurginio, ir kas?
2. Senokai muziejuje bebuvote, užeikite pasidairyti. Kad ir žalvarinių papuošalų, ar gintarinių. O kad lietuviai Perkūno ir kitokių stabų negamino, tai nereiškia kad buvo prastesni už stabmeldžius krikščionis.
3. Iki Apuolės praktiškai nebuvo valstybės, nebuvo ir "šaunių" žygių. O apie lietuviško epo paieškas rekomenduoju pasiskaityti Kurtinaitį, gal ir "Eglė žalčių karalienė" pasirodys visai ne holivudiška.
4. Baltų kapinynuose surasta virš 8000 įvairių ginklų. Net nebandysim skaičiuoti, kiek nesurasta. Nuo Reino ar iš Skandinavijos neprivežiosi, turbūt buvo masinis importas iš Kinijos ...
5. Aš gotų savintis neskubu. Be to jie "pralaimėjo", tai vargu ar ką namo parnešė .
6. Ir koks tas sąmonės lygis? Pvz Airijoje kone viskas pastatyta iš akmenų, net stogai, nes ten akmenų perteklius, o geros medienos nedaug. Lietuvoje atvirkščiai. Nebuvo reikalo statyti brangius ir šaltus mūrinius namus, kai aplink "voliojosi" sočiai pigios medienos. O ir Europoje mūro buvo daug mažiau nei galima pagalvoti, tiesiog laisvalaikiu panaršykite internetą ir paskaičiuokite.
7. Nu nekeliavo jūromis, ir kas? Tai skurdumo požymis? Lietuva buvo kontinentinė valstybė visais laikais iki pat XX amžiaus. Net 13 metų kare lietuviams Volynės turgūs pasirodė svarbiau už Klaipėdą ar net Karaliaučių.
8. Kodėl galimų kontaktų? Juk neprekiavo gintaru paštu, kontaktai buvo, ir labai realūs. Šiaip net nematau kur čia įžvelgiate problemą. Gal galima būtų pavyzdį, kuriuo laiku baltai ir kieno minimi žymiai mažiau, nei kitos panašios oukumenos gentys?
9. Oi ne, Jūs kalbėjote ne apie materialinę kultūrą, o apie visuomeninio-socialinio vystymosi vėlavimą, tai nebūtinai tas pats. Materialinė kultūra ateina kartu tik su stabmeldiška religija, kai nemaža dalis turto aukojama kulto tarnams (dažniausiai tuo pačiu ir politiniams valdovams). Lietuviai neskubėjo taip dvasiškai nusiristi, ar tai blogai?
7. 


Jūs gerai komentuojate ir ačiū už tai, bet atsakymai šių 9 klausimų yra "musyse...", nes gyvenome ilgus tūkstantmečius toje pat vietoje, įsikibę ir pakankamai skurdžiai.
Žinoma, pliusas, kad išlikome, bet gaila, kad dabar daug tyrėjų mūsų praeitį, piešia super herojiškai.
Aš matau, kad istorijos vandenyne esame unikalūs (kalba ir dvasiniu paveldu), bet tik dėlto, kad buvome labai užsidarę ir primityvūs.
Tai ir norėjau pabrėžti, keldamas paveldo skurdumo klausimą.
Taigi, nepervertinkime savo senosios istorijos.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software