Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Dar ir šiandien mes mėgstame pasididžiuoti garsiąja lietuviška tolerancija, kuri betgi pražudė imperiją ir vos nepražudė pačios tautos." Vytautas Alantas (1902 - 1990)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Žaysle"
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Sakmius
Posted 2010-01-17 06:00 (#74243 - in reply to #73834)
Subject: Kalvelis/Velnias


Extreme Veteran

Posts: 487
200200501010105
lugošas sako tiesiai šviesiai: Vulkanas.  


Jei įsiskaitytumėt dlugošą, tai pamatytumėt kad tas Vulkanas viso labo greičiausiai tėra romėniška interpretacija trafaretinių žinių apie lietuvių religiją. Iš senesnių šaltinių jis užsikabliavo už teiginių, jog lietuviai gerbia miškus, ugnį, gyvates ir šiuos beasmenius dalykus personifikavo sau suprantama kalba Miškuose - Silvanas ar Diana, Ugnyje - Vulkanas, gyvatėse - Eskulapas.

Kitas dalykas,kad Kalevelis paliūdytas slaviškuose raštuose, tačiau vėliau jis dingsta iš šaltinių. Jo vietą užima Velinas. Prūsuose taip pat minimas požemio sferos valdovas. Tyrinėtojai kaip taisyklė juos sutapatina.
Ir dar viena prielaida( šiaip):
Ar Kalevelis negali skambėti ir kaip Kala-velinas? 


Pabaltijo tautosakoje: lietuvių, latvių estų velnias - jo sferos personažai siekia pakenkti dangaus kūnams - užtemdyti mėnulį ir pnš... Kaži ar Velnią galima sieti su saulės kalėju, saulės kalėjas greičiau tas stebuklinių pasakų ir kitų kurinių kalvis kuris viską išgauna iš velnio (kaip požemio kalvio). Kultūros modelis yra toks: iš pradžių visa kultūra, ugnis, turtai, žaliavos priklauso "velniškai" dievybei siejamai su pirmaprade pasaulio būkle, chaosu (plg. kisieliaus mitologija, velnio pirmumas pasaulio pradžioje, velnio nardymas į vandenis - ten kur jo sfera, ir vandenyse priklausantis purvas, žemės sėklos), tačiau pats velnias turtų atiduoti negali, tai galima padaryti tik iš jo išgaunant pergudravus ir pnš... Taigi kultūros kūrime turi dalyvauti protas ir kiti veiksniai.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software