Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Those who cannot remember the past are condemned to repeat it." George Santayana (1863 - 1952), The Life of Reason, Volume 1, 1905
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Žaysle"
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Sakmius
Posted 2010-01-17 05:50 (#74242 - in reply to #73819)
Subject: RE: "Žaysle"


Extreme Veteran

Posts: 487
200200501010105
Na kaip ten bebūtų tautosaka šį antagonizmą rodo, nors antagonizmo tarp Dievo ir Velnio nėra. Antagonizmas matyt pasireiškia tame, jog Perkūnas siejamas su stiprybe, aktyvumu, jėga, o Velnias su marumu. Pvz. yra toks domus apeiginis velykinis žaidimas "Vokietukas" panašus į beisbolą. Jo esmė mušti pagaliuką vadinamą vokietuku (folklorinio velnio pavidalas), o tas kuris muša turys atsakyti į klausimą "gyvas, ar nusprogęs", taigi vokietuko pergalė (jo neatmušimas) reiškia nusprogimą, mirtį, o atmušimas gyvybė, gamtos - makrokosmoso ir žmogaus - mikrokosmoso atsigavimą pavasarį. Matyt beisbolas irgi išsivystė iš analogiško keltiško/germaniško žemdirbiško ritualinio žaidimo susijusio su Perkūno ir priešininko mitologija.

Ne velnia so Velinas ir Perkunas su juo nei kiek nekariauja. Cia tik dualistinio pasaulio metrastininkai niekaip negali iskirsti, kad gamtoje nera dualizmu, nera gerio ir blogio, ir muse nekariauja su barsc 


Na Perkūno santykius su Velniu atspindi mitologinės sakmės o ne kokie dualistiniai metraščiai, jose pabrėžiama, jog Velnias bijo ir vengia Perkūno, o Perkūnas jį nuolat gainiojasi tik užtaikęs progą. Jie yra du nesuderinami antagonistiniai besipjaunantis pradai. Tas pats archetipas yra visose pasaulio kultūrose, ypač sureikšmintas monoteizmuose. Tačiau žmogus laviruoja tarp juodviejų, pvz. išgelbsti Velnią ir už tai apdovanojamas ir atvirkščiai.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software