Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "How much easier it is to be critical than to be correct." Benjamin Disraeli (1804 - 1881), speech, January 24, 1860
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Žaysle"
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Ronja
Posted 2010-01-08 18:35 (#73936 - in reply to #73933)
Subject: RE: "Žaysle"-Kalevelis


Veteran

Posts: 173
100501010
Teko skaityti nuomonių, kad visi šitie Pikulai yra gana vėlyvi ir daugiau sėtini su slavais ir pvz. jų pekla. Antra vertus, susidaro įspūdis, kad slavų, germanų ir baltų bei keltų mitologijos kartais yra kur kas glaudžiau susipynusios, negu atrodo iš pirmo žvilgsnio. Buvo laikai, kai labai stengtasi griežtai atskirti slaviškumą (čia buvo labai labai norima įkišti ir baltiškumą) ir germaniškumą. Bet kai kurios peripetijos yra gana keistos. Paimkim, kad ir pagrindinį germanų dievą Odiną. Jis priklausomai nuo tarmės buvo vadinamas Odenu, Wodenu, Wudenu. O pavyzdiniai germanai frysai ( nors jų germaniškumas taip pat abejotinas) jį vadino tiesiog Wide arba Wite. Porą kilometrų už sienos gyvenę Elbes slavai garbino dievą Vitą arba Jarovitą. Bet tai ateit slaviškas dievas. Kodėl? Įdomu, kad net pats pavadinimas Wodenas arba Odinas yra siejamas su vokišku žodžiu Wut, kas atitinka slavišką jaryj. Einant toliau pajūriu įdomus yra ir prūsų legendinis herojus Wide-wutas arba Waide-wutas ( i - ai kitimas Baltijos pietineje pakrantėje labai tipiškas). O kaip ten su tuo Wite, einant dar toliau į rytus ir dar turint galvoje, kad germanai Odiną dažnai vaizduodavo, kaip baltą raitelį ant balto žirgo raudoname fone? Būtų įdomu sužinoti, ar dar kas nors yra matęs ir pagrindęs tokias paraleles, ar čia man asmeniškai "stogas pavažiavo" ir visa tai neturi jokio pagrindo?
Arba dar: frysai buvo ingveonai, t.y. garbino ugnį ir vienas pagrindinių jų dievų buvo Frey. Pilnas to dievo vardas buvo Frey Ingwis, t. y. ponas ugnis. Be germaniško garsų pasislinkimo, tai skambėtų peer (iš čia ir angliškas titulas) ugnis. Darosi įdomu, ar Perun tikrai buvo slavų dievas, ar tik tarmiška dievo Frey atmaina?
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software