Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "A classic - something that everybody wants to have read and nobody wants to read." Mark Twain
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Žaysle"
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Ronja
Posted 2010-01-11 03:23 (#74020 - in reply to #74018)
Subject: RE: "Žaysle"-Kalevelis


Veteran

Posts: 173
100501010
Remigijus - 2010-01-11 1:52 AM
Pagal Prahiškio pasakojimą:

Vykdamas tolyn, rado kitą gentį, kuri garbino saulę ir labai pagarbiai laikė nepaprasto didumo geležinį kūjį. Žyniai, paklausti, ką reiškia šis garbinimas, atsakę, jog kadaise ištisus mėnesius nebuvę matyti saulės, kurią galingasis karalius buvo sugavęs ir uždaręs pačiame tvirčiausiame bokšte. Milžiną paskui pagalbą suteikusį ir saulei didžiuliu kūju pralaužusį bokštą ir išvaduotą saulę žmonėms grąžinusį, taigi vertą garbinimo įnagį, kuriuo mirtingieji šviesą atgavę. (Gigantem deinde opem tulisse soli ingentique malleo perfregisse turrim solemque liberatum hominibus restituisse, dignum itaque veneratu instrumentum esse, quo mortales lucem recepissent). Jeronimas išjuokė jų naivumą ir paaiškino, jog tai kvaila pasaka, be to, įtikino, kad saulę, mėnulį ir žvaigždes sukūręs Dievas, kad jais labai papuošęs dangų ir įsakęs jiems amžinai šviesti žmonių labui.

Dėl „Milžino“ ir visur toje vietoje be reikalo kišamų „Zodiako ženklų“ žr. Marija Andziulytė-Ruginienė „Žemaičių christianizacijos pradžia“ (Kaunas, 1937, p. 105


Milžiniškas kūjis yra Thoro simbolis. Jis juo užmuša Midgardo gyvatę kuri vėliau krikščionybės įtakoje virsta i Levitaną. Čia daugiau tiesioginių paralelių į mitą apie kalvio ir velnio kovą. Dėl saulės simbolikos dar reikėtų pasikapstyti po šaltinius.
Gal viena interpretacija galėtų būti tokia kryptimi. Thoras atitinka keltų dievą Taranį. Taranis pas keltus vaizduojamas su ratu rankose. Kai kurie tyrinėtojai mano, kad tas ratas - saulės simbolis.

Edited by Ronja 2010-01-11 03:43
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software