Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Прошлое - родина души человека. Иногда нами овладевает тоска по чувствам, которые мы некогда испытывали. Даже тоска по былой скорби." Генрих Гейне
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Žaysle"
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Remigijus
Posted 2010-01-08 21:51 (#73942 - in reply to #73939)
Subject: RE: "Žaysle"-Kalevelis


5002002001010
O apie Velino kovą su Perkūnu, mes galime įžvelgti ir tam tikų modernėjimo elementų. 

Ta modernybė gali būti labai sena. Su kuo kovoja Indra? Su demonu vardu Valas (ar Vala).

O istorinius užrašymus kaip ten bebūtu reikia laikyti jau gana vėlyvais, kai lietuvių religija jau taip pat išgyveno tam tikrą krikščionybės spaudimą. Ir užrašyta jau galėjo būti mišrainė, kuri realiai ir neegzistavo. 

XIII a. yra senojo tikėjimo aukso laikai (Lietuvoje). Tai, kad spaudimas yra, tuo įdomiau, ypač kad prieš jį lengvai atsilaikoma. Kokį Šventaragį (ir su juo susijusias sampratas) galbūt net galima laikyti lietuviškos postkrikščionybės apraiška. Šiaip jau Lietuvoje dabar plaukioją senosios religijos vaizdiniai yra grynas nesusipratimas. XIIIa. amžiaus šaltinių, paremtų tiesioginiais liudijimais mažai kas skaito. O Sovijo sakmė yra tokios vertės šaltinis, kad panašių aplinkui būtų sunku rasti. Bet visiems labiau patinka Grunau XVIa. pasakojimai, nes jis labai gražiai parašė. Iš tikrųjų jis patikimas tik tiek, kiek jį galima lyginti su lietuviškais šaltiniais.

Beje, ar ta „modernybė“ ar „senumas“ čia neįgyja vertinamojo pobūdžio? Kalbama, kad esą trūksta šaltinių, o kai normaliai apsiriboji tam tikru lietuvišku XIII-XIVa. laikotarpiu, kur šaltinių per akis ir jie ima teikti labai aiškias žinias, staiga pasirodo, kad esą seniau gal ir kitaip buvę. Aš nieko prieš, tik reikia normaliai apsibrėžti uždavinį, pvz. ištirti baltų genčių religiją prieš 3000 m. Kad istorinis tyrimas turi prasmę tik kalbant apie tam tikrą laikotarpį ir vietą, tai čia savaime suprantamas dalykas.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software