Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/

[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Працуй пільне, будзе дома Вільня." Беларуская прыказка
- (Added by: Tomas Baranauskas)

Снайдер
[Frozen]

Moderators: Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      ФОРУМЫ -> Рядом с историей Message format 

Иван
Posted 2010-01-27 01:16 (#74677)
Subject: Снайдер

Member

5
Привет всем.

Я часто почитывал сий великолепный сайт и форум, но не собирался сам писать. Я – любитель истории, но здесь пишущие спецы – не мой калибр. Я – всего лишь любитель. Я только читаю широко открытыми глазами и на ус мотаю.

Но одного я никак не мог понять. (Простите, если эта тема уже была тут; я же ничего подобного не замечал).
Лицвинисты любят совать и тыкать Тимоти Снайдера, дескать, друга Лицвинизма. Но НИКОГДА НИ ОДИН лицвинист так и не потрудился предоставить, что же у Тимоти такого, от чего летувисы должны умереть со стыда.

Вона, недавно на русДельфи какой–то нацист написал:

"Любой кто заинтересуется - быстро всё просекает. Недавно американский ученый Т Снайдер в пух и прах разбил хрупкую конструкцию летувисских мистификаторов. (Timothy Snyder.
The Reconstruction of Nations. Poland, Ukraine, Lithuania, Belarus. 1569_1999.
Yale University, 2003)"

Знаете, каждый раз видя подобное, я говорил себе, а давай–ка я возьму и (нет, не прочту, ибо прочитал и перечитал давно, как только узнал, что такое есть и купил себе через Амазон), и преподнесу что нибудь от Тимоти размым упёртым африкам.

Итак, всего несколько абзацев, очень хорошо показывающих, что по поводу православных миндовгов и прочего UFO думает пан Снайдер.

стр 17:

Lithuanian grand dukes were the great warlords of 13 and 14 century Europe. They conquered a vast dominion, ranging from native Baltic lands southward through the East Slavic heartland to the Black Sea. Picking up the pieces left by the Mongol invasion of Kyivan Rus' THE PAGAN LITHUANIANS (выделено мною) incorporated most of the territories of this early East Slavic realm.

стр 18:

Lithuanian continued to be a spoken language of the Lithuanian Grand Dukes and their entourage for the [15] century, but in the politics of Poland–Lithuania its role was minor.

стр 19:

The last grand duke to know Lithuanian language was apparently Kazimierz IV, who died in 1492.

Что об этом думают те, которые всюду суют "лицвиниста" Снайдера, но аппарентли ни разу его не читали?

Спасибо за внимание.
Top of the page Bottom of the page

Frozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2017 PD9 Software