Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Anyone who believes you can't change history has never tried to write his memoirs." David Ben Gurion
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Žaysle"
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2010-01-09 22:37 (#73994 - in reply to #73986)
Subject: RE: "Žaysle"-KalevelisExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
Ronja - 2010-01-09 5:02 PM

Kriwis - 2010-01-09 3:16 PM

Su Vyčiu sunku ką bendro įžvelgti. Šioje steloje Sleipniras( aštunkojis mutantas) atlieka transporto funkciją. Manoma,kad ten pavaizduotas ne Odinas, o žuvęs karys, nešamas į Valhala. Fonas natūralus raudonas akmuo. Koks pasitaikė. Neverta visur įžvelgti germanų įtaką. Beje tik nedaugelis mitologijos specialistų mano, kad germanai įtakojo baltus, netgi prūsų dievybės tik primena tuos pačius indoeuropietiškus dievus, bet laikomi gan originalia vietos intrepretacija. 


Kas ten pavaizduota, galima tik spėlioti. Bet pagal sakmes ir pats Odinas išjojo i mirties karalyste ant savo balto žirgo.
Ant kiek germanai įtakojo baltus ar atvirkščiai, sunku pasakyti. Kultūriniai ir ankstyvieji kalbiniai ryšiai buvo glaudūs. O germanu ir baltu mitologijas yra sunku lyginti. Didelė problema yra ir tai, kad žinios apie baltų mitologiją yra labai vėlyvos. Dar Romėnų laikais aprašytus germanų religinius papročius dalinai galma priskirti ir baltams. Vėlyvi skandinaviniai mitai automatiškai projaktuojami visiems germanams, nors kokia religija buvo pvz. Pietineje Baltijos pakrantėje iš viso nėra aišku. Pirmieji rašytiniai šaltiniai mūsų amžiaus pradžioje ten jau nurodo tik slavus, kurie garbino Vitą ir baltą arklį. Ir nors paralelės su Odinu didelės, niekas to neskuba pripažinti, nes išeitų, kad slavai ir germanai turėjo bendrus dievus. Aš nežinau, kas ten atsitiko, kad beveik visoje Baltijos pakrantėje netikėtai dingo germanai ir atsirado slavai, bet mano supratimu paralelės tarp tų Vitų ir Odino yra.
 


Dėl abipusės įtakos niekas neabejoja ir nesiginčija. Taip pat apie kontaktus ir tame tarpe prekybinius . Norėjau tik pabrėžti, kad paprastai prūsų dievų panteono tyrinėtojai nelaiko germaniška kopija, nors ir svarstoma kimbrų įtaka. Tačiau ji panaši į labai jau artimų giminių susibėgimą. tačiau akivaizdus archeologinės ir mitologinės tradicijos sutapimas.

Pas prūsus baltižirgai buvo su savu statusu, tačiau kai kada jie siejami su demonais, todėl neaišku ar jie demonizuoti dėl krikščioniškos pasaulėžiūros, ar iš tiesų turėjo sąsajų su požemio pasauliu ar dausomis.

Dėl didžiulės žirgo reikšmės indoeuropiečių pasaulėžiūroje akivaizdus faktas. Ir tai siejama kartu ir su karybos pažanga. Tačiau dėl spalvos niekas negali padaryti apibendrinimo. Einant nuo Indijos iki Airijos atsiskleidžia visa paletė. Nežinau ką jūs turite galvoje apie Odino pasijodinėjimus ant balto žirgo, tačiau jo aštuonkojis mutantas Sleipsniras buvo palšas Beje Odinas juk buvo požemio mirusiųjų šalies valdovas, jis ten ir rezidavo, turėjo sostą, siųsdavo savo varnus parnešti žinių iš pasaulio. O nuotykių jis patyrė daug. Bet įdomi yra ir tokia detalė iš "Inlingų sagos":

Odinas yra Azijos karalius, valdantis Asgardą, esantį į rytus nuo Dono upės. Atidavė Asgardą savo broliams Viliui ir Vė ir iškeliavo į šiaurę, kol pasiekė jūrą...

Na, o slavų tema intriguoja, bet giliau į mišką, daugiau medžių. Bijau,kad paklysime. Čia tikriausiai visos atskiros temos reikia.

P.S. Minėta stela iš raudonos uolienos tyrinėtojų nesiejama su pačiu odinu, o su žuvusiojo kelione į Valhala. Bet jei labai reikia, galime ir "vyčiu" pakrikštyti, tik pas raitelį žirgas palšas mutantas, o rankoje berods ragas


Edited by Kriwis 2010-01-09 22:46
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software