Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "We can draw lessons from the past, but we cannot live in it." Lyndon B. Johnson (1908 - 1973), December 13, 1963
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Kritė
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Kriwis
Posted 2010-03-19 01:53 (#76098 - in reply to #75973)
Subject: "Kritęs Krislas"Expert

Posts: 1941
50050050020020010101010
VirginijusD - 2010-03-12 13:48

Legendos nuvainikavimas...
Geras straipsnelis -"apie damaską be pasakų":

http://www.kuznec.com/odamasc.html

Tai ką "paprastose kaimo kalvėse stebukladariai kalviai gamindavo" iš kritinio plieno (Кричная сталь) vadinasi (bent jau rusiškai) rafinavimu. Smarkiai plakant ir vis perliankiant, kad ir n-kartų...
A kadangi iš kritės nieko kitokiu būdu vertino gauti ir neįmanoma - "legendinis" damaskas dar ne taip jau ir seniai nebuvo toks jau ir "legendinis". A ir jo savybės gerokai pervertintos ... :sm11: 


Straipsnelis geras. Bet turi vieną silpnybę: jis yra grynai technologinis XXa pabaigos-XXIa pradžios traktatas. JUk kalbame ne apie vėlesnių technologijų gerumą ar blogumą. Reikia kalbėti apie tai, kad iki labai vėlyvų viduramžių praktiškai visa geležis ir plienas buvo gaunamas tuo tiesioginiu būdu- geležies rūda sodrinama rudnelėse (vėliau rudniose) ir gaunama kritė. Kaip toliau elgemasi su krite yra kalvio kvalifikacijos klausimas. Rafinavimas- labai sena operacija, siekianti kalvystės aušrą. Tai tos pačios kritės tolesnis apdorojimas. Lietuviškai tai VALYMAS. Lygiai kaip cukraus rafinavimas, aliejaus rafinavimas ir t.t. Ir visa tai siejama su ta legendine "KALYBA-KALYVA-KALYVIJA-KALVIJA......Kal(a)vija." Kaip sakoma trukt už vadžių vėl iš pradžių.....

Beje, toks įspūdis,kad Ateino medžiagos nevertinate. Ten juk pateikti kalavijų pjūviai. Ašmenys kaip taisiklė yra iš vientiso "kritinio plieno". Tas damaskas yra būtent kaip šerdis daugumoje atvejų. Ir jo funkcija ne pjauti, o suteikti konstrukcijai stabilumą, kad ji nelūžtų. Čia vėl noriu pastebėti "realybės" momentą. kapstydamiesi tarp legendų ir mitų mes lyg pripaišom tas iliuzijas senovės meistrams. Tuo tarpu vargu ar jiems tai rūpėjo. Tie "estetiniai" momentai greičiausiai yra vėlesnių epochų vaisius. Ir nėra prasmės modernių plienų lyginti su senaisiais. Nebent tik dėl sportinio intereso. Juk tai skirtingų epochų vaisiai.
Pagrindinis momentas iš straipsnio (senųjų meistrų darbo kontekste),kad išvalytas (rafinuotas)plienas pasiekdavo tikrai aukštą kokybę ir buvo puikiai tinkamas ginklų gamybai. Tam nereikėjo aukštų temperatūrinių režimų ir tikrai buvo prieinama senovės kalviams.

O grįžtant prie kritės, tai niekas tiksliau už poetą nepasakys: MŪSŲ KRAUJO KRITĘS KRISLAS UŽSIDEGS PADANGĖJ VYSLOS. Balys Sruoga "Milžino paunksmė.

Edited by Kriwis 2010-03-19 01:55
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software