Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/

[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Vytauto Didžiojo žirgo išmaudymas Juodojoje Jūroje mums ne ką tepadėjo. Geriau jis būtų pajodinėjęs Baltijos pakrante ir čia išmaudęs savo žirgą." Vytautas Alantas (1902 - 1990)
- (Added by: Tomas Baranauskas)

Kritė
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 

Kriwis
Posted 2010-01-21 01:31 (#74406 - in reply to #74365)
Subject: RE: Kritė-vokiečiai

Expert

50050050020020010101010
Pasikartosiu - šiuos dalykus esu studijavęs, su visom cheminėmis formulėmis, kaip priklauso 

Spėju studijavote taip vadinamą "dvipakopį" šiuolaikinį geležies gavimo procesą. Bet daina dabar ne apie tai

Čia prisiminiau vieno seno išminčiaus frazę: net ir pačiame aukščiausiame soste, karaliui tenka sėdėti sava sėdyne

Bet grįžkime prie "tiesioginio geležies gavimo būdo".

Visi tie terminai kuriuos cituojate yra sutinkami literatūroje> Nei vieno aš neišgalvojau. Šaltinis ten yra ta pati "Lietuviška geležis" daktaras Jonas Navasaitis, KTU .
Čia kitas jo darbelis:
http://www.istorija.lt/la/navasaitis1999ru.html
Ir čia jis:
Kernavė, Gyvoji archeologija
GELEŽIES LYDYMAS IŠ BALŲ RŪDOS:
Jonas Navasaitis, Gintautas Žaldarys (Kauno technologijos universitetas)

http://www.llkc.lt/index.php?-552302699
Ir t.t.

Dabar reikėtų pakalbėti apie fiziką.

Geležės skystėjimo temperatūra 1539oC. Taigi tam ,kad ji išsilydytu (pereitų iš kietos būsenos į skystą) reikia pasiekti tokią temperatūrą. Rudnelėse būdavo pasiekiama tik 1150-1250oC.
Fizikine prasme apie išsilydžiusę geležį negalime kalbėti.

Kas liečia geležies rūdąkalba kita. Jos sudėtyje yra daug kitų medžiagų, kurių lydymosi temperatūra žemesnė. Fizikine prasme tai ir galime tai vadinti "lydimas".

Ir :
Rudnelėse dauguma mineralų reaguoja tarpusavyje, sudarydami daugiafazius šlakus. Pagribdinė rudnelių šlako fazė yrageležies silikatas, kuris lydosi 1205oC. Siekiant,kad 6lakas suskystėtų ir nutekėtų nuo redukuotos geležies kruopelių, reikėdavo bent baigiamajame lydymosi etape šią temperatūrą pasiekti ar bent viršyti. O geležies kruopelės rūdnelės žaizdre sulipdavo ir susijungavo į gniutulą-kritę, bet dar labai užterštą šlakais. 

Iš paruoštų kričių kalviai kalė įrankius, ginklus, taip pat jas naudojo ir prekybiniams mainams. 

Pirmąja kalviškaja operacija buvo siekiama dviejų tikslų: išspausti iš šviežios geležies gniutulo (dar vadinamo kempinine geležimi) kaip galima daugiau šlako ir plastiškai deformuojant, sutankinti (konsoliduoti) redukuotosios geležies konkrecijas į vientisą geležies luitą-kritę. 

Na man regis čia viskas aiškiai išdėstyta. Beje šaltinis tas pats "Lietuviška geležis".

Net man aiškiau pasidarė. Jums su jūsų diplomu čia nieko neįkandamo nebus

Kodėl aš vis ir bandai "įkalti", kad jokių kalavijų nebūtų,jei nebūtų ilgo ir nuoseklaus kalimo proceso jau nuo pat žaliavos gavimo!!!!!  

Argi aš ginčijuosi? SUTINKU, VISU 100 %!!!  

Čia aš užsiciklinęs ties pirmąja dalimi "kal-" nuo kalimas. Kiek pamenu buvo abejojančių versijų ir šiuo. Manau technologinė etimologija sunkiai nuginčijama.
Top of the page Bottom of the page

Frozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software