Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "We are not asking for a complete opening of NATO’s door, just a small enough opening so that Lithuania can get through it." Lithuanian Prime Minister Gediminas Vagnorius, speaking to journalists in July, 1998
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Žaysle"
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2010-01-09 06:35 (#73969 - in reply to #73942)
Subject: RE: "Žaysle"-KalevelisExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
Remigijus - 2010-01-08 9:51 PM

O apie Velino kovą su Perkūnu, mes galime įžvelgti ir tam tikų modernėjimo elementų. 

Ta modernybė gali būti labai sena. Su kuo kovoja Indra? Su demonu vardu Valas (ar Vala).

O istorinius užrašymus kaip ten bebūtu reikia laikyti jau gana vėlyvais, kai lietuvių religija jau taip pat išgyveno tam tikrą krikščionybės spaudimą. Ir užrašyta jau galėjo būti mišrainė, kuri realiai ir neegzistavo. 

XIII a. yra senojo tikėjimo aukso laikai (Lietuvoje). Tai, kad spaudimas yra, tuo įdomiau, ypač kad prieš jį lengvai atsilaikoma. Kokį Šventaragį (ir su juo susijusias sampratas) galbūt net galima laikyti lietuviškos postkrikščionybės apraiška. Šiaip jau Lietuvoje dabar plaukioją senosios religijos vaizdiniai yra grynas nesusipratimas. XIIIa. amžiaus šaltinių, paremtų tiesioginiais liudijimais mažai kas skaito. O Sovijo sakmė yra tokios vertės šaltinis, kad panašių aplinkui būtų sunku rasti. Bet visiems labiau patinka Grunau XVIa. pasakojimai, nes jis labai gražiai parašė. Iš tikrųjų jis patikimas tik tiek, kiek jį galima lyginti su lietuviškais šaltiniais.

Beje, ar ta „modernybė“ ar „senumas“ čia neįgyja vertinamojo pobūdžio? Kalbama, kad esą trūksta šaltinių, o kai normaliai apsiriboji tam tikru lietuvišku XIII-XIVa. laikotarpiu, kur šaltinių per akis ir jie ima teikti labai aiškias žinias, staiga pasirodo, kad esą seniau gal ir kitaip buvę. Aš nieko prieš, tik reikia normaliai apsibrėžti uždavinį, pvz. ištirti baltų genčių religiją prieš 3000 m. Kad istorinis tyrimas turi prasmę tik kalbant apie tam tikrą laikotarpį ir vietą, tai čia savaime suprantamas dalykas. 


Indra chronologiškai laikomas vėlyvesniu, sumodernintu dievu. Jį galima vadinti net "surinktiniu". Tai analogija mūsų Perkūnui, kai vėlyvame periode jam priskiriamos vos ne visos gyvenimo sritys. Matyt per savo "karingumą" jis jas ir užvaldė, tapo kaip ir "dievų rikiu". Todėl tas Valas ar Vala,ar Vayju yra nugalimas modernesnio dievo, kuris atstovauja modernesnei visuomenei. Taip ir su mūsu Velniu-Perkūnu.
Būtent Patalas Grunau laikomas pačiu aukščiausiuoju dievu. Jo atributai žmogaus, arklio ir karvės kaukolės. Tai :
senis žila ilga barzda, mirtinai išblyškęs,galvą apsirišęs balta skepeta. Folkiore lietuvių velinas piktas, vienaakis, dažnai šlubas, korimo ir pakaruoklių viešpats, vėlių valdovas. Būtent greičiausiai jis simbolizavo ir "žinių" luomą, nes yra duomenų,kad pasiaukojanti savižudybė buvo atliekama būtent pasikariant.
Patalam sanskrite-požemio pasaulis.
Grunau kronikoje per daug klasikinių indoeuropečių mitų atitikmenų, kad galima būtų ją nurašyti išsigalvojimams. Grunau turėjo ir pirmtakų, iš kurių jis sėmėsi žinių apie prūsų pasaulio suvokimą.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software