Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Будущее археологии лежит в руинах." Эрих фон Деникен
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Mintys perskaičius Jūratės Statkutės knygą
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Vigintas
Posted 2010-01-31 23:45 (#74849 - in reply to #74836)
Subject: RE: vendai-venetai?


Extreme Veteran

Posts: 380
20010050101010
Kriwis - 2010-01-31 1:17 PM

Šiuos prieštaravimus galima išspręsti nagrinėjant pačių baltų paplitimo arealą ir išplitimo mchanizmą. Tie patys baltai ne vienu metu išplito visoje jų vėliau užimtoje teritorijoje. Teigiama buvus keleto bangų. Taigi patys baltai nebuvo vienalytė grupė. Tarp jų galėjo būti ženklių skirtumų. Vėliau jie tik dar labiau diferencijavosi. Juk turim puikų pavyzdį su "PRŪSAIS" ir "LIETUVIAIS". Nežiūrint artimos kaiminystės turime pakankamai didelių skirtumų. Kaip pavyzdėlis yra tas pats mūsų mėgstamas "Kalvis". Prūsai turi utris(wutris), lietuviai tokio nežino. Tas utris, kaip spėjama gali būti skolinys iš iranėnų( nors ir gal būt originalus Indoeuropietiškas). Tačiau tai akivaizdus jūsų minimų keistų kontaktų pavyzdys pačių baltų viduje. Kai kalbame apie periferiją tai dar įtikinamiau.
O dar svarbesnis būtų apibrėžimas kas yra "baltas" ir kas yra jau "slavas".
To paties "slavas" reikšmė ypač aktualizuota spėju tik krikščionybei plintant, stengiantis atskiti konfesijas. Tai daugiau politikos terminas nei koks savivardis.
Paimkim ir moderniosios Lietuvos kūrimosi laikotarpį. Formuojantis bendriniai rašto kalbai labai nukentėjo tarminis spektras. Tai labai akivaizdu. Tokie procesai stebėtinai greitai vyksta. Taip pat akivaizdi poros paskutinių metų Rusijos "kultūrinė-kalbinė" įtaka. Nežiūrint pakankamai stipraus tautinio užtaiso per nepriklausomybės dvidešimtmetį tarpukariu, po to sekęs penkiasdešimtmetis ženkliai įtakojo ne tik žodyną, bet netgi kalbines konstrukcijas, o per jas ir mąstymą. Taigi rašto, ideologijos ir pasaulėžiūros įtakos kalbai nepervertinsi. 


Truputi pamastymui - lenkai taip pat slavai, nors visada buvo katalikai. O jei kalbame pvz. apie 12a, tai musu kaiminysteje nerasime ir rusu, ju zemese dreviciai ir kriviciai, ar visus juos galime laikyti slavais gan abejotina... Rusu mokslininkas Lomonosovas, parase knygele "Rusia is kur tu ?", va jis saves nelaike slavu, nors ir kalbejo rusu kalba... Mendelejevas saves niekada nelaike slavu, nors iki pasaknu buvo rusas...,va nepamenu jo knygutes pavadinimo. Ir iskilus Novgorodieciai zinok pyksta ant lietuviu, uz odeozines salies sukurima, kuri vadinasi moskovija (vanka rustusis-sizoidas, petka I ir kiti carai)... ir mes nuo jo prisikentejom ir jie, ir zymiai stipriau...
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software